Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy milyen fontos az egészséges táplálkozás és a mozgás az agy egészsége szempontjából. De tudtad, hogy már az is sokat számít, ha ebből a zöldségféléből minden nap eszel?
  • A Harvard Egyetem kutatói végre pontot tettek az i-re: kiderült, mit ajánlott rendszeres enni ahhoz, hogy megőrizzük agyunk egészségét.
  • Szerencsére ezek a zöldségek nem drágák és könnyen termeszthetők, ha esetleg kedvet kapnál a kertészkedéshez.
  • Ez a zöldség nem veszíti el a pozitív hatásait, ha hőhatásnak teszed ki, vagyis nyersen salátába, szendvicsbe is jó, de meleg ebédként is eheted.

A Harvard tudósai egy olyan étrendet akartak összeállítani, amely segíthet az Alzheimer-kór megelőzésében és persze a már kialakult betegség romlásának lelassításában. A kutatásaik azt mutatják, hogy az olajos magokon (főleg a napraforgómag bizonyul előnyösnek) és a teljes kiőrlésű gabonákon kívül mi lehet még fontos agyserkentő.

Dr.Uma Naidoo, harvardi táplálkozási szakértő és Lisa Genova, a Harvardon végzett idegtudós úgy találták, hogy a zöld leveles zöldségek azok az élelmiszerek, amelyek számos olyan egészségre pozitívan ható anyagot tartalmaznak, amelyeket miatt feltétlenül az étrendünk részévé kell tennünk ezeket.

Nem elég idős korban elkezdeni ezen zöldségek fogyasztását! A legjobb, ha már a gyerekek ételeibe is becsempésszük ezeket a ropogós, vitamindús zöldségeket, és magunknak is egyre több ételbe beletesszük, legyen szó szendvicsekről, rántottáról, kevert salátáról vagy krémlevesről.

Fokozd az agyműködést leveles zöldségekkel

A kutató szerint a következő zöldségeket rendszeresen kellene fogyasztanod, hogy az agyad optimálisan működjön: 

  • Kelkáposzta
  • Spenót
  • Saláták
  • Káposzta
  • Mángold
  • Bok choy (bordáskel)
  • Mustárlevél (szareptai mustár)
agyműködés leveles zöldségek

Nyáron nagy a választék az agyműködést serkentő leveles zöldségekből a piacon. Vásárolj be egyszerre többfélét is, hogy ne váljon unalmassá (Fotó: Getty Images)

A spenótból lehet főzelék, olasz tésztaszósz vagy saláta.

A káposzta- és a salátafélékből szerencsére nincs hiány Magyarországon sem, megfizethető és könnyen termeszthető zöldségekről van szó, amelyeket rengeteg módon elkészíthetünk. A magyar konyha elképesztően finom káposztás fogásokat kínál, ha pedig könnyű ételeket kívánnál a melegben, akkor spenóttal, fejes salátával, a rukkolával és a madársalátával tudod variálni a nyári fogásaidat. Ezeket a leveleket beletekerheted wrapbe, feldobhatod velük a legunalmasabb szendvicseket is.

Mi az a popcorn agy, és miért ilyen rettenetes ártalmas?

Milyen agyserkentő van a leveles zöldségekben?

A tudósok 3 vegyületet sorolnak fel, amelyek pozitívan hatnak az agyra. A leveles zöldségeket ezek miatt vitaminok és enzimek miatt kellene mindenképp rendszeresítenünk, és már babakortól naponta kínálni kellene a gyerekeknek is.

Tele van B-vitaminokkal

A Wayne State University School of Medicine tanulmánya szerint a depresszió és a demencia sok esetben összefüggésbe hozhatók a B-vitamin hiányával, vagyis az idegrendszer megfelelő működéséhez elengedhetetlenek a B-vitaminok.

„A leveles zöldségek csodás B9-vitamin-forrásnak számítanak – mondta Naidoo a CNBC Make It in 2022 című műsorában. – A folsavként is ismert vitamin kulcsfontosságú az agy és az idegrendszer működése szempontjából. A B9-vitamin a neurotranszmitterek megfelelő működéséhez és a kiegyensúlyozott lelki állapothoz is elengedhetetlen” – tette hozzá.

Agyserkentő enzimekben gazdag

A leveles zöldségekben nem csupán a folsavból van sok, hanem olyan agyműködést fokozó anyagokból is, mint a lutein és a béta-karotin. Utóbbiból állítja elő a szervezet az A-vitamint, a lutein pedig egy erős antioxidáns. Ez a két enzim együtt nagy szerepet játszik az agy verbális és kognitív funkcióinak javításában.

Dúskál erősítő élelmi rostokban

A rostok úgy általában nagyon fontosak az idegrendszernek, ugyanis a rostok gondoskodnak arról, hogy az emésztőrendszer megfelelően működjön. Az idegrendszer állapota pedig nagyban függ a belek jó működésétől. A Complementary Therapies in Medicine című szaklapban megjelent 2021-es tanulmány szerint a rostdús táplálkozás bizonyítottan segít a depresszió legyőzésében is.

Az agyunk egész életünkben változik, de 40 éves korunk körül egy nagy ugrás következik be.

Kiemelt kép: Getty Images