Az ágyi poloska az egyik legkellemetlenebb kártevő. Csípése kellemetlen, allergizál, az állat emellett kifejezetten visszataszító nyomokat is hagy maga után. Cselekedj rögtön, ha ilyesmit veszel észre magadon!

A nyár nemcsak a napsütésről és az önfeledt kikapcsolódásról szól. A nap tényleg süt, de egyrészt ugye milyen önfeledtségről beszélünk, amikor ilyen dög meleg van? Másrészt hiába is nyaral az ember egy, jó esetben két hetet, a nyári hónapok többségét így is úgy is végig kell dolgozni. Szóval a kikapcsolódás is véleményes. És akkor még a mindenféle csípésekről nem is beszéltünk.

Nyáron csak az nem csípi agyon az embert, aki nem akarja A szúnyog szériatartozéka az évszaknak, a méhek és a darazsak a dinnye levére jönnek, az erdőt járva ott a kullancs, kutyánkban bolha, ágyunkban meg: poloska.

Az ágyi poloska az egyik legkellemetlenebb élősködő, aki társbérletet válthat az embernél. Bár egész évben feltűnhet otthonunkban,

valamivel gyakrabban terjed nyáridőben,

amikor is utazásainkkal, vendégeskedéseinkkel könnyedén szállítjuk egyik ágyból, vagy épp kanapéból a másikba. Mivel az ágyi poloska nagyon gyorsan el tud szaporodni, nappal alig észrevehető, emellett rendkívül kellemetlen viszketést és allergiás reakciót is okoznak a csípései, kulcsfontosságú, hogy minél hamarabb észre vegyük, ha ezzel az élősködővel van dolgunk.

Gyere elő, ágyi poloska! (Fotó: Getty Images)

Arról, hogy mi az ágyi poloska

De miből ismerhetjük fel az ágyi poloskát? Hogyan kezelhetjük a csípését? És mit tegyünk, hogy nem kívánatos vendéget rövid úton eltávolítsuk a környezetünkből?

Az ágyi poloska (elegánsabban: cimex lectularius) egy apró, lapos, vörösesbarna rovar, amely emberi és állati vérrel táplálkozik. Ezek a kellemetlen kis élőlények rendkívül ellenállók és gyorsan szaporodnak, így rövid idő alatt nagy populációt képesek létrehozni. Az ágyi poloskák rejtőzködő életmódot folytatnak, elsősorban

éjszaka aktívak, mivel ekkor bújnak elő a (vérünkkel!) táplálkozni,

és meleg előszeretettel bújnak meg ágyak, matracok, bútorok repedéseiben és résekben.

Az ágyi poloska még arra is az embert használja, hogy világhódító útra induljon: terjedése többnyire úgy történik, hogy ruhákon, bőröndökön vagy használt bútorokon keresztül mi emberek szállítjuk át őket újabb és újabb háztartásokba. Az ágyi poloska kifejezetten gyakori probléma a hotelekben és egyéb szálláshelyeken, mivel a magas vendégforgalom miatt ezeken a helyeken könnyen elterjedhetnek egyik szobából a másikba is.

Ennél is nagyobb kihívást jelent a féken tartásuk azokon a helyeken is, ahol magas fordulatszámon dübörög a turizmus. Két éve például minden a franciaországi poloskabotránytól volt hangos, amikor is számos hotelben és szálláshelyen találtak fertőzési gócokat. A poloskák elterjedése nemcsak riadalmat okozott a vendégek körében, de komoly gazdasági károkat is okozott, mert sokakat tántorított el francia úti céljuktól, és a poloskák által rossz hírbe került szálláshelyek csak nagy nehezen tudják újra felépíteni a renoméjukat.

A francia poloskabotrányról itt írtunk.

És a renomé a legkisebb probléma. Az ágyi poloska csípése ugyanis kellemetlen viszketést, bőrirritációt és allergiás reakciókat okozhat az arra érzékeny embereknél, és bár ezek az élősködők közvetlenül nem terjesztenek betegségeket, a csípések másodlagos fertőzésekhez vezethetnek, ha a bőr megsérül a vakarás miatt.

Így ismerd fel az ágyi poloskát!

Arról nem is beszélve, hogy lelkileg is nagyon kellemetlen tud lenni azzal a gondolattal lefeküdni, hogy éjjel vajon ránk fog-e mászni néhány kellemetlen illető. (Ha ismert ágyi poloska-fertőzéssel van dolgunk, ne is idegesítsük magunkat: tuti, hogy este rajtunk vacsorázik a csapat).

