napégés

Viszketés, hámlás, hólyagok: vegyük komolyan a napégés tüneteit!

A napégés nyáron nagyon gyakran okozhat kellemetlenséget, és kifejezetten káros is, ugyanakkor némi odafigyeléssel megelőzheted a bajt. Nem lehet eleget beszélni arról, hogy mennyire fontos a bőr egészsége és védelme: mutatjuk, hogy hogyan, illetve milyen otthoni módszerekkel enyhítheted a leégés tüneteit!
  • A napégéssel nemcsak nyáron, de a hűvösebb évszakokban is számolni kell.
  • Mutatjuk, miként csökkentheted a napégés kockázatait!
  • Megtörtént a baj? Próbáld ki a következő 3 egyszerű otthoni módszert, melyekkel hatékonyan felgyorsíthatod a bőr gyógyulási folyamatát!

A napégés lényegében a bőr akut gyulladásos reakciója a fokozott UVA (ultraibolya A, ami idő előtti öregedéshez, sejtkárosodáshoz és bőrrákhoz vezethet) és UVB (ultraibolya B, ami a sejtek mellett a bőr külső rétegeit is károsítja) sugárzásra, melyek ugyanolyan magasak és károsak lehetnek a felhős és hűvösebb, mint a mostani meleg, napsütéses időszakokban.

A káros UV-sugarak terjedését a felhők sem állítják meg, de a levegőben lévő részecskék is szétszórhatják, és visszaverődhetnek olyan felületekről is, mint a beton, a homok és a hó. Magyarán nem feltétlenül kell tengerparton vagy medencében töltened a napot ahhoz, hogy leégj, naptej használata nélkül ugyanis az olyan hétköznapi tevékenységek is rizikósnak számítanak, mint a kertészkedés vagy a kutyasétáltatás.

A fényvédelemről tehát évszaktól függetlenül gondoskodni kell, különösen manapság, hiszen a globális felmelegedés következtében egyre több üvegházhatású gáz szabadul fel a légtérben, így ahogyan azt évről évre tapasztalhatod, sajnos az UV-sugárzás mennyisége is nő. 

A káros napsugarak különösen délelőtt 10 órától délután 4-ig a legerősebbek,

és ha nem húzódsz árnyékos helyre, illetve nem gondoskodsz a megfelelő napvédelemről, a napégés (kipirosodott, érintésre érzékeny és fájó bőr) percek alatt bekövetkezhet a fenti időintervallumban.

Bár a napégés ellen a fényvédő krémek használata és az árnyék a leghatékonyabb fegyver, van néhány olyan étel, aminek a fogyasztása szintén védő hatású lehet.

A napégés típusai

A szakemberek a napégést a bőrkárosodás mértéke szerint csoportosítják: a két leggyakoribb típusa az elsőfokú és a másodfokú leégés. 

  • Az elsőfokú égési sérülések a bőr külső rétegeit károsítják, és általában néhány nap, vagy maximum egy hét alatt maguktól elmúlnak. Leggyakoribb tünetei a feszes, forró, érzékeny, piros és hámló bőr, de hányingert, lázat és fejfájást is tapasztalhatunk.
  • Másodfokú napégés során pedig az irha, vagyis a bőr középső része sérül, ami egy hosszasabb és komolyabb gyógyulási folyamatot jelent. A napégette bőrön hólyagok is megjelenhetnek, melyek súlyosabb esetben orvosi kezelést igényelnek. 
napeges holyagok megelozes

Amennyiben a bőr több mint 20%-át napozás után vízhólyagok fedik (például a teljes hátat vagy a végtagokat), mindenképp forduljunk orvoshoz! (Fotó: Getty Images)

A harmadfokú, a bőr teljes szövetét károsító napégés ritka, de ha bekövetkezik, sürgősen fordulj orvoshoz!

A Házipatika cikke szerint ebben az esetben a bőrfelszín piszkosszürke vagy nagyon halvány, szenes, pergamenszerű, a képet a szövetelhalás uralja, az égés pedig a terület idegvégződéseire is kihathat. 

Mi a teendő, ha napégés esetén?

Úgy érzed, hogy ég, húzódik, és láthatóan kipirosodott a bőröd? Először is vegyél fel könnyű pólót vagy strandruhát, és azonnal keress árnyékos helyet! Másodszor hidratálj bőségesen, hiszen a napégés kiszáradáshoz is vezethet! Harmadszor pedig vegyél egy hűsítő zuhanyt, ami elsőre csíphet kissé, ugyanakkor hatékonyan segít csökkenteni a bőr gyulladását és hőmérsékletét!

Így csökkentsd a napégés kockázatát!

  • Megelőzheted a nagyobb bajt, ha széles spektrumú, UVA- és UVB-sugárzás ellen is védő fényvédő krémeket használsz. Ha gyakran töltesz időt a szabadban, 90 percenként, illetve úszás után minden alkalommal kend be alaposan a napfénynek kitett testrészeket!
  • Kerüld a szoláriumozást!
  • Kerüld a napozást, ha olyan gyógyszereket szedsz, amelyek növelik a bőr fényérzékenységét!
  • Használj kalapot és UV-szűrő napszemüveget!
  • Ha teheted, délelőtt 10 órától délután 4-ig ne tartózkodj napon!
  • Végezetül pedig ne feledkezz meg az éves bőrgyógyászati szűrésekről sem!

Ha megtörtént a baj…

Az első- és másodfokú napégés ugyan fájdalmat okoz, de a kellemetlen tünetek ellen szerencsére otthoni módszerekkel is felvehetjük a harcot.

1. Hólyagok esetén

Nagyon fontos, hogy ne piszkáld a hólyagokat, hiszen fertőzést is előidézhet, ha kinyomod, kikaparod őket. A viszketés tüneteit hideg vizes borogatással és antibiotikumos kenőcsökkel csökkentheted.

2. Égő, forró bőrre

Ha a bőrödet tapintásra is forrónak érzed, zuhanyozz le naponta többször is hűs, hideg vízzel, és ne feledkezz meg a bőséges folyadékpótlásról sem!

Tudtad, hogy a zabpehely a napégés tünetei ellen is kiváló? Akár még pasztát is készíthetünk belőle némi hideg tej hozzáadásával, ami pakolásként használva természetes gyulladáscsökkentőként és fájdalomcsillapítóként is segítségedre lehet.

3. Óvatosan a hámló bőrrel!

A hámlás a napégés utáni bőr gyógyulási folyamatának része, és bármennyire is kellemetlen – mivel viszket, és közel sem nevezhető esztétikusnak –, mégsem érdemes piszkálni, vakarni vagy lehúzni, hiszen a hámló bőr alsó rétege még érzékeny, emiatt pedig az egyéb bőrfertőzések kockázata is magasabb lehet.

De jó hír, hogy az aloe verát tartalmazó bőrápoló kencék felgyorsíthatják a gyógyulási folyamatot, sőt, még a hámlás időtartamát is csökkenthetik! A gyógyulási folyamat későbbi szakaszában a természetes zsírokban, linolsavban és laurinsavban gazdag kókuszolajat is bevetheted, ami amellett, hogy hidratál, antimikrobális tulajdonságokkal is rendelkezik.

Ha a tested több mint 20%-át hólyagok fedik, tartósan gyengének érzed magad, magas lázat, hányingert és erős fejfájást tapasztalsz, mindenképp fordulj kezelőorvoshoz!

A megfelelő napvédelem az életünket is megmentheti. Mutatjuk, hogy milyen területek védelméről vagyunk hajlamosak megfeledkezni!

Kiemelt kép: Getty Images