szépítő diétás görögdinnye

Szépít? Diétás? Mit tud valójában a görögdinnye?

Az, hogy a görögdinnye isteni finom, nem kérdés. Az már viszont vita tárgya, hogy vajon diétás élelmiszer-e.

Javában dübörög a görögdinnye-szezon, és a magam részéről nem ismerek olyan embert, aki nem imádná ezt a lédús frissítőt. Az elmúlt időszakban viszont némiképp rossz hírbe keveredett közös kedvencünk. Lehetséges lenne, hogy „magas cukortartalma” miatt diétában nem kellene fogyasztani, és hogy bár érzetre csupa rost, tulajdonképpen „alig van benne ballasztanyag”? És egyáltalán szépít? Mi az igazság?

Mit kell tudni a görögdinnyéről? 

Röviden azt, hogy a görögdinnye egy egészen csodálatos nyári gyümölcs, ami nemcsak finom, de számos egészségügyi előnnyel is rendelkezik.

Tápanyag-összetétele – cukor ide vagy oda – kifejezetten kedvező. A dolog ott kezdődik, hogy e gyümölcs több mint 90 százaléka víz, ezért remekül hidratál, kalóriából viszont tényleg nincs benne sok. 100 gramm görögdinnye körülbelül 30-40 kalóriát tartalmaz, így a kifejezetten „sovány” gyümölcsök közé tartozik.

Igaz, aligha van más olyan gyümölcs, amiből egy adagnak fél-egy kilót tekintünk… A dinnye szénhidráttartalma 100 grammonként 7.2 gramm, ennek nagy része cukor, rostból pedig 100 grammja 0.4 grammot tartalmaz: nem jó, de nem is tragikus. A dinnye emellett gazdag C-vitaminban, és kisebb mennyiségben van benne béta-karotin, B6-vitamin, valamint egy sor egyéb ásványi anyag és antioxidáns is.

szepito-dietas-gorogdinnye

Egy kisebb tál görögdinnye csodás, diétás hűsítő lehet (Fotó: Getty Images)

A görögdinnye hatása az egészségre

Első olvasatra nem is rossz, nem igaz? Ha ehhez hozzávesszük, hogy a görögdinnye a legkülönfélébb egészségügyi panaszra lehet gyógyír, még inkább megszeretjük ezt a finomságot. Bár rosttartalma nem kiemelkedő, a benne lévő rostok a magas víztartalommal együtt igenis segítenek a bélmozgás szabályozásában és a székrekedés megelőzésében. A görögdinnye emellett (egyébként magas káliumtartalmánál fogva)

pozitív hatással lehet a vérnyomásra, értágító hatásának köszönhetően csökkentheti a vérnyomást.

Ha ez még nem lenne elég, ez a gömbölyű finomság jótékony hatással van a veseműködésre is. Magas víztartalma egyrészt elősegíti a megfelelő hidratációt, ami szükséges a vesék optimális működéséhez, emellett diuretikus hatása is van, azaz segíti a vizeletképződést és a méreganyagok kiürülését a szervezetből.

A hagyományos kínai orvoslás holisztikus megközelítése szerint a görögdinnye egyensúlyban tartja a testet a forró nyári hónapokban, amikor is ez az egyik legfinomabb eszköz ahhoz, hogy jól érezzük magunkat. Viszont nem mindegy, ki és mennyi dinnyét eszik. 

Nemrég írtunk arról, hogy a túl sok görögdinnye a veseelégtelenségben szenvedők számára veszélyes is lehet. 

A szépítő görögdinnye

Nyugalom, a görögdinnye a szépségnek is nagyon jót tesz, főleg, mert tele van antioxidánsokkal! Egyrészt viszonylag sok C-vitamin van benne, ami elengedhetetlen például a kollagén képződéséhez, és javítja a bőr rugalmasságát és feszességét is.

A dinnyében lévő likopin szintén antioxidáns tulajdonságainak köszönhetően segít megvédeni a bőrt az UV-sugárzás káros hatásaitól, a gyümölcs magas víztartalma pedig belülről hidratál, amivel megint csak hozzájárul a bőr ragyogásához.

Nem csoda, hogy már az ókori egyiptomiak is bevetették szépészeti célra.

Bár Kleopátra kapcsán elsőre a szamártej ugrik be, az uralkodónő állítólag görögdinnyét is használt bőrápolásra: egyszerű pakolást készített belőle.

szepito-dietas-gorogdinnye

Hegyekben áll a boltokban a görögdinnye, fogyaszd minden nap! (Fotó: Getty Images)

Diétás-e a görögdinnye?

