A magam részéről mindig is irigyeltem azokat, akiket gyöngyfogakkal áldott meg a sors, hiszen a mosoly nemcsak az emberi arc egyik legszebb éke, de magabiztosságot is sugároz, és pillanatok alatt pozitív benyomást kelt másokban.
Ezt nemcsak én mondom, persze: kutatások is igazolják, hogy azok az emberek, akik gyakran és szélesen mosolyognak (többnyire ők azok, akik megtehetik, mert csodásan néz ki a foguk), általában nemcsak barátságosabbnak tűnnek, de vonzóbbnak és egészségtudatosabbnak is látszanak. Ha ilyen szép a foguk, egészen biztos, hogy makkegészségesek, nem?
Nem véletlenül ihlet meg költőket is a „kerek köveken fakadó tündér nevetés”, és nem véletlen az sem, hogy egyre több olyan fogászati és kozmetikai kezelés érhető el, amivel arra teszünk kísérletet, hogy a lehető leghosszabb ideig megtartsuk fogunk szépségét.
Mert hogy
akármilyen ragyogó is húszas éveinkben fogsorunk, az idő előre haladtával bizony halványodik szépsége.
Elmúlik a vakító fehérség, kevesebb lesz a csillogás, sorvad az íny, ha pedig egy-egy fogunkat ki is húzzák, egészen átrendeződik a mosolyunk. Fogaink állapota akkor is megmutatja valódi korunkat (vagy még annál is többet), ha egyébként fiatalos a megjelenésünk. Mit tehetünk annak érdekében, hogy a lehető legtovább legyen fiatalos a mosolyunk?
Fogak és évek
Fogunk sajnos nem jó bor módjára öregszik, és legkésőbb negyvenes éveinkben mind észrevesszük, hogy egyre nehezebb fenntartani szépségét. Több lépésben, néha egészen alattomosan vész oda a fiatalos mosoly.
Kezdjük a fehérséggel. Bár az, hogy valakinek hófehér, vagy inkább vajszínű a foga, részben alkati kérdés, az biztos, hogy az évek során lassan mindenkié valamivel sötétebb árnyalatot vesz fel. Egyrészt, mert vékonyabbá válik a fogzománc, ami alól így jobban elősejlik a sárgás dentin (fogunk belső, kevésbé ellenálló rétege), emellett a kávé, tea, a bor és a cigaretta is otthagyja nyomát a fogsoron.
Megváltozhat fogaink formája is, mert az évtizedek során bizony kopik, akár repedhet is a fog. Sokan tapasztalják, hogy fogaik egy idő után mintha kissé csipkézetté válnának, egyes részeiken szinte áttetszővé lesznek az évek során, ez pedig kifejezetten öregít.
Aztán ott vannak a fogágybetegségek is, amiket elsősorban a fogkő felhalmozódása okoz. Ennek „hála” nemcsak ínyünk húzódik egyre magasabbra, és tűnnek ettől furcsán hosszabbnak a fogaink, de
előrehaladott ínybetegségnél fogaink meglazulhatnak, később pedig el is veszíthetjük őket.
Ez nemcsak akkor jár szembeötlő következménnyel, ha látható helyen vesztünk fogat, de akkor is, ha hátulról húznak, mert fogaink néhány hónap alatt kissé átrendeződnek a nagyobb térben, és egyre szellősebben állnak egymás mellett. Nos, az ilyen fogsor első ránézésre 10-20 évet pakol a viselőjére, és akkor még nem is beszéltünk a rossz állapotú fogakkal járó súlyos egészségügyi problémákról.
Tudtad, hogy mosolyunk szépsége akár genetikai megalapozottságú is lehet?
Noha ezeknek a folyamatoknak egy része élettani, és megakadályozni teljes mértékben nem lehet, odafigyeléssel lényegesen lelassítható a folyamat. Mutatjuk a legfontosabb tennivalókat.
1. Fiatalos mosoly és kontroll
A legfontosabb teendő: fogunk egészségének védelmében látogassuk meg rendszeresen a fogorvosunkat. Ez kiemelkedően fontos ahhoz, hogy időben észlelhessük és kezelhessük a problémákat. Az éves vagy féléves ellenőrzések segítenek megelőzni a súlyosabb fogászati betegségeket és szövődményeiket is.
