- A krónikus betegek nagy része ugyanúgy kávézik, mint bárki más, és a reggeli kávéról sem mondanának le, pedig a leggyakoribb gyógyszerek kávéval nem működnek jól.
- Vérnyomásprobléma, vérzékenység, szorongás és sok egyéb komoly mellékhatást tapasztalhatunk meg, ha nem jól vesszük be az orvosságainkat reggel.
- 12 olyan gyógyszert sorol fel a szakértő, amelyeket tilos kávéval vagy más koffeintartalmú itallal bevenni.
A probléma általában a kávéban található koffeinnel van, tehát minden koffeines-cukros ital tiltólistára kerül, a következő gyógyszerek szedésekor. Dr. Jennifer Bourgeois gyógyszerész elmondta: „A koffein kölcsönhatásba léphet ezekkel a gyógyszerekkel, és veszélyes vérnyomás-emelkedést okozhat”.
Vagyis a koffein olyan biokémiai folyamatokat indíthat el a szervezetben, amelyek egyes gyógyszerek hatóanyagaival együtt többet ártanak, mint használnak. Sőt a kávé életveszélyes állapotokat is előidézhet olyanoknál, akiknek mondjuk az alapbetegségük mellé (diabétesz, asztma vagy depresszió) magas vérnyomás is társul.
Az antidepresszáns-koffein koktél veszélyei
Leegyszerűsítve a kávé, vagyis a benne lévő koffein gátolja egyes szerek lebomlását a szervezetben, ezzel befolyásolva a gyógyszerek hatását. Nézzük például az antidepresszánsok egyes csoportjait, mint például a triciklikus szerek és a monoamino-oxidáz gátlók (MAO-gátlók), amelyek megakadályozzák, hogy a szervezet megfelelően lebontsa a koffeint.
Normális esetben a koffein a vesén keresztül vizelettel kiszűrődik. Ezek a gyógyszerek azonban megszakítják ezt a folyamatot, így a koffein tovább marad a szervezetben. Idővel ez tartósan magas pulzusszámhoz és magas vérnyomáshoz vezethet.
Ezeket a gyümölcsöket sem szabad gyógyszerek mellett enni.
Allergiások, náthások is vigyázzanak a kávéval!
A pszeudoefedrin tartalmú szerek, amelyeket náthára és allergiára szednek sokan, hogy kitisztuljanak a légutaik szintén nem kompatibilisek koffeinnel. A pszeudoefedrin eleve megnöveli a bizonyos stresszhormonok szintjét, a koffein pedig tovább növeli ezt a hatást, vagyis lehet, hogy kicsit kitisztul az orrunk, de cserébe szorongást, idegességet, feszültséget kapunk. A szakemberek szerint
ezeket a gyógyszereket két órával a kávé előtt vagy négy órával a kávé után vegyük be.
A cukorbetegeknek azért kell a kávéra figyelni, mert az italban lévő tej, tejszín, esetleg cukor nagyon megemeli a vércukorszintet, és így az inzulinnal vagy más diabéteszre szedett gyógyszerrel nem érik el a megfelelő hatást.
Az antibiotikumot se kávéval nyeljük le, hiszen ez a bakteriális fertőzésekre szedett gyógyszer is gátolja a koffein lebontását, ha túl sok ideig marad a szervezetben, ezzel pedig magas vérnyomást, erős szívdobogást okozhat.
A vérhigítók esetén is figyelembe kell venni, hogy lassul a gyógyszer lebomlása kávéval, vagyis vérzékenységet okozhat. Egy kis vágás esetén is nehezen múlik el a vérzés, ha nem figyelünk az adagolásra. Nézzük, pontosan milyen típusú gyógyszereknél kell mindenképpen kikérni az orvos, gyógyszerész tanácsát, hogy bevehetjük-e kávéval!
Ezt a 12 féle gyógyszert sose vedd be kávéval!
- Antipszichotikumok
- Asztma-gyógyszerek
- Diabéteszre való szerek
- ADHD-ra felírt tabletták
- Antidepresszánsok
- Antibiotikumok
- Vérnyomásra való gyógyszerek
- Vérhigítók
- Alzheimer-kórra való orvosságok
- Pajzsmirigyre szedett tabletták
- Csontritkulás elleni gyógyszerek
- Megfázásra szedett szerek
Vagyis mindebből az a tanulság, hogy sose szedjünk úgy semmiféle gyógyszert (főleg nem tartósan), hogy nem beszéltük át a szokásainkat az orvosunkkal. Ha hosszú ideig kell egyes szereket szednünk, és az orvosság bevétele után nem érezzük jól magunkat, addig nem tapasztalt mellékhatást veszünk észre, akkor mindenképp jelezzük ezt az orvosunknak!
Tudtad, hogy az egyik legegészségesebb gyümölcsöt sem szabad időseknek szedni a gyógyszerek miatt?
Kiemelt kép: Getty Images,
Forrás