- Egy új kutatás szerint az Egyesült Államokban a 30 év feletti felnőttek körében a rákos megbetegedések 40%-a és a rákos halálesetek 44%-a egészségtelen szokásokra vezethető vissza.
- Kevés lemondással is lehet csökkenteni a kockázatot, és minél hamarabb kezded, annál jobb!
- A fiatalok körében egyre növekszik az előrehaladott rákos betegségek száma. A fiatalok biológiai kora általában sokkal idősebb a születési koruknál.
A kutatás szerint a rákos halálesetek közel fele megelőzhető lenne az életmód megváltoztatásával. Kristálytiszta, hogy csak változtatni kellene a betegséget okozó szokásokon, hiszen egy végzetes betegség jóslata éppen elég ijesztő, mégsem éri el a legtöbb ember ingerküszöbét a figyelmeztetés. A riasztó számok ellenére sokan mégsem hagynak fel az egészségtelen ételekkel, italokkal, dohányzással.
Nincs új a nap alatt, meg kell válogatni, mit viszünk be szervezetünkbe és hogyan bánunk a testünkkel. Ezt támasztja alá az amerikai kutatás is, amiről most beszámolunk. Az Amerikai Rákellenes Társaság által kiadott és CA: Cancer Journal for Clinicians szakmai folyóiratban közölt tanulmányban arról számoltak be a kutatók, hogy
30 ráktípust és 18 olyan kockázati tényezőt vizsgáltak, amelyek befolyásolják a rák kialakulását.
Először mutatunk egy igen riasztó számot és kitérünk a többi kockázati tényezőre is.
A dohányzás az összes rákos megbetegedés közel 20%-ához és a rákos halálesetek 30%-ához járult hozzá.
Az orvosok 2019-es adatokat használtak, és megállapították, hogy a következő, egészégtelen életmódbeli tényezők több mint 700 000 új rákos megbetegedéshez és több mint 262 000 ember halálát okozták a 30 éves és idősebb felnőttek körében az Egyesült Államokban csak abban az évben. Tehát az 30 év feletti felnőtt amerikaiak körében az összes rákos megbetegedés kb. 40%-a és az összes rák okozta halálozás 44%-a a vizsgált kockázati tényezőknek tulajdonítható.
A rák kockázatát olyan népszerű finomságok növelik, mint a gyorsételek. A rendszeres fogyasztásuk emésztőszervi daganatos betegségeket okozhatnak.
„Nagyon fontos megérteni, hogy a rák akkor alakul ki, amikor a sejtek DNS-e károsodik. A DNS pedig genetikai vagy külső környezeti hatásra képes módosulni – mondja Dr. Nelly Awkar-Lazo, a The Oncology Institute of Hope and Innovation hematológusa és onkológusa. – A környezeti tényezők alatt olyan rákkeltő vegyi anyagokat értek, amelyek DNS-károsodáshoz és rákhoz vezetnek.”
Nézzük, tehát min kellene változtatnunk, hogy jelentősen csökkentsük a rákbetegségek kialakulásának esélyét.
1. Rákmegelőzés: Tedd le a cigit!
A dohányzás és dohány fogyasztásának más formái is pusztítják a szervezetet. A tüdőrák kockázata minden szál cigaretta elszívásával nő és minél hosszabb ideig tartósan dohányzol, annál nagyobb veszélynek teszed ki magadat. „A kutatások kimutatták, hogy
a dohányban több mint 50 rákkeltő vegyi anyag van” – mondja Dr. Awkar-Lazo.
2. Rákmegelőzés: Egyél egészségesen
A feldolgozott hústermékekben és a vörös húsban nagyon sok a karcinogén, vagyis a rákot okozó anyag. A onkológus szakértő arra is felhívja a figyelmet, hogy a vörös húsok tele vannak heme vassal, vagyis egy olyan anyaggal, ami elősegíti, felgyorsítja a karcinogenezist (magyarul a rákkialakulását). Ahogy a legtöbb orvostársa, Dr. Awkar-Lazo is a friss zöldségekben, olívaolajban, tengeri halakban gazdag mediterrán diétát ajánlja, ezzel a táplálkozási formával ugyanis megelőzhető a rák kialakulása.
3. Rákmegelőzés: Csökkentsd minimumra az alkoholt!
Nem azt tanácsoljuk, hogy teljesen mondj le róla, de ez lenne a legjobb az egészséged szempontjából. „A kutatások összefüggést mutattak ki a túlzott alkoholfogyasztás és bizonyos ráktípusok között, különösen a szájüregben, a garatban, a gégében, a nyelőcsőben, a májban, a vastagbélben és az emlőben kialakuló daganatok között – mondja Dr. Awkar-Lazo. – Az alkoholfogyasztáskor rákot okozó vegyületeket viszünk be, mint amilyen az etanol és az acetaldehid.”
4. Rákmegelőzés: Mozogj sokkal többet!
„Alapos okunk van feltételezni, hogy a mozgás hiánya egyes rákos betegségeknél nagyobb kockázatot mutatnak. A sportolással megelőzhető a hólyag-, mell-, vastagbél-, a méh-, nyelőcső- és gyomorrák – mondja Dr. Awkar-Lazo. – De egyelőre nem áll elég információ rendelkezésre arról, hogy a fizikai aktivitás és a rák közötti kapcsolat hogyan változik az egyes ráktípusok szerint.”
5. Rákmegelőzés: Óvakodj az elhízástól!
Még a kutatók sem tudják biztosan az ok-okozatot, de valószínűleg a zsigeri zsír okoz olyan gyulladásokat a szervezetben, amelyek elősegítik a rák kialakulását és elszaporodását. „Az adatok azt mutatják, hogy a túl sok testzsír növeli a rák több típusának kockázatát is, beleértve a vastagbél-, a nyelőcső-, a vese-, a hasnyálmirigy-, nőknél a menopauza utáni emlő- és a méhrákot” – sorolja az onkológus.
6. Rákmegelőzés: Védd magad az UV-sugárzástól!
A túl sok védelem nélküli napozás közvetlenül károsítja a sejtek DNS-ét. „A nap ultraibolya sugárzása a bőrrák elsődleges oka, de a szoláriumból származó túlzott UV-fény is káros – mutat rá az orvos. – A világosabb bőrszínű embereknél a legnagyobb a bőrrák kockázata.”
7. Rákmegelőzés: Járj rendszeresen szűrésre!
Sok esetben a rák kialakulása előtt már vannak arra mutató jelek, hogy kialakulhat a daganatos betegség, de ezeket a jeleket, elváltozásokat sok esetben már felismerik az orvosok. Ilyen tünetek a veszélyesnek tűnő anyajegyek vagy a bélben burjánzó a polipok, amelyeket rögtön el is távolítanak a sebészek, ha észreveszik. A rákmegelőzés egyik legfontosabb lépése rendszeresen orvosi szűrés, hogy időben észrevegye a szakember, ha baj van. A rák sikeres gyógyításában még mindig az idő a legfontosabb tényező!
Kutatás bizonyítja, hogy ez a tápanyag 60%-kal csökkentheti a rák kialakulásának esélyét.
Kiemelt kép: Getty Images