Hogy hogy kerültek a csokoládéba? A kakaófa, amelyen a kakaóbab nő, a talajból veszi fel a káros fémeket. Ez egy értelemben elkerülhetetlen, a kérdés inkább a mérték. A folyamatos ipari szennyezés és a nehézfémeket tartalmazó műtrágyák használata miatt léteznek erősebben és gyengébben szennyezett termőföldek.
Azt hinnénk, hogy a bio kakaóbabot termesztők legalább alacsony szennyezettségű földeken dolgoznak, de egy új tanulmányból kiderült, hogy épp ellenkezőleg. Annak ellenére, hogy az organikus kakaóbab kevesebb növényvédőszerrel és egyéb szennyező anyaggal találkozik, a földből felszívott nehézfémek tekintetében még rosszabbul is teljesített, mint a nem bio verziók.
Nehézfém a kedvenc étcsokinkban
Így már másként nézünk az egészségesnek tartott étcsokira, ami egyébként valóban tartalmaz fontos antioxidánsokat, ásványi anyagokat és flavonoidokat, és összefüggésbe hozták már a gyulladások csökkentésével és az agy teljesítményének javításával is. Az étcsoki az az édesség, ami a legkoncentráltabban tartalmazza magát a kakaóbabot, hiszen
nem tesznek hozzá tejport és egy sor más anyagot sem.
A vizsgált étcsokik viszont olyan sok ólmot és kadmiumot tartalmaztak, hogy az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala által meghatározott határértéket is átlépték. Ez azt jelenti, hogy ha valaki nagyobb mennyiséget fogyaszt étcsokiból, szervezetében felhalmozódhatnak a nehézfémek.
Vigyázzunk a gyerekekre!
Emellett veszélynek vannak kitéve a gyerekek, a vesebetegek és a várandós nők is. A gyerekek azért, mert az éhgyomorra evett csokiból az ólom száz százalékát felszívja a szervezetük, étkezés közben vagy után pedig annak felét.
A nehézfém főleg az agyi fejlődést hátráltatja,
akár alacsonyabb intelligenciahányadost, figyelemzavart, antiszociális viselkedést okozhat, végső soron pedig alacsonyabb iskolai végzettséghez vezethet. Az Egészségügyi Világszervezet szerint nincs biztonságos ólomszint, ha gyerekekről beszélünk.
Ételek, amelyek tele vannak nehézfémekkel
Nem az étcsoki az egyetlen, amivel nehézfémek jutnak felnőttek és gyerekek szervezetébe. Ólommal szennyezett a víz, a talaj, a levegő, a legtöbb bébiétel, a kicsiknek szánt, fogzást segítő kekszek, az édesburgonya és a fehérbor. Kadmiumot a saláta, a krumpli, a spenót és a napraforgómag tartalmaz nagy mennyiségben. Ez persze nem jelenti azt, hogy nyakló nélkül együk az étcsokit, mondván úgyis mindegy, a vizsgált édességekben nagyobb mennyiségű ólom és kadmium volt, mint a legszennyezettebb élelmiszerekben.
No de mi történik azokkal, akik minden nap csokit esznek? Olvass tovább és kiderül!
Kiemelt kép: Getty Images