Ahogy a lovakat, úgy az agarakat is versenyeztetik szerte a világon. Ausztráliában virágzik a világ legnagyobb agárversenyző ipara, mögötte halad Új-Zéland, az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Írország. Az online fogadásnak köszönhetően Ausztrália csak a 2023-és évben 5,6 milliárd amerikai dollárnyi pénzt szerzett. Csakhogy a zsíros üzlet mögött kizsigerelt, gyakran megkínzott és megölt állatok állnak, akik csak addig élhetnek jó körülmények között, amíg hasznot hajtanak. Utána könyörtelenül megszabadulnak tőlük.
Az agárversenyek kegyetlensége
2015-ben Ausztrália agárversenyei körül komoly vizsgálat indult. Az eredmény megmutatta, hogy évente 17 000 fiatal kutya vesztette életét, akik mind megmenthetők lettek volna. Az akkori kormányt annyira megdöbbentették a feltárt kegyetlenségek, hogy ideiglenesen tilalmat is bevezettek. Ezt aztán feloldották, a versenyek főszervezői pedig megígérték, hogy rendet tesznek és véget vetnek a káros gyakorlatoknak. Hát ez az, ami nem sikerült mostanra sem.
Állatorvos mesélt a körülményekről
Most azért kerültek újra reflektorfénybe az agárversenyek borzalmai, mert a verseny korábbi főállatorvosa beszámolt róla, mit művelnek a kutyákkal. Dr. Alex Brittan a kizsákmányolás és szenvedés melegágyának minősítette az ipart, azt állítva, hogy a kutyákat barbár ütemben versenyeztetik, s
ha már nem teljesítenek jól, ok nélkül elaltatják őket.
54 oldalas dokumentumot nyújtott be, amelyben részletezi, hogy olyan állatorvosok dolgoznak a szakmában, akik elítélik a modern orvoslást, barbár módszerekhez ragaszkodva. Általános gyakorlat, hogy a hasznot már nem hozó kutyákat egyszerűen megölik.
Vér és veríték árán szerzett győzelmek
Az állatorvos emellett extrém szorongásos eseteknek volt tanúja, a versengő kutyáknak leszakadtak a karmaik, miközben a ketrec ajtaját kaparászták, több körül vértócsa terjengett. A verseny alatt a póznákat nem bélelik megfelelően, így rengeteg kutya sérül meg akár halálosan, amikor beléjük rohan. Elméletben a kiöregedett agaraknak felelős gazdákat találnak, de az állatorvos szerint ez messze nincs így. Elmondta, hogy
az iparba évente bekerülő nagyjából 4200 kutyából csak 1600 jutott ki és talált gazdára,
a többiek pedig szűk és kegyetlen kennelekben élik mindennapjaikat. Ráadásul nem figyelnek oda az új gazdákhoz utaztatott exversenyzőkre sem. A nyugdíjas, Carey nevű agár például azért pusztult el, mert utaztatása során összekeverte a szállítódobozát azzal a ketreccel, amiből a versenyeken kell szinte szó szerint kirobbanva indulnia. Az ajtó kinyitásakor semmit sem nézve teljes sebességgel kitört a sydney-i repülőtéren, és nekirohant a kerítésnek. Helyben életét vesztette. Mindezt meg lehetett volna előzni, ha hozzáértők szállítják Carey-t.
Az agárversenyeket be kéne tiltani?
Az állatorvos beszámolójának hatására lemondott a versenyeket szervező Greyhound Racing New South Wales vezetője, Rob Macaulay, és a társaság igazgatótanácsának többi tagja is a túlélésért küzd. Egyre többen hangoztatják ugyanis, hogy az agárversenyeket jelenlegi formájukban be kéne tiltani.
Ha mégis folytatnák őket, rendszerszintű megújulásra lenne szükség.
Az állatvédők ragaszkodnak hozzá, hogy ez a fajta sport egyenlő a rendszeres állatkínzással, de az ausztrál miniszterelnök egyelőre nem tervezi a versenyek betiltását. Az NSW játék- és versenyügyi minisztere, David Harris ugyanakkor bejelentette, hogy külső szakértők által lefolytatott vizsgálatot indít az állatorvos által javasolt, sőt követelt változtatásokkal kapcsolatban.
Talán van remény
Bár az állatvédők szkeptikusan úgy vélik, most sem történik majd semmiféle változás, az agárversenyek népszerűsége szerencsére folyamatosan csökken. Az Egyesült Államokban – amelynek korábban az agárversenyzés az egyik legnagyobb iparága volt – ma már néhány kivételével az összes államban betiltották a versenyeket és a hozzájuk kapcsolt fogadásokat. Az egész országban két aktív pálya maradt, mindkettő Nyugat-Virginiában. Az állatok jogainak védői szerint Ausztráliában is azért maradhat még mindig fenn a kegyetlenkedésekkel tarkított agárverseny, mert sok pénzt hoz a fogadások révén.
Mielőtt elítélnénk az agárversenyek szervezőit, gondoljuk végig, vajon átlagemberként tudjuk már, hogy kell helyesen kutyát tartani?
Kiemelt kép: Getty Images