- Évezredek óta készíti az ember kecskesajtot, nem véletlenül.
- A kecskesajt több mindenben lepipálja a tehéntejből készült sajtokat.
- A konyhában bátran kombinálhatjuk szinte bármivel.
A mai napig élénken emlékszem arra, amikor a Loire menti kastélytúra alkalmával az egyik kastélynak a kertjében piknikeztünk francia módra. Akkor kóstoltam meg először az eredeti Chèvre-t. A franciák ugyanis így hívják a kecskesajtot, és bizonyára már vers is született róla.
Érthető a rajongás, bennem is megmaradt e sajtremek karakteres íze, egyszerre volt fanyar, lágy és intenzív. Akkor megfogadtam, hogy Budapesten is bevetem magam a sajtpultba, és kipróbálom valamennyi fajtáját.
Szerencsére számos ízben és állagban kapható kecskesajt, az omlóstól a krémesig, a fiataltól az érettig, az enyhétől a csípősig. Külsőre is igen változatos, van ragyogó fehér, penészes vagy fűszernövénnyel bundázott, de találunk olyan változatot is, amit szőlőlevélbe csomagolnak.
Megkülönböztető karakterét a kaprinsavnak köszönheti, annak az aromás zsírsavnak, amely elősegíti a hasznos bélbaktériumok fejlődését.
A gazdag ízvilága mellett több egészségügyi érv is szól a kecskesajt fogyasztása mellett, amelyek miatt legközelebb garantáltan ezt fogjuk kivenni a sajtpultból.
A kecskesajt lehet az emberiség első sajtja
A kecskesajt története több ezer éves múltra tekint vissza, eredete a közel-keleti kecskék korai háziasítására vezethető vissza. A régészeti bizonyítékok arra utalnak, hogy kecskesajtot már 8000 évvel ezelőtt is készítettek a Zagrosz-hegységben, a mai Törökországban és Iránban.
A Közel-Kelet és a Földközi-tenger térségében élő nomád törzsek nevéhez fűződik a korai sajtkészítési technikák kidolgozása, melyek később elterjedtek Európa-szerte. Az akkori hűtés nélküli forró éghajlaton valószínűleg friss sajtot készítettek, a hosszabb eltarthatóságot, a nemespenész kialakulását a hűvösebb, nyirkosabb európai éghajlat hozta magával.
Az ókori Görögországban a kecskesajt alapvető élelmiszernek számított, sőt gyakran használták fel az istenek felajánlásaként. A rómaiak is rajongtak a kecskesajtért, ami a középkorra az európai konyha szerves részévé vált, és minden régió kifejlesztette egyedi fajtáit.
A kecskesajt fogyasztásával csak jól járunk
Nem csupán aromás íze miatt érdemes gyakran fogyasztani a kecsketejből készült csemegét, ugyanis a benne található vitaminok, ásványi anyagok és a szív számára egészséges zsírok számos előnyös egészségügyi hatást gyakorolnak a szervezetre.
1. Könnyebb emésztés
A tehéntejből készült sajthoz képest a kecskesajtnak jóval kevesebb a laktóztartalma, így sokkal könnyebben emészthető. Emellett tele van probiotikumokkal, amelyek javítják az immunrendszer hatékonyságát, csökkentik a betegségekkel szembeni kockázatokat, ráadásul gyulladáscsökkentő tulajdonsággal is rendelkeznek.
2. Segítség a fogyásban
A tehéntejből készült sajtokkal összehasonlítva a kecskesajt alacsonyabb kalória- és zsírtartalommal bír. Azonkívül közepes szénláncú zsírsavakat tartalmaz, amelyek felpörgetik az anyagcserét és gyors energiaforrást biztosítanak. Érthető tehát, hogy miért van jó híre a kecskesajtnak a fogyókúrázók körében, ráadásul fogyasztásakor a szervezet hamarabb jelzi a telítettség érzést.
3. Tápanyagban gazdag
Kiváló fehérje-, kalcium- és vitaminforrás. A kalcium a csontok egészségének legfőbb támogatója, fogyasztásával megelőzhető a csontritkulás és egyéb csontbetegségek kialakulása. Ezen felül tartalmaz A és K-vitamint, B2-vitamint, aminek különösen fontos szerepe van a sejtek termelődésében és működésében.
Remek szelénforrás is, ami rengeteget segít a DNS károsító anyagok lebontásában, továbbá található benne réz, kálium, cink, magnézium, foszfor.
Mivel érdemes a tányéron párosítani?
Együk nyersen, sütve, kenceként, salátába vagy sült krumpli mellé, minden formában hálás csemege. Rendkívül sokoldalú, hiszen kapható friss, érlelt vagy sózott formában, az állaga pedig a lágytól a keményig bezárólag széles skálán mozog. Leghíresebb fajtái a francia Chèvre mellett a spanyol Murcia al Vino és az olasz Caprino. Nézzünk néhány felhasználási módot!
Kecskesajt saláta
Hozzávalók:
- különféle saláták
- koktélparadicsom
- dió
- szárított áfonya
- kecskesajt
- balzsamecettel kevert olívaolaj
Tetszés szerint aprítsuk fel a hozzávalókat, és egy tálban keverjük őket össze. A tetejére morzsoljunk kecskesajtot, és locsoljuk meg a balzsamecetes olajjal.
Sült kecskesajtos mártogatós
Hozzávalók:
- lágy kecskesajt
- olívaolaj
- 1-2 gerezd fokhagyma
- friss fűszernövények (például kakukkfű, rozmaring)
- bagett szeletek
Melegítsük elő a sütőt 180 fokra. A kecskesajtot helyezzük egy tepsire, keverjük össze az olajat, a zúzott fokhagymát és a fűszernövényeket, majd locsoljuk a sajtra. Tizenöt-húsz perc alatt megsütjük, amíg aranybarna és hólyagos lesz. Pirított bagettszeletekkel tálaljuk.
Kecskesajttal töltött paprika
Hozzávalók:
- kaliforniai paprika
- kecskesajt
- metélőhagyma
- citromhéj, fekete bors
Vágjuk le a paprikák tetejét, és távolítsuk el a magokat. Keverjük össze a kecskesajtot apróra vágott metélőhagymával, citromhéjjal és fekete borssal. Töltsük meg a paprikát a kecskesajt keverékkel, és tálalás előtt hűtsük le.
Így eszik Európában a kecskesajtot
A Chèvre rajongó franciák minden formájában fogyasztják, általában bagettekre kenik, salátákra morzsolják, vagy sós tortákhoz használják fel.
A spanyolok vörösborba áztatják, ami jellegzetes színt és ízt ad a kecskesajtnak. Többnyire tapasként falatozzák, olajbogyóval és pácolt húsokkal párosítva.
A kecskesajt az olaszoknál is népszerű, szeretik mézzel és gyümölccsel tálalni, míg az érlelt fajtákat tésztafélékre reszelik, vagy antipastiként használják.
A görögök a kecsketejből készült fetát salátákhoz, pitába, grillezett zöldség mellé tálalják, a hollandok pedig az enyhébb, krémesebb típusú sajtot szendvicsben vagy olvasztott formában fogyasztják.
Íme, egy különleges kecskesajt recept, amit még biztosan nem próbáltál ki.
Kiemelt kép: Getty Images