Manapság nemcsak a nehéz témákról folyó közbeszéd óvatosabb, de kissé finomabban fogalmaz a kozmetikai ipar is. Azokat a barnás foltokat, amiket gyerekkoromban a nagymamám kezén láttam, manapság meg már a tükörben is észreveszek, egykor öregségi foltoknak, hovatovább öregfoltoknak, egészen bárdolatlanul banyafoltoknak nevezték.
Ma már inkább pigmentfoltoknak, még jobban finomkodva elszórt hiperpigmentációnak hívják őket, ha nem akarják megbántani viselőiket. Valamivel kellemesebben hangzik így, de a tény attól még tény marad: egy az életkor előrehaladtával sokasodó és igen kellemetlen jelenségről van szó, amit a magunk részéről továbbra is öregségi foltoknak szólítunk.
Jó, de mit tehetünk ellene?
Mi az az öregségi folt?
Az öregségi foltok a bőrből nem kiemelkedő, szabálytalan formájú, változó méretű, barnás (világostól a sötétbarnáig) bőrelváltozások, amelyek különböző méretűek lehetnek. Néha apró pettyek formájában, elszórtan jelennek meg, máskor akár 1-2 centis szigeteket is alkothatnak. Néha el és feltűnnek, hogy az ember még véletlenül se tudja kiszámítani őket: az én homlokomon lévő folt télidőben például egészen elhalványodik, nyaralás után viszont már messziről láthatóvá válik.
Nem is csoda, hogy nyaraláskor fokozódik a helyzet:
az öregségi foltok legfőbb okozója ugyanis az UV-sugárzás.
Napfény hatására a bőr több melanint termel, ami elszínezi azt, és lebarnulunk. Ilyenkor örülünk (pedig ez mindig a bőr károsodásával jár, ne feledjük, a bőröregedés jeleinek 80%-ért az UV-sugárzás felelős).
Az UV-B hatására a bőrben pre-melanin termelődik, amelyet aztán az UVA- és a további UVB-sugarak melaninná alakítanak. Ez egy természetes folyamat, de olykor túltermelődik a melanin, amelynek burjánzása pigmentációs problémákhoz vezet. Magyarán megjelennek a barna foltocskák, ez pedig már lehervasztja a mosolyt az ember arcáról. A jelenséget felerősíti az is, hogy ahogy öregszünk, bőrünk vékonyabbá válik, ez pedig növeli sérülékenységét és hajlamosabbá teszi az UV-károsodásra is, ami megint csak hozzájárulhat az öregségi foltok kialakulásához.
Öregségi foltok/pigmentfoltok ellen: niacinamid és célzott támadás
A terhesség vagy a menopauza alatti hormonális változások, akárcsak a hormonális fogamzásgátló szedése szintén fokozhatják az öregségi foltok megjelenését, mivel akár jelentősen is befolyásolhatják a melanin termelését (gondoljunk csak a terhesség során a hason megjelenő erőtejesen pigmentált vonalra…). Sőt:
az öregségi foltok kialakulásában az örökletes tényezők is szerepet játszanak.
Az öregségi foltok mindkét nem és mindenféle bőrtípus esetében előfordulhatnak, de általában a világosabb bőrűek körében gyakoribbak, hiszen az ő bőrük eleve érzékenyebben reagál a fényre. Emellett a nőknél is valamivel többször fordul elő ez a bőrelváltozás, főleg a fentebb említett hormonális ingadozás miatt, de azért is, mert a nők bőre jellemzően vékonyabb és így érzékenyebb, mint a férfiaké.
Kell-e félni az öregségi foltoktól?
Ezek a foltok általában teljesen ártalmatlanok és nem is fájdalmasak, viszont nagyon fontos őket megkülönböztetni a veszélyes bőrelváltozásoktól. Nemcsak akkor érdemes orvoshoz fordulni, ha már meglévő anyajegyeink formája megváltozik, ha fájdalmat vagy viszketést tapasztalunk, de évente legalább egyszer azért is, hogy megmutassuk orvosunknak legújabb pigmentfoltjainkat is.
Mindez azért is nagyon fontos, mert az öregségi foltok jellemzően negyvenes, ötvenes éveinkben lesznek egyre gyakoribbak, amikor megnő a különféle daganatos betegségek kockázata is, ezért
létkérdés, hogy korán felismerjük, hogy amit az arcunkon, kezünkön látunk normális vagy sem.
Az öregségi foltok leggyakrabban a napnak leginkább kitett bőrfelületeken jelennek meg, ezért arcunk az egyik leggyakoribb előfordulási helyük, mi meg nem győzzük korrektorral, alapozóval elfedni őket. A kezek is sokat vannak kitéve a napnak, így a kézfejek is gyakran érintettek, emellett a nyári hónapokban a váll és kar, na meg a dekoltázs bőre is sok napfényt kap, így itt is gyakoriak a foltok.
