Az új törvény lehetővé teszi az újdonsült szülők számára, hogy a fizetett szülői szabadság egy részét átadják a gyermek nagyszüleinek az első évben.
A svéd parlament által tavaly decemberben jóváhagyott törvény értelmében a szülők a közös 480 napból 45 napot, míg az egyedülálló szülők 90 napot adhatnak át a nagyszülőnek. A jogszabály ötven évvel azután lép életbe, hogy a skandináv nemzet a világon elsőként vezette be a fizetett szülői szabadság intézményét mindkét szülő számára.
Svédország mindig élen járt a családtámogatásokban
Nem ez az első, hogy Svédország úttörő intézkedést vagy szolgáltatást léptet életbe.
Habár az északi ország állampolgárai a világ egyik legmagasabb adóját fizetik, cserébe jól működő, államilag finanszírozott egészségügyi ellátást, ingyenes egyetemi oktatást és bőkezű munkanélküli segélyt kapnak.
A több, mint tízmillió lakosú skandináv ország a legprogresszívebbek közé tartozik, ha a szülők és a családok támogatásáról van szó. Nem véletlen, hogy a szülői szabadság is a legkiterjedtebb szociális intézkedések egyike. Gyermekenként 480 nap fizetett szabadságot biztosítanak a szülők között, a gyermek első életévében ebből a szabadságból 30 napot együtt vehetnek ki.
A nagyvonalú fizetett szülői szabadság mellett egyéb kedvezmények is járnak a svéd szülőknek: csökkentett munkaidőben dolgozhatnak a gyermek 8 éves koráig, míg az állami alkalmazottak akár a gyermek 12. életévének betöltéséig részesülhetnek az állami juttatásban.
Alexandra Wallin, a társadalombiztosítási kormányhivatal egyik munkatársa szerint az új törvény nagyobb lehetőségeket fog biztosítani a szülők számára.
A szülői támogatásnak megvannak a feltételei, a nyugdíjas esetében a kompenzáció alapja az illető nyugdíja. A szülői járadékban részesülő személy nem kereshet munkát és nem tanulhat.
A kisgyermekes munkavállalók dolga az egyik legnehezebb a munka világában.
Kiemelt kép: Getty Images