Szappant minden nap használunk, ezzel mossuk a kezünket, arcunkat, testünket is. Nem mindegy hát, milyen kemikáliák vannak benne, szárítja, irritálja-e a bőrt vagy védi-e az öregedéssel szemben. A házi készítésű szappan bőrbetegséggel vagy érzékeny bőrrel élőknek szinte kötelező, mutatjuk hozzá a receptet.

Ha már tudjuk, milyen anyagokat szeret a bőrünk, adja magát a kérdés, miért nem csak azokat használjuk? A házi szappan elkészítése ugyan macerásabb, mint megvenni a boltit, cserébe az eredmény olcsóbb, táplálóbb, környezetkímélőbb és gyakran jobb is, mint amit a polcokról leemelünk.

Olyan állaga, színe és illata lesz, amilyet szeretnénk, felturbózhatjuk bőrradírozó vagy feszesítő összetevőkkel, gyógynövényekkel, virágszirmokkal is.

Miből készül a házi szappan?

A szappanok nagyon egyszerűen működnek, lúggal kevert zsírból/olajból állnak. A szappan állagától függően a benne lévő lúg lehet kálium-hidroxid, ezt használják a folyékony szappanoknál, vagy nátrium-hidroxid, erre lesz szükség a szilárd változathoz. A lúgot először desztillált vízzel elegyítjük, majd az állati eredetű zsírral vagy a

növényi olajjal összekeverjük, felhevítjük, majd formába öntve száradni hagyjuk.

A trükk az, hogy az egyébként veszélyes és maró hatású lúg a szappanosítás folyamatában feloldódik, szappanná alakul. Előtte azonban fontos, hogy veszélyességének megfelelően kezeljük, azaz ne csak a bőrünket és a szemünket védjük tőle, de a tüdőnket is.

Ezekre az eszközökre lesz szükséged

Kelleni fog egy olyan tűzhely, amelyen be tudod állítani, hogy lassan melegítse a szappanos keveréket. Kellenek műanyag vagy rozsdamentes acélból készült tálak, edények a méréshez és a főzéshez. A pontos, grammot mutató mérleg, hőmérő és a botmixer alapkövetelmény, ahogy a keveréshez használt szilikon spatula, illetve kiöntőforma is.

Kerülnünk kell mindent, ami alumíniumból készült, mert a lúggal reakcióba léphet.

Emellett kelleni fog gumikesztyű, szemvédő és egy maszk is. A szappankészítés előtt mindent pakoljunk el a területről, és gondoskodjunk a megfelelő szellőzésről. Azokat az eszközöket, amelyeket a lúghoz használunk, máskor, később se használjuk főzéshez a konyhában. Lúgot kézművesboltokban, bio- és háztartási boltokban is beszerezhetünk, kérjük az eladók segítségét.

házi szappan

A házi szappan ajándéknak sem utolsó (Kép: Getty Images)

Válasszunk jól olajat!

Bár zsírból is jó szappant lehet főzni, az olajak tesznek a legjobbat az érett bőrnek. Használhatunk könnyen hozzáférhető olívaolajat, kókuszolajat, de egy bioboltból sheavajat, mandulaolajat, argánolajat és még számtalan más zsiradékot beszerezhetünk, figyelembe véve, hogy az olajok megváltoztatják a szappan keménységét. Ha tehetjük, a pálmaolajat érdemes mellőzni a környezetkárosító hatása miatt.

Vágjunk bele!

Ha kizártuk a szappankészítő helyiségből a gyereket és az összes háziállatot, felvettük a védőfelszerelésünket, és mindent előkészítettünk, jöhet a méricskélés. Ez az adag 7-10 szokásos méretű szappanhoz lesz elég. Tegyünk egy strapabíró, lehetőleg fedéllel rendelkező tálba 250 gramm desztillált vizet.

Ebbe mérjünk bele óvatosan 96 gramm lúgot, nagyon figyelve arra, hogy ne fröccsenjen sehová, és hogy ebben a sorrendben elegyítsük.

Spatulával kevergessük, amíg el nem keverednek egymással, eközben hő és gázok keletkeznek, ezért kell a maszk és a szemvédő. Hagyjuk hűlni a lúgos oldatot. Tegyük fel az olajokat melegedni a tűzhelyre, a cél az, hogy egyforma hőmérsékletű legyen a lúgos oldatunk és az olajkeverékünk. 850 gramm olajat (kezdetnek az olívaolaj és a kókuszolaj keveréke tökéletesen megteszi) hevítsünk óvatosan, lassú tűzön, majd mérjük meg a hőmérsékletét. Ha elérte a 40 Celsius fokot, jöhet a szappanosítás.

A szappanosítás folyamata

A lúgos folyadékot óvatosan öntsük bele az olajos edénybe, és kezdjük el kevergetni. A botmixer felgyorsítja a folyamatot, anélkül szánjunk rá legalább 10–15 percet. Addig keverjük a masszát, amíg pudingszerűvé nem válik. Ha ez megvan, még főzzük alacsony lángon a keveréket, ha buborékokat látunk, mindig keverjük meg. Maximum 50 perc főzés után kapcsoljuk le a tűzhelyet, és ha az elegy 80 Celsius fok alá hűlt, adjuk hozzá az illóolajokat (20-30 cseppre lesz szükség, és fontos, hogy az illóolaj is minőségi legyen),

szárított virágszirmokat, esetleg természetes színezékeket, például kakaóport vagy kurkumát.

Keverjük őket jól el. Ha igazán bőrbarát szappanra vágyunk, az illóolajokat nyugodtan kihagyhatjuk belőle, viszont az értékes magolajok nagyon is szükségesek, és csak ezen a ponton érdemes hozzáadni őket. A keveréket öntsük formába, és letakarva hagyjuk fokozatosan lehűlni.

Türelem, türelem

Ezen a ponton még nem vagyunk kész. 24 órán át pihentessük a szappantömböt, csak utána vágjuk fel a megfelelő darabokra. Ezután még meg kell várnunk, míg az összes víz elpárolog a szappanokból, akkor nem lesznek törékenyek vagy túl lágyak. Egy hétig érdemes állni hagyni őket. A hideg eljárás során ugyanezt hajtjuk végre, de a pudingszerű elegyet már nem kell tovább főzni, mehet is az öntőformába. 

Öregedésgátló összetevők

A házi szappan kíméletes a bőrhöz, és a minőségi olajoknak hála táplálja is azt. Ám még rengeteg összetevő van a tarsolyunkban, amelyeket a szappanhoz adva igazi anti-aging darabokat kapunk. A lúgot nemcsak vízben, de kecsketejben is fel lehet oldani, a szappanhoz adhatunk mézet, gyógynövényeket, revitalizáló hatású sárgarépamag-olajat, ránctalanító argánolajat, tápláló ligetszépeolajat,

a bőr rugalmasságát fokozó gránátalmamag-olajat,

regeneráló sárgarbarackmag-olajat, bőrfiatalítő csipkebogyó-olajat is. A megfelelő olaj-lúg arányt betartva növelhetjük a szappanunk olajtartalmát, ezzel elérjük, hogy erősebben hidratáljon. Ehhez viszont érdemes szakértőtől tanácsot kérni vagy ellátogatni egy szappankészítő workshopra. 

A házi szappan nemcsak hasznos, de szép is: hogy milyen haszna van még, az a következő cikkből kiderül. 

Kiemelt kép: Getty Images