Idén nyáron is sorra dőlnek meg a melegrekordok, a kánikulát gyakran elviselhetetlennek érezzük, irigylünk mindenkit, aki hűvösebb éghajlat alatt, vagy legalábbis vízparton él. A hőség ellen szervezetünk is küzd, ennek egyik fiziológiás eszköze az izzadás. Ez bármennyire kellemetlen jelenség, elengedhetetlen ahhoz, hogy testünk ne melegedjen túl.
– Az izzadásnak kulcsszerepe van a hőszabályozásban, mellette segíti a méregtelenítést, egyes hormonok kiválasztását. Kétféle verejtékmirigyünk van, az egyik az úgynevezett ekkrin, a másik az apokrin. Előbbi a testünkön mindenhol fellelhető, és szinte csak sós vizet bocsát ki, míg utóbbi főképp a hónaljban található meg, de van a lágyékban és a mell alatt, illetve egyéb hajlatokban is. Ez a mirigy a víz mellett zsírsavakat és fehérjéket is kibocsát, amiket baktériumok bontanak el. Emiatt alakulhat ki testszag. Itt fontos tudni, hogy a hónaljban alkalmazott izzadásgátló módszerek – akár klasszikus kozmetikai szerek, akár külön beavatkozások – nem csökkentik a bőr méregtelenítésben játszott szerepét, ilyenkor a változás csak az, hogy a méreganyagok nem a hónaljon, hanem más bőrterületeken keresztül távoznak – mondja dr. Bánvölgyi András PhD bőrgyógyász-kozmetológus, egyetemi adjunktus.
Inni és zuhanyozni
Bár komoly kellemetlenséget elsősorban a nemkívánatos szagok okozhatnak, rossz érzést kelt az izzadás miatt átnedvesedő ruha és az is, ha homlokunkat folyamatosan törölgetni kell. Az viszont nem mindegy, miképp próbálunk küzdeni ezek ellen.
– Az izzadás mértéke a folyadékfogyasztással nincs összefüggésben, emiatt annak csökkentésétől nem szabad azt remélni, hogy lanyhul a verejtékezés. Azért is hiba ebből a tévhitből kiindulva kevesebbet inni, mert az elégtelen folyadékbevitelnek nemhogy ilyen hatása nincs, de még veszélyes is. Egészséges mértékű nyári izzadásnál a szokásos izzadásgátlók használata mellett az hozhat enyhülést, hogy ha tehetjük, napközben többször veszünk hűsítő zuhanyt, és ahhoz szappant vagy tusfürdőt is használunk annak érdekében, hogy a hónaljban csökkenjen a baktériumok száma. Hasznosak ebben az időszakban a vízpermetek is, amelyeket patikákban is be lehet szerezni. Ha ezeket az arcra és a mellkasra fújjuk, csökkenthető a hőérzet, és azzal együtt az izzadás – mondja szakértőnk.
A teraszra vagy a kertbe kihelyezhetők barkácsáruházakban kapható párakapuk és vízfúvókák is, ezek szintén jó szolgálatot tehetnek. Nyáron érdemes visszafogni a csípős ételek fogyasztását, mert fokozhatják az izzadást. Általánosságban fontos az is, hogy figyeljünk az öltözetünkre, legyen mindig jól szellőző és olyan árnyalatú, ami nem szívja magába a nap melegítő sugarait. A hófehér ruhák persze nem szerencsések, mert azokon az izzadságfolt feltűnő nyomot hagy, de a sárgás, zöldes, kékes ruhadarabok már jók lehetnek.
Ha már kóros
A kánikula miatt fokozott, de még normális mértékű izzadást fontos elkülöníteni attól, ami már kóros. Utóbbi az úgynevezett hiperhidrózis. Akkor beszélünk róla, amikor a verejtékezés olyan mértékű, hogy zavarja a mindennapokat, ellehetetleníti a munkát és a társas kapcsolatokat, akadályozza a sportolást.
– Ez a probléma meglehetősen gyakori, azt gondoljuk, hogy a lakosság nagyjából tíz százalékát érinti. Primer és szekunder formája létezik, az esetek kilencven százalékát az előbbi teszi ki. Ennek a típusnak a hátterében döntően genetikai okok állnak, míg a másodlagost belgyógyászati betegségek, stresszhatások, hormonváltozások eredményezik. Utóbbiak alatt nemcsak a változókoriakat kell érteni, hanem azokat is, amelyeket például pajzsmirigyproblémák okoznak.
A belgyógyászati betegségek közül a diabéteszt lehet kiemelni, de fontos rizikófaktor az elhízás is. Okozhatnak hiperhidrózist gyógyszerek, például egyes vérnyomáscsökkentők és szívgyógyszerek is. A fokozott izzadás ezen formájánál elsősorban magát az okot kell kezelni – ez gyógyszerek esetén azok lecserélését jelenti –, vagy ha lehet, akkor megszüntetni. Ha elsődleges hiperhidrózisról van szó, magára az izzadásra kell fókuszálni, azt kell csökkenteni mint tünetet. Érdemes tudni azt is, hogy a kóros verejtékezés nem mindig ugyanazt a területet érinti. Létezik olyan típusa, ami a hónaljban jelentkezik, és van generalizált is, ami mindenhol. A harmadik típus a tenyéri-talpi izzadás, ez társulhat az előbbi két változathoz, de előfordulhat önállóan is – mondja Bánvölgyi András.
Ne legyen romboló
A primer hiperhidrózis megszüntetéséhez a hagyományos dezodorok általában kevésnek bizonyulnak, helyettük érdemes kipróbálni a gyógyszertári változatokat vagy a hintőporokat. Ha a verejtékezést ezek a készítmények sem csökkentik, akkor a bőrgyógyászok által alkalmazott botoxkezelés jelenthet megoldást.
– Ez a módszer teljesen ártalmatlan, főleg hónalji izzadásnál lehet előnyös. Alkalmazhatók ilyen problémáknál mikrohullámú és rádiófrekvenciás eljárások is, ezek tartósak, viszont visszacsapásos mellékhatásuk lehet az, hogy erős lesz a mellkasi és a háti izzadás. Emiatt érdemes először inkább a botoxot megpróbálni – az nagyjából hat hónapig hatásos –, és utóbbiakat csak akkor alkalmazni, ha az nem válik be. Tenyéri-talpi verejtékezésnél a gyengeárammal működő, csapvíz-iontoforézis nevű eljárás lehet eredményes. Ezt a beavatkozást kezdetben gyakrabban kell alkalmazni, utána már elég a havi szintű, fenntartó kezelés – mondja a bőrgyógyász.
Hiperhidrózisnál használhatók olyan gyógyszerek is, amelyek csökkentik a verejtékezést, de ezek csak szakorvosi javaslatra szerezhetők be és vénykötelesek. Alkalmazásuk csak végső esetben jön szóba, amikor semmi más nem válik be.