Na ez már egy kicsit nehezebb kérdés, ugyanis pro és kontra érveket is fel lehet sorakoztatni, ha a dinnye diétába való beillesztéséről van szó. Ha az ókori kínaiakat kérdezzük, ők áldásukat adnák rá, mivel már évezredekkel ezelőtt használták ezt a gyümölcsöt az ideális testsúly megtartására, és kifejezetten diétás élelmiszerként tartották számon.

A mai kor dietetikusai kissé már óvatosabbak a görögdinnye megítélésével, és a tagadhatatlan előnyök (alacsony kalóriatartalom, vitaminok és ásványi anyagok, hidratáció, teltségérzet és az édesség iránti igény viszonylag kármentes kielégítése) nem feledkeznek meg a hátrányokról sem. Ebből nincs sok, de az tényleg befolyásolhatja diétánk sikerességét.

A görögdinnyének magas a glikémiás indexe, azaz gyorsan emeli meg a vércukorszintet.

Diétás élelmiszerként ezért nem biztos, hogy mindenkinél beválik, mondják a szakik. Saját tapasztalatból ehhez annyit tennék hozzá, hogy a sok egészen biztos, hogy ebből is meg tud ártani. Néhány napja egy este körülbelül két kilót vágtam be egy ültő helyemben, a hatás pedig olyan volt, mintha két tábla csokit vacsoráztam volna. Este se volt jó, másnap viszont úgy keltem, mintha komolyan másnapos lettem volna…

Fogyhatunk görögdinnyével?

Az enyémhez hasonló túlkapásoktól eltekintve nem kell lemondanunk róla. A görögdinnye igenis beilleszthető a diétás étrendbe, és ha jól bánunk vele, nagy segítség lehet a kilók elleni küzdelemben. Sajnos a legfőbb kulcs a mérték, azaz épp az, amit a dinnyével kapcsolatban olyan nehéz tartani. Bármennyire is alacsony kalóriatartalmú, meg csupa víz gyümölcsről van szó, ha tonnaszám toljuk magunkba, szépen összeadódnak a kalóriák és a cukrok is.

Ha szeretnénk fogyni dinnye mellett, vagy akár dinnyével, fogjuk vissza kicsit magunkat, és adag ne egy kiló, hanem mondjuk 30-40 deka legyen. A görögdinnye remek diétás élelmiszer lehet, ha nem arra használjuk, hogy szerényebb energiabevitellel együk félholtra magunkat, hanem arra, hogy ha valami igazán finomat és édeset ennénk, de ne a csokinak essünk neki. Jó ötlet lehet a dinnye fogyókúrába illesztése, ha abból nyalánkságokat, csupagyümölcs smoothie-t vagy épp granitát készítünk.

És végül: bátran ehetjük a dinnyét étkezések levezetéseként, befejező fogásként és akkor is, ha valamilyen fehérjével egészítjük ki. Például egy isteni fetasajtos salátában, amit pillanatok alatt összedobhatunk és ami az egyik legjobb nyári ebéd, amit el lehet képzelni. 

Fetasajtos dinnyesaláta – Diétázóknak is!

Hozzávalók 2 főre:

  • körülbelül 80 deka görögdinnye (héja nélküli súly)
  • 20 deka feta sajt
  • 1 kis lilahagyma
  • 1 marék friss bazsalikom
  • 2 evőkanál extra szűz olívaolaj
  • 1 evőkanál frissen facsart citrom- vagy limelé
  • só, frissen őrölt bors

Elkészítés:

Először összeállítjuk az öntetet: az olívaolajat és a citromlevet alaposan összekeverjük, hozzáadunk egy csipet sót és késhegynyi tört borsot. A görögdinnyét ezután megtisztítjuk, és kisebb kockákra vágva egy nagy salátástálba tesszük. A hagymát vékony karikákra vágjuk és a dinnyéhez keverjük, majd rámorzsoljuk a sajtot. Ezután hozzáadjuk az öntetet, összekeverjük, és azonnal tálaljuk. A bazsalikomlevelet csak tálaláskor szórjuk rá. 

Ilyen és ehhez hasonló fogásokkal a dinnye remek diétás élelmiszer lehet, mértékkel fogyasztva pedig nincs az az étrend, amit ne tenne finomabbá, változatosabbá és egészségesebbé. 

Nemrég hétvégi gasztrónkban is a görögdinnyével  foglalkoztunk!

Kiemelt kép: Getty Images