Aki csak egy kicsit is nyomon követi az elmúlt időszak popkulturális eseményeit, annak nem kerülhette el a figyelmét, milyen ügyesen hálózta – vagy stílszerűen inkább lasszózta – be tartalomfogyasztási szokásainkat a western műfaja, mely a filmeken túl a zenei trendekre is kihatással van.
Beyoncé nyolcadik stúdióalbuma, a Cowboy Carter után most a vintage melankólia amerikai csillaga, Lana Del Rey készül kiadni egy vidéki stílusú country lemezt.
A Lasso a tervek szerint 2024 szeptemberében jelenik majd meg, és még ki tudja, melyik nagynevű popsztár rukkol elő következőként slágerlistás „farmerzenével”.
Természetesen nem lehet mindenben párhuzamot vonni a western és a country irányzatai között, hiszen más-más területekhez kötődnek, mégis, számos olyan közös nevezőjük van, melyek indokolják, hogy egy kalap alá vegyük őket. Például ilyen az ihletet adó természetközeli élet, annak szépségei és kihívásai, a visszatérő, jellegzetes karakterek és történeteik, az amerikai folklór sajátos szimbolikája farmerekkel, lovakkal és kietlen prérikkel.
De miért is olyan népszerű a western?
Elég ha a saját megmagyarázhatatlan vonzalmunkra gondolunk, mely a cowboyos filmek és sorozatok elé ültetett, máris sejtjük, miért bír időtlen vonzerővel ez a műfaj. Mint minden vintázs irányzatnál, itt is az első és legalapvetőbb faktor a nosztalgia, de a western és a country egyaránt lehetőséget ad a komplex emberi problémák, a társadalmi, etikai és politikai témák, a morális kérdések felvetésének.
Az árnyalt történetmesélés mellett ráadásul (ha a filmekre gondolunk), a mai modern technológia a minőségibb kivitelezéshez is hozzájárul, így a korábbi alkotásokhoz viszonyítva még látványosabb megoldásokra csodálkozhatunk rá a képernyőn (lásd A Mandalóri című űrwesternt). A western téma legnagyobb erénye mégis az, hogy a történelmi vonatkozások mellett
hitelesen képes reflektálni a modern problémákra, hangot adni a kisebbségbe tartozó embereknek,
így nem csoda, ha szívesen idézik meg ezt az újszerű nosztalgiát a mai tartalomgyártók. Az elmúlt években ráadásul az Egyesült Államokban bekövetkezett változások – egyre többen költöznek a nagyvárosokból vidéki területekre –, és a gyökerekhez való visszatérés igénye miatt is nőtt a country, vele együtt pedig az úgynevezett cowboyos történetek népszerűsége.
Ne álljunk meg mi sem az olyan ikonikus alkotásoknál, mint a Volt egyszer egy Vadnyugat vagy a Túl a barátságon, bátran ragadjuk magunkhoz képzeletben a gyeplőt ezekkel a modern klasszikusokkal és élvezzük ki a műfaj felívelő reneszánszát.
Horizont: Egy amerikai eposz
A grandiózus filmsorozat, melyre a címszereplő és rendező Kevin Costner ingjét-gatyáját feltette, a mozipénztáraknál egyelőre nem aratott sikert, de nem lennénk meglepve, ha a streamingplatformokra felkerülve sokak számára ez lenne az idei év nagybetűs filmje.
A mozi hőskorát megidéző eposz az amerikai polgárháború idején játszódik és tizenöt évet ölel fel az 1860-as évektől kezdve a háború előtti, és az azt követő viharos időszak bemutatásával.
Ez a műalkotás a 69 éves Costner életművének csúcspontja, ehhez mérten nagyszabású kalandra hív, amelyben családok, barátok és ellenségek szemszögén keresztül tapasztalhatjuk meg, milyen volt az amerikai vadnyugat fénykora.
Megfojtott virágok
Bár a 2024-es Oscar-gálán a vesztesek közül került ki, Martin Scorsese fájdalmas őslakostörténete bőven túlmutat az akadémia meglátásain, hiszen a valóságban is megtörtént vérengzés az ország történelmének legsötétebb fejezete.
Az oklahomai törzs tagjai közül több mint hatvan oszázs indián életét oltották ki a fekete arany nyújtotta gazdagság reményében,
és bár ez a tragédia vezetett az FBI megalakulásához, a hidegvérű gyilkosságok elkövetői közül alig néhányat ítéltek csak el szörnyű tetteikért. A Megfojtott virágok szerteágazó vadnyugati bűneposz, amelyet egy különös szerelmi szálon keresztül ismerhetünk meg Leonardo DiCaprio, Lily Gladstone és Robert De Niro főszereplésével.
