Bőrünk feszességét sokan őrizzük kollagén bevitelével, de az étrendkiegészítő ára az egekbe szökött, főleg nagy népszerűsége okán. Mit együnk helyette?

A kollagén az elmúlt évek szépségiparának egyik legtöbbet ismételt hívószava volt. Ma már tömegek eszik, isszák, szedik valamilyen formában annak érdekében, hogy feszesebb legyen a bőrük, na meg hogy gondoskodjanak ízületeik rugalmasságáról is. Mi is számos alkalommal írtunk róla, mivel a kollagénnel úgy tűnik, megvan az örök (vagy legalábbis hosszabb) fiatalság forrása, amivel belülről tudjuk táplálni a bőrt, és amiért nem vagyunk restek súlyos tízezreket sem kifizetni.

Most viszont feltűnt a színen egy új, helyesebben régen ismert, de szépségápolási célokra eddig keveset használt, ráadásul sokkal olcsóbb kihívó: a zselatin. Akár feketeöves arcápoló vagy, akár (hozzám hasonlóan) most kezdesz elveszni az ajánlások és termékek között – hasznos tippel jövünk.

Zselatint arcra?!

Igen. És annak ellenére igen, hogy ez a zselatin tényleg az a zselatin, amivel te is számtalanszor találkoztál már, és aminek a segítségével csodás, zselés tetejű gyümölcstortát, vagy épp panna cottát készítettél. A zselatin ugyanis egy természetes, kollagénalapú fehérje, mely a bőr, a csontok és a porcok egyik fő alkotóeleme, és amit régóta használnak ízületi betegséggel küzdők állapotuk javítására.

A zselatint gyakran használják sűrítő anyagként az élelmiszerekben (helló, nyolcvanas évekbeli hidegtálak) és kozmetikumokban, de emellett számos más potenciális egészségügyi előnye is ismert. A fentebb említett ízületvédelem mellett bőrfeszesítő tulajdonsága miatt is nagyon sokan kedvelik, hiszen a zselatin csurig van kollagénnel.

Nem csoda, hiszen a zselatint háziállatok, illetve egyes tengeri élőlények kötőszövetéből kivont kollagénből állítják elő hidrolízis útján – emiatt egyébként nem felel meg például a vegán táplálkozás alapelveinek. Bőrápolási céljainknak viszont annál inkább!

kollagén helyett zselatin

A kollagén és a zselatin még a hajnak is jót tesz (Fotó: Getty Images)

Sárkány ellen sárkányfű, ráncok ellen zselatin

Ahogy öregszünk, a szervezetünk kevesebb kollagént termel, ami ráncokhoz és megereszkedett bőrhöz vezet. A zselatin fogyasztása, esetleg helyileg, a bőrön történő alkalmazása segíthet a kollagéntermelés fokozásában. Ez az intenzívebb kollagéntermelés pedig javíthatja a bőr rugalmasságát, csökkentheti a ráncokat, és fiatalosabb megjelenést kölcsönöz a bőrnek.

A zselatin ráadásul olyan nagy vízmegkötő képességű anyag, ami segíthet a bőr hidratáltságának megőrzésében is, ami megint csak nagyon sokat hozzá tud tenni a bőr fiatalos és szép megjelenéséhez. A zselatinban található különböző aminosavak emellett elősegítik a bőrsejtek regenerálódását, a sérült vagy öregedett bőr megújulását is, ami simább, egyenletesebb bőrfelszínt eredményez. Azáltal pedig, hogy a zselatin biztosítja a kollagénszintézishez szükséges építőelemeket,

hatékonyan segít megerősíteni a bőr szerkezetét, ettől pedig bőrünk rugalmasabb lesz és kevésbé is ereszkedik meg.

Kutatások szerint a zselatin rendszeres fogyasztása a változatos étrend részeként hasonló előnyökkel járhat, mint a kollagén bevitele. Azt pedig már mi tesszük hozzá, hogy a kollagénnél (egyelőre) jóval olcsóbb szépítőszerről van szó.

Figyelembe véve, hogy a zselatin napi beviteli ajánlása 10-20 gramm között van, és gyors internetes keresés után alig több mint 6000 forintért találtam egy kilogrammos kiszerelést, úgy néz ki, hogy zselatinnal már havi 2000 forintért gondoskodhatunk szépségünkről és ízületi egészségünkről. Ez legfeljebb a fele annak, amit kollagénnel költünk szépülésre, és akkor még nem is beszéltünk arról, hogy zselatint élelmi úton is bevihetjük a szervezetünkbe!

