A vonzerő bonyolult dolog, hatásmechanizmusa pedig nemcsak a hétköznapi embert foglalkoztatja, de sok tudományos kutatás tárgya is volt az elmúlt évszázadok során. Noha a fizikai megjelenés kétség kívül fontos szerepet játszik a vonzalom kialakításában, és bár ennek vannak az egyéni preferenciákon túlmutató, általános, evolúciós alapú törvényszerűségei (a legtöbben például vonzónak tartjuk a szimmetriát), a vonzerőt és annak kialakulását komplex tényezők befolyásolják.
Messze nem csak az számít, jól nézünk-e ki.
Vonzerő és személyiség
A vonzerő egyik legfontosabb, ám sokszor elhanyagolt eleme a személyiség. Pedig az intelligencia, a humor, az empátia és a kedvesség olyan belső tulajdonságok, amelyek hosszú távon lényegesen nagyobb hatással lehetnek a vonzalomra, mint a puszta fizikai megjelenés. Egy intelligens másikkal beszélgetni inspiráló, olyannal csevegni, akinek remek, akár szarkasztikus humora is van, felvillanyozóbb lehet, mint egy kisportolt test.
Vonzerő, barátságosság, siker
Nem mindegy az sem, hogyan viselkedünk, milyen üzeneteket küldünk mások felé. A nyitott, barátságos testbeszéd és a gyakori szemkontaktus például azt sugallja, hogy érdeklődünk a másik iránt, akiben ez szintén kifejezetten pozitív attitűdöt alapoz meg. Mi ez, ha nem vonzerő? A státusz és a siker szintén fontos szerepet játszhat a vonzerőben.
Az emberek ugyanis természetes módon vonzódnak azokhoz, akik sikeresek a munkájukban, vagy elismertek közösségükben. A siker és a státusz önbizalmat és kompetenciát sugall, ami vonzó lehet, még akkor is, ha nem jár anyagi haszonnal. Elég, ha „pusztán” arra utal, hogy az illető hajlandó keményen dolgozni a céljaiért.
Vonzerő, illat, önbizalom
Az illatok is nagyon fontos tényezők lehetnek a vonzerő szempontjából, ugyanis hatással vannak a lelkünkre is: emlékeket és érzelmeket idézhetnek fel és elő, amivel hozzájárulhatnak a személyes vonzerő kialakulásához. Az önbizalom és a pozitív énkép szintén alapvető szerepet játszik a vonzerőben. Azok az emberek, akik jól érzik magukat a bőrükben és elégedettek önmagukkal, sokkal vonzóbbak lehetnek mások számára,
a pozitív énkép pedig segít abban, hogy mások is pozitívan lássanak minket.
Vonzerő és ismerősség
Tudtad, hogy az emberek gyakran vonzódnak azokhoz, akikkel sokat találkoznak? Ez a jelenség az úgynevezett „exposure effect” (kitettségi hatás), ami azt jelenti, hogy minél többet látunk valakit, annál nagyobb az esélye, hogy vonzónak találjuk őt.
Vonzerő és normák
A környezet és a társadalmi normák szintén befolyásolják, hogy kit találunk vonzónak. A média, a kultúra és a társadalmi elvárások mind formálják az ideáljainkat és preferenciáinkat. A divat, a hírességek és a közösségi média (egyre nagyobb) hatással van arra, hogy mit és kit tartunk vonzónak.
Ugye, milyen soktényezős dolog a vonzerő van szó? Ha elsőre kissé rossz szájízzel is kattintottad le a cikket, megnyugtathatunk. Ebben a könnyed kis tesztben nem külső adottságaid kerülnek mérlegre, hanem azok az ennél sokkal fontosabb személyiségjegyek, tulajdonságok és viselkedési formák, amik mind nagy szerepet játszanak a vonzerő kialakulásában.
Nos, akkor lássuk, téged vajon mennyire tartanak vonzónak mások?
Kiemelt kép: Getty Images