A sportolást követő fájdalom, fáradtság és egyéb, olykor meglepő tünetek mind azt jelezhetik, hogy valami nincs rendben a szervezetünkben.
  • A testmozgás alapvetően felüdülés a testnek és a léleknek is, de olykor az edzési szokások ártalmasak lehetnek.
  • Ha túl sok fájdalmat okoz az edzés, újra kell gondolni a céljainkat.
  • Odafigyeléssel megelőzhető az edzés utáni rosszullét.

A testmozgás az egészséges életmód egyik sarokköve, amely számos előnnyel jár számunkra a mentális jóléttől kezdve a kardiovaszkuláris egészségen át az izomépítésig. Aki rendszeresen sportol, pontosan tudja, hogy milyen eredményei vannak a mozgásnak.

Az edzés egyben komoly igénybevételt is ró a szervezetre, hatására számos folyamat elindul.

A vér a májból és az emésztőrendszerből a vázizmok felé áramlik, a hormonok jelzik a szervezetnek, hogy a zsírt alakítsa glükózzá, csökkentse a fájdalmat és javítsa a hangulatot.

Az izmok elkezdenek tejsavat termelni, aminek felhalmozódásával az izmok körüli vér pH-ja csökken. Ez a pH-csökkenés végül megakadályozza az izmok további összehúzódását. Ezen a ponton pihennie kell a testnek, hogy lebonthassa a tejsavat.

Intenzíven dolgozik az agy, termeli a szerotonint és dopamint, az adrenalinszint emelkedésével pedig gyorsabban ver a szívünk. A légzésünk gyorsabb, ugyanakkor mélyebb is lesz, a bőrünk verejtékezik, az izmokban futó vénák pedig erőteljesen pumpálják a vért.

Így lesz a napi sétából edzés értékű mozgás. 

Az edzés utáni rosszullét tünetei

A jótékony hatás azonban könnyedén elillan, ha valamilyen szokatlan tünetet tapasztalunk sportolást követően. A kellemes fáradtság természetes velejárója a mozgásnak, de vannak olyan jelzések, amelyek figyelmeztetőek lehetnek.

Az alábbi tünetek megjelenése mind arra utalnak, hogy valami nem stimmel a szervezetben, ezért fontos figyelni a testünk jelzéseit a mozgást követően:

  • hányinger, hányás
  • szédülés
  • túlzott fáradtság
  • gyomorgörcs
  • fejfájás
  • álmatlanság, étvágytalanság.
edzés utáni rosszullét okok tünetek

Tartós fájdalom esetén érdemes átalakítani az edzést (Fotó: Getty Images)

Az edzés utáni rosszullét okai sokrétűek

Testünk számos jelzést ad edzés során és után, amelyek természetes folyamatokat jelentenek, de egyes szimptómák feltűnése vagy fennmaradása aggodalomra adhat okot. Mi eredményezheti a kellemetlen közérzetet?

1. Kiszáradás

A hányinger, szédülés vagy a fejfájás oka többféle lehet, a kiszáradás abszolút vezető indok. Edzés közben a test az izzadás következtében vizet veszít, hogy lehűljön. Emiatt gyengül a véráramlás a gyomor-bél traktusban. Kiemelten fontos tehát, hogy pótoljuk az edzés közben elveszített folyadékot.

Míg az átmeneti szédülés hátterében állhat dehidratáltság, a folyamatos szédülés semmiképpen nem normális. Gyors felállás esetén átmeneti szédelgés előfordulhat, hiszen változik a nyomás a testben, de hagyjuk abba a mozgást, ha nem szűnik meg.

2. Túledzés

Noha az edzés elképesztő módon javítja az immunrendszert, ha rendszeresen lebetegszünk, felmerülhet a gyanú, hogy túlzásba vittük a mozgást, és nem hagytunk elég időt a testnek pihenésre.

Ugyanez igaz az alvásra is: a testmozgás alapvetően javítja az alvásminőséget, de ha éjszakánként forgolódunk, az szintén lehet a túledzés következménye.

Ilyenkor túlműködik a szimpatikus idegrendszer, ami főként anaerob tevékenységeknél, például sprintnél vagy súlyzós edzéseknél fordulhat elő.

Az extrém fáradtság ugyancsak annak a jele lehet, hogy nem vettük figyelembe szervezetünk teherbírását a fitneszcélok kitűzéskor. Ha eleget alszunk, és ennek ellenére túl fáradtak vagyunk, biztosan vissza kell venni az edzés intenzitásából vagy gyakoriságából.

edzés utáni rosszullét okok tünetek

A kiszáradás vagy a nem megfelelő étkezés is ludas az edzés utáni rosszullétben (Fotó: Getty Images)

3. Evési szokások

A nem megfelelő étkezési szokások alapvetően befolyásolják az edzés alatti és azt követő közérzetünket. Nem mindegy a mit, mennyit és mikor. A túl kevés kalória eredményezhet szédülést, hányingert. Minél több idő telik el evés nélkül az edzést megelőző időszakban, annál intenzívebbek lehetnek a tünetek.

A teli gyomorra való edzés szintén rossz ötlet, miképp a telített zsírokban gazdag ételek fogyasztása is, például bacon, hamburger vagy sült krumpli. Helyette együnk banánt görög joghurttal vagy teljes kiőrlésű pirítóst avokádóval. Több gyógyszer vagy étrend-kiegészítő is okozhat hányingert, a nyári hónapokban pedig a hőkimerülés egyértelműen eredményezhet rosszullétet.

Fontos a megelőzés

A tünetek megelőzésére vagy csökkentésére érdemes megfontolni az alábbi tippek alkalmazását:

  • folyamatos hidratálás napközben, az edzés alatt is
  • túl sok koffein mellőzése
  • nehéz vagy túl sok étel kerülése edzés előtt
  • étrend-kiegészítők fogyasztásának mellőzése edzés előtt
  • ha szükséges, az edzés intenzitásának csökkentése
  • stressz, szorongás esetén relaxációs technika gyakorlása.

Az edzés utáni rosszullét bárkivel előfordulhat, hiszen nem teljesítünk mindennap egyformán, de ha tartósan fennállnak a tünetek, érdemes szakemberrel konzultálni. A megfelelő minőségű alvással, relaxációval és étkezéssel sokat tehetünk a hatékony edzésért, de mindig figyeljünk a testünk jelzéseire, mert pontosan tudja, mikor kell pihenni.

Nyáron se hagyjuk abba a mozgást, de vajon melyik a legjobb edzés nagy melegben?

Kiemelt kép: Getty Images