2. Fiatalos mosoly és szájhigiéné
Naponta kétszer mossunk fogat igényeinknek és életkorunknak megfelelő fogkrémmel, és használjunk fogselymet vagy fogköztisztító kefét is a fogközök tisztításához. Ez (és az elektromos fogkefe) nem úri huncutság: az ilyen alapos fogmosás és fogselymezés segít megelőzni a fogszuvasodást és a fogínybetegségeket.
3. Fiatalos mosoly és fehérség
A fogfehérítés hatékony módja annak, hogy visszaadjunk valamit fogunk fiatalságából, és ma már az otthoni fogfehérítő eszközökkel is szép eredményt lehet elérni – főleg, ha megbízható forrásból, fogorvosunkkal egyeztetve választunk. Rendelői fehérítés esetén viszont figyeljünk oda, hogy a kevesebb több. Csábító lehet közepesen sárgásból optikai fehérre váltani, de
a vakító fehérség akár öregíthet is, ha nagyon mesterségesnek, szinte már műfogsor-szerűnek tűnik.
Figyeljünk arra is, hogy hagyjunk kellő időt a fehérítések közt, hogy ne roncsoljuk a fogat.
4. Fiatalos mosoly és étrend
Kerüljük az olyan, fogakat elszínező ételeket, italokat és szokásokat (viszlát ipari mennyiségű kávé, tea, vörösbor és a dohányzás), amelyek alattomos módon teszik napról napra kissé megviseltté fogunkat.
Fogyasszunk sok friss zöldséget és gyümölcsöt,
amelyek segítenek tisztán tartani a fogakat, és a rágás miatt erősítik az állkapocs izomzatát is, ugyanakkor figyeljünk oda a savas gyümölcsök és zöldségek utáni saverózióra is. Ha tehetjük, öblítsük át a szánkat vízzel, miután bevertünk egy egész pomelót, vagy megettünk egy üveg kovászos uborkát.
5. Fiatalos mosoly és szájvíz
Használjunk antibakteriális szájvizet a lepedék és a fogkő kialakulásának megelőzése érdekében. A szájvíz nemcsak segít frissíteni a leheletet, de egy ideig távol is tartja azt, és megakadályozhatja a fogínygyulladást is.
6. Fiatalos mosoly és fogkő
Rendszeresen tisztíttassuk meg fogainkat fogorvosi rendelőben, professzionális fogtisztítással. Ez a kezelés eltávolítja a felhalmozódott lepedéket és fogkövet, így nemcsak fehérebbé teszi a fogainkat, de segít megelőzni a fogágybetegségeket és azok szövődményeit is.
7. Fiatalos mosoly és finom kefe
A fogíny visszahúzódása ellen megint csak a megelőzés a legfontosabb: ne hagyjuk, hogy annyi fogkő halmozódjon fel a fogainkon, ami folyamatos gyulladásban tartja az ínyt. Ha mégis gyulladt az ínyünk, ügyeljünk arra, hogy ne használjunk túl erős fogkefét, és ne mossuk túl nagy vehemenciával a fogainkat, hogy ne sértsük fel az érzékeny szövetet.
8. Fiatalos mosoly és fogvédő
Ha előfordul velünk, hogy csikorgatjuk a fogunkat éjszaka, (az esetleges pszichés okok feltárása és kezelése mellett) érdemes fogvédőt viselni, hogy megakadályozzuk a fogak kopását és repedését is, ezek ugyanis megágyaznak a fog romlásának és öregítik is a mosolyt.
9. Fiatalos mosoly és hidratálás
Már én unom, amikor lányom bármilyen panaszára, egészségügyi problémájára válaszul az az első kérdésem, hogy ivott-e eleget, de a hidratáció tényleg kulcsfontosságú, még a fogak esetben is. A szájszárazság ugyanis növeli a fogszuvasodás kockázatát, ezért fontos, hogy elegendő vizet igyunk, és kerüljük a száj kiszáradását okozó koffein és alkohol fogyasztását is.
És azt tudtad, hogy megfelelő ásványianyag-pótlással nemcsak csontjaid egészségéért, de a fiatalos mosolyért is sokat tehetsz?
Kiemelt kép: Getty Images