- Hajunk a nyári hónapokban különös figyelmet igényel, hogy megvédjük a nap és a hő káros hatásaitól.
- Ha természetes alternatívákat választunk, belülről kifelé erősíthetjük a hajszálainkat, miközben káros vegyszereket nem juttatunk a környezetbe.
- Mutatunk néhány egyszerű módszert, amivel sokat tehetünk nyáron a hajunk és a bolygó megóvásáért!
Bár ma már környezetbarát termékeket is vásárolhatunk, a boltok polcain a hagyományos hajápolási szerek továbbra is jelen vannak, melyek gyakran tartalmaznak környezetre is káros vegyi anyagokat – például parabént és szilikont –, amelyek megfosztják hajunkat a természetes olajaktól, és ami hosszú távon kiszáradáshoz, töredezéshez vezethet. Nem beszélve arról, hogy ha érzékenyek vagyunk rá, ezek az összetevők a fejbőrünket is irritálhatják viszketést, korpásodást okozva.
Természetes módszerek a haj egészségéért
Megmutatjuk, hogyan ápolhatjuk nyáron a hajunkat hatékonyan, kevesebb pénzből, miközben a bolygót is óvjuk!
1. Természetes alapanyagok
A természetes olajok belülről kifelé hidratálják a tincseinket, ami a nyári időjárás miatt igénybe vett haj számára igazi felüdülést jelenthet. A kókuszolajjal, avokádóolajjal, argánolajjal és levendulaolajjal nem lőhetünk mellé, hiszen már egészen kis mennyiség is elegendő lehet a hajvégeken. Ezek az olajok nemcsak a nedvesség megtartását segítik elő, de védőréteget is képeznek a hajszálakon, így hajunk a legtikkasztóbb hőségben, a legszárazabb napokon is dús, táplált maradhat.
Hajápolás nyáron: a természetes olajok mellékhatások nélkül kínálnak holisztikus megoldásokat.
Almaecetből pedig gyors és kiváló házi készítésű kondicionáló válhat. Mosás után egyszerűen csak vidd fel a hajszálakra (a fejbőrt kihagyhatod, és ne aggódj, az illatát leöblítve alig fogod érezni), hagyd hatni 3-4 percig, öblítés után pedig hidratálj a fenti olajok egyikével!
2. Felejtsd el a szoros kontyokat és copfokat!
Ha minimalizálnánk a káros UV-sugarak hatását, némi „rendetlenséggel” sokat javíthatunk hajunk állapotán. A feszes, szoros frizurák nemcsak kényelmetlenek, de károsak is lehetnek, mivel idővel ritkuló hajhoz, hajhulláshoz és töredezéshez is vezethetnek, különösen akkor, ha tincseink szárazabbak a nyári melegtől.
A laza fonatok és a szélfútta stílus nemcsak kényelmes és menő, de kíméletesebb is hajnak.
3. Moss hajat ritkábban!
A gyakori hajmosás megfosztja fejbőrünket a természetes olajoktól, ami viszont serkenti a fejbőr zsírtermelő mirigyeit, így nem is csoda, ha úgy érezzük: minél gyakrabban mosunk hajat, annál hamarabb zsírosodik a fejbőrünk.
Egy szabadban töltött izzasztó nap után érdemes kipróbálni az egyszerű vizes öblítést, és megnézni, hogy hajunk megszabadul-e az extra olajoktól. Ha nem érzed elegendőnek, használj vegyszermentes, környezetbarát, szilárd sampont, amiből kevesebb adag is képes visszaadni a haj fényét és puhaságát, és ami nagyszerű fejbőrkímélő alternatívája lehet a folyékony samponoknak.
4. Minimalizáld a hőt!
Nyáron jelentős mennyiségű hőnek van kitéve a hajunk, ami valószínűleg amúgy is gyorsan megszárad a levegőn, ezért ha időnk engedi, hagyjuk inkább pihenni a hajszárítót! A hajvasaló használatát szintén megéri minimalizálni, mert tovább károsítja a nyáron egyébként is szárazabb állapotú tincseket.
5. Szőkék, figyelem!
A szőkített hajat nem egyszerű karbantartani: a hővel történő formázásra különösen ajánlott figyelni, hamvasító samponokra is költeni kell, és persze azt is kétszer meg kell gondolni, hogy érdemes-e fejest ugrani a medencébe, hiszen
a vízben lévő klór akár a szőke tincsek zöldes elszíneződését is okozhatja.
Ha nem szívesen mondanál le a pillanatnyi hableányságról, és a nagy melegben tetőtől talpig megmártóznál, segíthet, ha csobbanás előtt sima vízzel benedvesíted a hajadat, ami így kevesebb klórt fog felszívni. Ha viszont megtörtént a baj, az almaecet ekkor is segítségedre lehet: keverj össze ¼ csésze almaecetet 2 csésze vízzel, dörzsöld be vele alaposan a tincseidet és fejbőrödet, hagyd hatni pár percig, majd öblítsd le! És voilá, a zöld árnyalatnak semmi nyoma!
6. Kefe helyett használj széles fogú fésűt!
A legtöbbet azzal árthatunk a tincseinknek, ha nedvesen fésüljük, hiszen a víz súlya miatt több hajszálat veszítünk, ráadásul a töredezés kockázata is magasabb – sőt, szinte garantált. Hagyjuk megszáradni a hajkoronánkat, a makacs csomók kibogozására pedig használjunk inkább széles fogú fésűt, ami sokkal kíméletesebb a kefénél.
A természetes módszerek Sisi hajápolási rutinjából sem hiányozhattak.
Kiemelt kép: Getty Images