Tényleg jó a zselatin?

Úgy tűnik, bátran hihetünk a dolognak, ugyanis több kutatási eredmény is alátámasztja, hogy a zselatin (ami tulajdonképpen ugye majdhogynem kollagén) valóban hasznos lehet a bőr szépségének fenntartásához. Tanulmányok is igazolják, hogy a zselatin bizonyos típusai segíthetnek csökkenteni a bőr öregedésének jeleit.

Egy kutatás például arról számolt be, hogy patkányok esetében az étrendhez adott zselatin a bőr vastagodásához (biztosan ismerős neked is a szemed környékén papírvékonnyá lett bőr) és kollagénsűrűségének növekedéséhez vezetett.

Egy másik laboratóriumi vizsgálat arra a következtetésre jutott, hogy például

a csendes-óceáni tőkehalból kivont zselatin a napozás okozta bőrkárosodással szemben is véd.

Az ígéretes eredmények ellenére persze (és hozzátéve, hogy több, mint valószínű, hogy a sokkal jobban kutatott kollagén számlájára írt pozitív hatások jó eséllyel ott vannak a könnyebben emészthető zselatinban is), a zselatin bőrre gyakorolt előnyeinek teljes megértéséhez további kutatások szükségesek.

Hogy használjuk a zselatint?

A zselatint többféleképp is beilleszthetjük a bőrápolási rutinunkba. Egyrészt fogyaszthatunk zselatinban gazdag ételeket, például házi készítésű csontlevest, ami a lehető legjobb zselatinforrás. Minél többféle csontból, bőrős, cupákos, porcos részből készítjük, annál táplálóbb és a bőrt szépítő elixírt kapunk, ami ráadásul a mikrobiomunknak is kedves lesz.

Készíthetünk zselatinos italokat is, amelyekkel könnyen és gyorsan be tudjuk vinni a kívánatos mennyiséget. Ha így járunk el, figyeljünk rá, hogy cukrozatlan és ízesítetlen porokat használjunk, ebben az esetben nem is fogjuk észrevenni italunkon a zselatin ízét.

Legközelebb a limonádéba keverjünk bele 1-2 teáskanál zselatinport!

kollagén helyett zselatin

A zselatinos arcmaszk percek alatt feszesíti a bőrt (Fotó: Getty Images)

Másrészt kereshetünk zselatintartalmú étrend-kiegészítőket is, amik kényelmessé teszik a zselatin szedését. Ugyanakkor érdemes résen lenni: a kényelmi termékek mindig lényegesen drágábbak lesznek, mint a fenti megoldások, akkor meg már ott is vagyunk, ahol a part és a kollagén szakad.  

Harmadrészt akár helyileg is alkalmazhatjuk a zselatint, amiből könnyedén készíthetünk – sokak szerint botoxhatású – arcmaszkot is.

Ehhez 1 evőkanál ízesítetlen zselatinport keverünk ki 3 evőkanál forró vízzel, keverjük addig, míg a zselatin feloldódik és folyadék kicsit meghűl, majd vigyük fel a bőrre a keveréket. Hagyjuk hatni 15-20 percig, majd öblítsük le meleg vízzel.

Mire kell figyelni a zselatin szedésénél?

Leginkább magunkra. Nemcsak a zselatinnal való kísérletezés, de minden, a bőrünket érintő új szer, pláne háziszer bevetése előtt egyeztessünk bőrgyógyászunkkal és/vagy kozmetikusunkkal, és a bőrre újonnan felvitt hatóanyagot mindig egy csak egy ujjbegynyi területen próbáljuk ki.

Noha a zselatin számos előnnyel jár a bőrfeszesítés szempontjából, és alapvetően teljesen ártalmatlan anyag, nagyon fontos figyelembe venni az esetleges allergiákat vagy érzékenységeket is. Arról jelenleg nincs adat, hogy a zselatin terhesség vagy szoptatás alatt biztonságos-e, így ilyen esetben nőgyógyászoddal, háziorvosoddal egyeztess, mielőtt nekiállsz a zselatinkúrának.

És persze akármilyen formában is viszed be, a napi ajánlott mennyiséget ne lépd túl!

Ebben a korábbi cikkünkben a kollagén megfelelő adagolásáról írtunk. 

Kiemelt kép: Getty Images