Az öregségi foltok megelőzése
Noha teljesen nem tudjuk megakadályozni az öregségi foltok kialakulását, sokat tehetünk azért, hogy ne lepjenek teljesen el bennünket. Mivel az örökletes és hormonális tényezőkkel nemigen tudunk mit kezdeni, a legfontosabb megelőző lépés az UV-sugárzás elleni védelem lehet.
Használjunk széles spektrumú fényvédő krémet, legalább SPF 30-as (de inkább 50-es) faktorszámmal minden nap,
még felhős időben is. Viseljünk „védőruházatot”, ami nyáridőben kalapot és napszemüveget jelent minden olyan alkalommal, ha hosszabb ideig tartózkodunk a szabadban. Próbáljuk meg kerülni a közvetlen napfényt, és bármilyen csábos is, ne nagyon napozzunk, különösen 10 és 16 óra között, amikor a sugárzás a legerősebb. Emellett ügyeljünk a táplálkozásunkra is: az olyan antioxidánsok, mint a C-vitamin és az E-vitamin, segíthetnek megvédeni a bőrt az UV-sugárzás káros hatásaitól.
Öregségi foltok/pigmentfoltok ellen: fényvédelem és C-vitamin
Az öregségi foltok kezelése
Mivel az öregségi foltok rendkívül széles körben elterjedtek, ma már számtalan különféle kezelést kínál a kozmetikai ipar a krémektől a különféle terápiás eljárásokig. A probléma ellen kifejlesztett krémek hatóanyagai legtöbbször gátolják a melanin termelést, így halványítják a foltokat, emellett serkentik a bőrsejtek megújulását is.
A ma már a legtöbb szépségszalonban elérhető kémiai hámlasztás során savas oldattal kezelik a bőrt, amely eltávolítja a bőr felső rétegeit és elősegíti az új, egészséges bőr képződését. Azt nem árt tudni, hogy ezzel a kiváltó okukat (azt, ami a melaconitáinkat túlzott működésre sarkallja), még nem oldottuk meg, így újra meg fognak jelenni a bőr felszínén.
Arról, hogy a pigmentfoltok ellen is hatásos hámlasztásnak milyen fajtái vannak, és mikor lehet ezeket elvégeztetni, írtunk már korábban.
A szintén népszerű lézeres kezelések közvetlenül célozzák meg és pusztítják el a melanin sejteket, ami halványítja a barna foltokat. Kriptoterápia során folyékony nitrogénnel fagyasztják le a foltokat, amelyek később lehámlanak, így ez a módszer hatékony lehet a kisebb, felszíni foltok kezelésében. Végül pedig: a foltok ellen gyakran bevetett mikrodermabrázió eltávolítja a bőr felső rétegét, ezáltal elősegíti az új bőr növekedését, és csökkenti az öregségi foltok láthatóságát is.
És mi van a házi szerekkel?
Sokan fordulnak házi szerekhez és természetes megoldásokhoz is, hogy megszabaduljanak az öregségi foltoktól. Ezek a módszerek viszont legtöbbször nemcsak, hogy nem hatékonyak, de akár károsak is lehetnek. A citromlé például gyakran ajánlott természetes bőrfehérítő, mivel savas is és C-vitamint is tartalmaz.
Gyakori használata viszont irritálhatja a bőrt, és fényérzékenységet okozhat,
ami tovább növeli a napfoltok kialakulásának kockázatát. Az almaecet is népszerű házi szer, ha a bőr világosításáról van szó, ugyanakkor savas kémhatása miatt ez is irritációt és bőrpírt okozhat, hosszú távú használata károsíthatja a bőrt, és tovább súlyosbíthatja a pigmentációs problémákat. Házi szerek alkalmazásakor ráadásul az allergiás reakciók is gyakoriak lehetnek, így már emiatt sem érdemes kísérletezni velük.
Ha bármilyen változást észlelünk a bőrünkön, fontos, hogy minél előbb konzultáljunk bőrgyógyásszal a pontos diagnózis érdekében. A szakember (amellett, hogy valószínűleg megdorgál napozási szokásaink miatt) bizonyára javasol majd olyan krémeket, géleket, vagy kezeléseket, amelyek tényleg hatékonyak a foltok ellen. Hallgassunk rájuk és az „ártani nem használ” jellegű otthoni kezelések helyett válasszunk szakértők által javasolt, biztonságos és hatékony módszereket az öregségi foltok kezelésére is.
Nemcsak az öregségi foltok lehetnek zavaróak: ebben a cikkünkben többféle pigmentációs zavarról írtunk.
Kiemelt kép: Getty Images