ruha mosás

8 tipp, hogyan szüntesd meg a ruhák makacs izzadságszagát

Kevés dolog kellemetlenebb, mint amikor kedvenc ruhadarabunkból a mosás sem viszi ki a rossz szagokat!

Az izzadás egy egészen természetes testi folyamat, ezt jól tudjuk. Viszont mindez alig valakit hat meg, amikor éjjel-nappal dől rólunk a víz, amit még alsóneműnkből is facsarni lehet. Az, hogy megizzadunk, önmagában nem baj, hiszen szegény szervezetünk csak hűti magát. Annál nagyobb gondot okoz viszont, amikor a ruhánkba úgy beveszi magát az izzadságszag, hogy ördögűzőt kell hívni annak eltávolításához.

Izzadunk literszám

Egy felnőtt ember naponta átlagosan 0,5-1 liternyit izzad, de melegben, fizikai aktivitás vagy stressz hatására akár 3-4 liter verejték is termelődhet. A férfiak általában többet izzadnak, mint a nők, de utóbbiak közt is vannak izzadósabb és kevésbé izzadós típusok is. De akármilyen neműek vagy korúak vagyunk, a rossz testszag bármelyikünknek okozhat kellemetlenséget. 

Az izzadság egyébként (egészséges ember esetében legalábbis) önmagában szinte teljesen szagtalan, viszont ahogy azt a bőrön található baktériumok lebontják, kifejezetten kellemetlen szagúvá válik. Az izzadság szaga nagyban függ étrendünktől, egészségi állapotunktól és némileg higiénés szokásainktól is. A kellemetlen szagokra nemcsak azért érdemes figyelni, hogy az ember megsaccolja, mennyire lehet fojtogató élmény a közelében tartózkodni, de azért is, mert kipárolgásunk egészségi állapotunk hű tükre.

Izzadság, egészség, étrend

Nemcsak stressz hatására izzadhatunk kellemetlen szagút, de egyes betegségek is rémes irányba vihetik el kipárolgásainkat. A cukorbetegség bizonyos esetekben édeskés, vagy gyümölcsös szagot okoz, a májelégtelenség halszagúvá teheti testnedvünket, de nagyon erős testszagot okoznak egyes vesebetegségek, pajzsmirigy-rendellenességek, hormonzavarok, bőrfertőzések, sőt, akár a kábítószer-használat is.

A serdülőkor, a terhesség a menopauza szintén tudnak kellemetlen meglepetéseket okozni.

Emellett ha szeretnénk megelőzni, hogy verejtékünk már azelőtt szagos legyen, hogy a baktériumok garázdálkodni kezdenének a hónunk alatt, jó, ha étkezésünkre is odafigyelünk. A hagyma, a fokhagyma, a káposztafélék és a csípős, fűszeres ételek éppen úgy felerősíthetik a testszagunkat, mint a vörös húsok, a halak, az alkohol vagy a koffein.

Füst-, doh-, gyári műanyagszag – így tűntetheted el a többi szagot a ruhából.

Izzadság és ruházat

Tudvalevő, hogy az izzadság könnyebben megtapad egyes anyagtípusokban: a műszálas szövetek például nemcsak fokozzák az izzadást, de olyannyira magukba is szívják és kiérlelik a szagokat, hogy az ember előbb-utóbb a langyos ecetes ollóhoz folyamodik.

Nekem volt már olyan pólóm, amit egyszerűen nem tudtam friss illatúra mosni, és további csavar volt a történetben, hogy ha óvatlanul mégis újra felvettem, a ruhadarabban még akkor is kellemetlen szagom lett, ha meg sem izzadtam. Ha veled is megtörtént már, hogy kedvenc ruhádból egy sima mosás nem hozta ki a (például vizsga- vagy munkahelyi) stressz okozta erős szagot, most figyelj, mert néhány tuti tippet hozunk.

éjszakai_izzadás_álmatlanság

Ilyen időben előfordul, hogy már reggel izzadságszagot érzünk (Fotó: Getty Images)

1. Moss azonnal

Ha van lehetőséged rá, azonnal mosd ki az érintett ruhadarabot, mert a szennyesben állomásozva csak fokozódni fog a bűz, ami akár a többi holmiba is beissza magát. Nem érdemes várni!

2. Gyilkos kombó

Az ecet és a szódabikarbóna nagyon hatékony, természetes szagtalanítók, amiket egyébként is sokan használnak vegyszermentes takarításhoz és mosáshoz. Ha ruhánk színe tartós, mosáshoz is használhatjuk ezeket a szereket.

Az ecetet használhatjuk előáztatásra, míg a szódabikarbónát inkább már a mosáshoz adhatjuk hozzá,

keverni viszont inkább ne keverjük őket! Tegyünk egy csésze ecetet a mosógép öblítő rekeszébe és futtassunk át egy programot a szagos holmival, vagy áztassuk a ruhát egy éjszakán át ecetes vízben. Öblítsük ki, a szódabikarbónát pedig közvetlenül a mosószerrel együtt adagoljuk a mosáshoz.

3. Citrom

A citromlé savassága segíthet a baktériumok elpusztításában és a szagok semlegesítésében is. Adjunk néhány evőkanál citromlevet a mosóvízhez, vagy közvetlenül a szagos területekre, de előtte mindenképpen végezzünk színpróbát, nehogy a savas anyaggal teljesen tönkre is tegyük a holmit.

4. Baktériumok ellen

Az olyan illóolajok, mint a teafaolaj vagy a levendulaolaj antibakteriális tulajdonságokkal rendelkeznek és nagyon illatosak is, így jó szolgálatot tesznek a bűz elleni harcban. Adjunk néhány cseppet a mosószerhez vagy a mosógép öblítő rekeszébe.

5. Csak nap legyen és fény

Az alapos szellőztetés és a napfény is segíthet a szagok eltávolításában, mivel

az UV sugárzásnak antibakteriális hatása is van. Szárítsuk a ruhákat napon, ha lehetséges.

6. Speciális mosószerek

Számos márka kínál speciális, izzadságszag eltávolítására kifejlesztett mosószereket. Ezek hatékonyan célozzák meg a szagokat okozó baktériumokat és azok bomlástermékeit. Kérdezz utána a drogériában!

7. Fehérítő

Fehér ruhák esetében a fehérítő alkalmazása is hatásos lehet, mivel ez elpusztítja a baktériumokat és eltávolítja a szagokat is. Itt természetesen különösen fontos a körültekintés: csak fehéríthető ruhákon próbálkozz.

8. Megelőzhető? 

Mint az életben mindig, a baj megelőzése mindig jobb megoldás, mint a későbbi tűzoltás. Azt, hogy kedvenc ruhadarabunkba kellemetlen izzadságszag egye be magát, több módon is megakadályozhatjuk. Használjunk hatékony izzadásgátlót, ügyeljünk a higiéniára, kerüljük a műszálas holmit és legkedvesebb ruhadarabjainkat ne a legforróbb, vagy épp legstresszesebb napokon vegyük fel.

Ma már kaphatóak a hónalj részre ragasztható hónaljtapasz vagy hónaljvédő fokozott izzadás esetére – esetleg ezekkel is próbát tehetsz meleg vagy stresszes napokon.

Ebben a korábbi cikkünkben arról írtunk, melyek azok a színek, amelyeken kevésbé látszik meg az izzadság

Kiemelt kép: Getty Images