Az ágyi poloska csípése apró, vörös foltok formájában jelenik meg, gyakran csoportosan vagy egy sorban. Mintha valaki szépen végig, vagy épp körbemasírozott volna rajtad, hogy több helyen is megkóstoljon… A csípések (különösen a rovar méretéhez viszonyítva) nem olyan aprók, inkább szúnyogcsípés méretűek és égő vörös színűek.

A csípés helyén erős viszketés is jelentkezik, amely néhány órával a csípés után, éjszaka, vagy közvetlenül ébredés után válik érezhetővé. A csípések leggyakrabban a szabad bőrfelületeken, például az arcon, nyakon, karokon és lábakon jelennek meg.

És a csípések még nem is a legtaszítóbb jelei az inváziónak.

Az ágyi poloskák jelenlétére utal, ha az ágyneműnkön, a párnahuzaton vagy matracon apró, vöröses vagy barnás foltok jelennek meg: ez a mi vérünk, ami a csípések helyén serkent ki. Gusztusos, nem? Az ágyi poloskák ráadásul vannak olyan bárdolatlanok, hogy porszemnyi fekete vagy barna székletnyomokat is hagynak maguk után az ágyneműn, és ha ez még nem volna elég, ezek a jószágok fejlődésük során többször vedlenek, az általuk ilyenkor elhullajtott bőrmaradványok pedig szintén ott díszelegnek az ágyneműn.

Néha maguk az apró, vörösesbarna rovarok is megfigyelhetők, például ha hirtelen villanyt kapcsolunk, és vérben forgó szemmel nekiállunk a csípések elkövetőit keresni. Végül pedig van olyan eset is, amikor már keresni sem kell: súlyosabb fertőzés esetén az ágyi poloskák kibocsátotta jellegzetes, édeskés szag mindenfelé érezhetővé válik, és ez arra utal, hogy méretes populációval van dolgunk.

ágyi poloska csípés

Az ágyi poloska csípése fájdalmas és nagyon viszket (Fotó: Getty Images)

Mi tegyünk ágyi poloska-fertőzés esetén?

Először is őrizzük meg a hidegvérünket. Az ágyi poloska valóban rendkívül kellemetlen élősködő, akinek nemcsak csípése kellemetlen, de kiirtása is nehéz, viszont ha higgadtak maradunk és lépésről lépésre haladunk, úrrá lehetünk a dolgon. Kezeljük először magát a csípést. Vakarás és ezzel esetleges felülfertőzés okozása helyett mossuk meg az érintett területet szappannal és vízzel, alkalmazzunk hűsítő és/vagy antihisztamin tartalmú krémet a viszketés csillapítására.

Ha a csípés erősen duzzadt vagy gyulladt, egyeztessünk a háziorvosunkkal, hogy milyen gyulladáscsökkentő módszert alkalmazhatunk. Annak érdekében pedig, hogy a felülfertőzést elkerüljük, ne vakarózzunk, és tartsuk tisztán a bőrfelületet.

Hogyan szabaduljunk meg az ágyi poloska-fertőzéstől?

Az ágyi poloska kiirtását egyedül, mindenféle sufnimódszerekkel sajnos nem fogod tudni megoldani: elengedhetetlen, hogy professzionális segítséget kérj. A szakember speciális kezelésekkel és módszerekkel képes megszabadítani az otthonodat az ágyi poloskáktól, de előfordulhat, hogy még neki is több körben sikerül csak. Ezzel együtt tedd meg te is a magadét. Alaposan vizsgáld át az ágyat, matracokat, bútorokat és a szobák sarkait. Mosd ki az ágyneműdet és a ruháidat is, és a lakásban tálalható összes textíliákat magas hőfokon.

Alaposan porszívózd ki az ágyat, matracokat, majd a porzsákot dobd ki. (Ha nem cserélhető a zsák, öntsd ki annak tartalmát, dobd ki a szemetes zacskót, és fertőtlenítő szerrel mosd el a tartályt is) Használj ágyi poloska elleni spray-ket és porokat, amelyek segítenek elpusztítani a rovarokat és petéiket is.

Vigyázz, kire bízod a poloskairtást. Ebben a korábbi cikkünkben arról írtunk, hogy idős embereket károsítottak meg valójában el nem végzett poloskairtással. 

Kiemelt kép: Getty Images