Érdemes átgondolnunk, hogy mi számít egészségesnek fiatalon, és mi idősebb korban. Mutatjuk, a szakemberek szerint mit nem ajánlott fogyasztani egy bizonyos életkor felett!
  • Korunk előrehaladtával nem biztos, hogy jó választás az az étel, amit fiatalabb éveinkben gyakran fogyasztottunk. 
  • Az életkorral összefüggő biológiai változások az étvágyra és az étkezési szokásokra is kihathatnak. 
  • Mutatunk 6 ételt, amit a szakemberek szerint más alternatívákra kell cserélnünk idős korban!

Ahogyan idősödünk, egészségünk gyakran megköveteli, hogy átgondoljuk a táplálkozáshoz fűződő addigi viszonyunkat. Előfordulhat, hogy speciális diétára szorulunk allergia vagy valamilyen más állapot kialakulása miatt, és az egyébként teljesen természetes, öregedéssel párhuzamosan végbemenő testi változások is felülírhatják korábbi szükségleteinket.

Az életkorral összefüggő élettani működések változását nagyban befolyásolják az érzékszervi változások, például az ízlelőbimbók számának csökkenése, ami egy bizonyos kor fölött az ételek ízét is tompíthatja. Nem beszélve a lelassult anyagcseréről, energiaszintről, fizikai aktivitásról és az egyéb fiziológiai változásokról, melyek szintén hatással lehetnek az étkezésre. 

A legtöbb idős emiatt nem eszik olyan jól, mint kellene, ami vitaminhiányhoz, alultápláltsághoz vagy elhízáshoz, illetve számos krónikus betegség kialakulásához vezethet. A kiegyensúlyozott táplálkozás életkortól függetlenül fontos szerepet játszik, az idő múlásával azonban jobban át kell gondolnunk, hogy mi számít igazán egészségesnek. 

Étkezés időskorban: íme, egy népszerű diéta, ami a kutatók szerint az agyi öregedést is lassítja!

Ételek, amiket kerülni kell

Az idősgondozással foglalkozó Home Care Assistance szakemberei listát írtak azokról az élelmiszerekről, amelyek károsak lehetnek az idősödő szervezet számára. Köztük néhány egészen meglepő összetevőt is találtunk – mutatjuk, milyen ételeket ajánlott hanyagolni!

1. Csírafélék

A dietetikusok nem győzik hangsúlyozni a tápanyagokban, rostokban, ásványi anyagokban és jótékony enzimekben bővelkedő csírafélék szupererejét. Azonban a magvak csíráztatása nedves körülmények között történik, ami ideális táptalaja lehet a baktériumoknak, melyeket az idősödő szervezet csökkent immunitása már nehezebben tud kivédeni, ezért az élelmiszerek okozta megbetegedések kockázata is magasabb lehet, ha nyers csírát fogyasztunk.

A szakemberek ehelyett inkább a kelkáposzta, a zöldfűszerek és egyéb leveles zöldek fogyasztását javasolják.

2. Nyers és feldolgozott húsfélék

Az olyan nyers húst is tartalmazó ételek, mint a tatár beefsteak vagy a carpaccio, mindig magasabb kockázatot rejtenek magukban – különösen az idősödő szervezet számára. A nyers húsban lévő baktériumok előbb okozhatnak panaszokat, ha a változó immunitásunk és immunrendszerünk kevésbé reagál intenzíven, ami könnyen megeshet a kor előrehaladtával.

És ott vannak a halfélék és a tenger gyümölcsei, melyek az idősödő felnőttek számára is egészséges csemegének számítanak. De bármennyire szeretjük a nyers tengeri ételek népszerű formáit (például az osztrigát vagy a lazacot), és bármennyire is magas az omega-3 zsírsav-tartalmuk, nyersen a feljebb is említett okok miatt nem érdemes enni belőlük.

hal, tengeri ételek

Alaposan átsütve, főzve, megbízható forrásból viszont bátran fogyasszunk minél több halat és tengeri herkentyűt! (Fotó: Getty Images)

Míg az olyan friss és sovány húsok, mint a csirke és a hal, egészséges választásnak bizonyulnak, addig a feldolgozott fajták (konzervhúsok, virsli, szalámi, sonka, szalonna, kolbász, különböző falatkák és szeletelt húsok, felvágottak) a rákos megbetegedések kockázatát is növelhetik, tekintve, hogy a hosszú eltarthatóság miatt nagy mennyiségben tartalmaznak nitrátokat és nitriteket. Tehát minél kevesebb feldolgozott húst fogyasztunk, annál jobban járunk időskorban is.  

3. Lágy sajtok

A lágy sajtokban (például fetában, mozzarellában, camambertben) nagyobb mennyiségben fejlődhetnek ki olyan baktériumok, amelyek komoly veszélyt jelenthetnek az immunrendszerre. Ha igazán biztosra mennénk, helyettük fogyasszunk inkább több szárazanyagot tartalmazó sajtfajtákat, ilyen például a cheddar, az ementáli és a parmezán.

4. Bizonyos alacsony zsírtartalmú ételek

Ha a diétás hóbortokat vesszük alapul, a zsírok elleni háború már jó ideje dúl. Ugyanakkor nem mindig jó ötlet kiiktatni az étrendünkből olyan természetes zsírtartalmú, egészséges alapanyagokat, mint amilyenek a halak, a diófélék vagy az olívaolajak, melyek egytől egyig szívvédő hatásúak.

Ha például a tejespult előtt állva vacillálunk, hogy mivel járhatunk igazán jól, a kevesebb vagy több zsírtartalmú joghurttal, idősként nyugodtan válasszuk a zsírosabb fajtákat. Az olyan egészséges zsírok, amelyek a natúr joghurtokban találhatók, magasabb védelmet és támogatást nyújtanak az agynak és az ízületeknek, mint az alacsony zsírtartalmú fajták.

5. Főzőtasakos mirelit zöldségek

Bár zacskós, mikróban párolható zöldségekkel könnyű időzsonglőrködni, az idősebb és fiatalabb korosztály számára sem olyan jó választás. Ugyanis a hőálló műanyag zacskók, amelyekbe a mirelit termékek kerülnek, veszélyes vegyi anyagokat, mikroműanyagokat is tartalmazhatnak, melyek

a szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség és számos egyéb rendellenesség kockázatát növelhetik.

A friss zöldségek mindig jobb választásnak bizonyulnak, így megéri rászánni némi plusz időt a serpenyős párolásra!

6. Flakonos tejszínhab

Az állati eredetű tejszín és a növényi hab merőben eltérnek egymástól. A flakonos habspray tulajdonképpen egyfajta utánzata a tejszínhabnak, melyek bőségesen tartalmaznak hidrogénezett növényi olajokat és zsírokat is. A bennük lévő cukros- és egyéb adalékanyagok hosszú távon nem kedveznek a szívnek és az emésztőrendszernek, így ha lehet, hagyjuk le inkább a kávé, a kakaó és a sütemények tetejéről!

Ez a szuperegészséges gyümölcs idősekre veszélyes lehet, el is mondjuk, miért!

Kiemelt kép: Getty Images