Harry Potter és Alkonyat sorozatként? Miért forgatják újra a sikeres történeteket?
Yellowstone
Kevin Costner kétségkívül otthonosan mozog cowboykalapban, ugyanis sok westernben szerepelt (csak hogy néhányat említsünk: Wyatt Earp, Farkasokkal táncoló, Fegyvertársak), az Egy amerikai eposzt megelőzően pedig John Duttont, a montanai ranch családfőjét alakította öt évadon át a Yellowstone című sorozatban.
A Taylor Sheridan és John Linson által készített, életrajzi elemekre építő neo-western a Dutton család boldogulását követi nyomon, akik Montana legnagyobb farmjának, a Yellowstone Dutton Ranchnak a tulajdonosai.
A cselekmény a birtokon zajló személyes és családi drámák, a farmot fenyegető külső konfliktusok, hétköznapi kihívások köré fonódik, melyek révén betekintést nyerhetünk az amerikai álom sötétebb oldalába.
1883
A Dallas és A keresztapa szerelemgyerekeként is emlegetett, Golden Globe-díjas Yellowstone farvizén számos előzménysorozat evez, beleértve az időben legmesszebbre visszautazó 1883-at. Az önálló westernuniverzumot képező Dutton-családtörténet csak úgy vonzza az A-listás színészeket, ebben a szériában például nem más tűnik fel, mint Tom Hanks, de a cikk végén még visszatérünk két másik óriási húzónévvel is.
Az 1883 központi alakja a country sztár, Tim McGraw által alakított James Dutton. Kevin Costner karakterének ükapja családjával együtt a szegénység elől menekülve indul el egy jobb jövő reményében nyugatra, Montana irányába, hogy megtalálja a vadnyugat utolsó, megszelídítetlen bástyáját.
A kutya karmai közt
Nem kell mindig puskaporos pisztolypárbaj, a fojtogató pszichológiai dráma is jól illik a westernhez, legalábbis ezt bizonyítja Benedict Cumberbatch fordulatos regényadaptációja, mely a 2022-es díjszezon kedvence volt. A komplex karakterekre építő forgatókönyv szerint Phil Burbank a toxikus maszkulinitás megtestesítője, igazi autoriter figura, aki állandó nyomás alatt tartja a környezetét.
Ám amikor bátyja, a személyiségben szöges ellentétét képviselő George Burbank megházasodva hazatér, Phil mindent elkövet, hogy megkeserítse az újdonsült pár életét. A nyílt megfélemlítés hatására azonban felszínre törnek a régmúlt és a jelen sötét titkai, és egyre inkább úgy tűnik, hogy senki sem az, akinek mutatja magát.
Billy, a kölyök
Egy gyilkossággal indít Ethan Hawke és Chris Pratt életrajzi westernfilmje, melynek kezdetén a fiatal Rio Cutler az éjszaka folyamán megöli részeges apját, miközben édesanyját próbálja menteni az erőszaktól. Csakhogy váratlanul betoppan a fiú gengszter nagybátyja, aki halott testvére láttán hadjáratot indít a menekülő családtagokkal szemben.
A fiatal Rio és testvére, Sara a vadnyugaton próbálnak elrejtőzni kegyetlen nagybátyjuk elől, amikor találkoznak Billyvel, a hírhedt, szökésben lévő törvényen kívülivel, kalandjaik pedig válaszút elé állítják a testvérpárt: a becsületes élet vagy a bűnözés útjára lépve találják meg jobban számításaikat?
1923
A Yellowstone másik, az 1883-hoz képest később játszódó előzményszériája nem csupán Helen Mirren és Harrison Ford jutalomjátéka, hanem igazi csemege a Clint Eastwood-féle családcentrikus westernen nevelkedett nézők számára. A szerteágazó Dutton-családfa ágán ezúttal a nagy gazdasági világválság és a szesztilalom idejéig jutunk, amely Montanát, és vele együtt a Dutton-birtokot egyaránt eléri.
A társadalmi változásokból eredő konfliktusok itt sem kímélik a temperamentumos farmert, akit Harrison Ford alakít. Jacob Dutton, ha kell, tűzbe menne a családjáért és meg is teszi, hogy megvédje földjét a rivális Creightonoktól, akik fenyegetést jelentenek szeretteire és otthonára nézve. Festői montanai tájak, zseniális karakterek és fordulatos történetszálak repítenek egy letűnt kor díszletei közé, pont úgy, mintha csak egy izgalmas rodeót néznénk a kanapén ülve.
A táncos filmeket is szereted? Mutatunk néhány retró alkotást a Dirty Dancingen túl.
Kiemelt kép: People; New Line Cinema, noklapja.hu