szépség mosoly hatásai

Egyszerű tipp a 40 felett is ragyogó arcért

Nem feltétlenül kellenek drága kencék!

Veled is előfordult már, hogy a tükörbe pillantva egyik nap egyszer csak nem ismertél magadra? Hogy az arc, aki visszanézett rád, csak nyomokban (nagyjából kíméletlen karikatúra szintjén) emlékeztetett arra, akit korábban ismertél? Velem az utóbbi 10 évben 2-3 alkalommal is megesett ilyesmi: az öregedés ugyanis (tapasztalataim szerint) nem szépen, aprólékosan történik meg az emberrel, hanem egyik pillanatról a másikra. Este még hamvas harmincévesen fekszel le, másnap nyúzott negyvenesként kelsz fel, és nincs mit tenni.

A legjobb taktika persze az, ha az ember az idő múlását annak nehézségeivel és örömeivel együtt elfogadja. Mégis: ha te is negyvenes, akár ötvenes éveidben jársz, bizonyára sokféle dolgot kipróbáltál már, hogy valahogy lelassítsd arcod változását… Szérumot kentél, radíroztál, pakolást raktál fel, hogy jobb érzéssel nézz a tükörbe?

Ez mind szép és jó, de tudtad, hogy egy egészen egyszerű dolog is segíthet abban, hogy felvedd a harcot a fáradtság látható jeleivel, az arc megereszkedésével és a fakósággal? És hogy ez a módszer teljesen ingyen van? Vagy hogy még speciális tudás, vagy készség sem szükséges hozzá, miközben

hatásai – melyeket a tudomány is több alkalommal igazolt – az arc feszesítésétől a hormonrendszer karbantartásán át egészen a hangulatzavarok kezeléséig terjednek?

Nem csigázunk tovább: a mosolyról van szó, ami nemcsak, hogy a két ember közötti legrövidebb út, de olyan csodafegyver is, amit bátran bevethetünk szépségünk megőrzésének érdekében. A mosoly hatásai ugyanis sokkal szélesebb körűek, mint azt elsőre gondolnánk. A fülig húzódó száj fiziológiai és pszichológiai folyamatok egész sorát indítja be az emberi szervezetben. Csupa olyasmit, ami aztán jelentős hatással van testre és lélekre.

Lássuk, mi mindent érdemes tudni a mosolyról, és hogyan lehet ez az édes kis semmiség szépségrutinod legfontosabb része!

Miért mosolygunk?

Sokféle okból. Természetes mosolyunk javarészt abból az örömből ered, amit például egy szerettünk láttán érzünk, vagy hirtelen lep meg bennünket, amikor valami igazán vicceset hallunk vagy látunk. Vannak olyan esetek is, amikor szándékosan mosolygunk, például azért, hogy szociális kapcsolatainkat erősítsünk, empátiát és jóindulatot mutassunk a másik felé, vagy egyszerűen oldjuk a feszültséget. A mosoly olyan univerzális kommunikációs eszköz, amelyet a világ minden táján megértenek, függetlenül a kulturális különbségektől.

szepseg-mosoly-hatasai

Kinek ne állna jól egy ilyen mosoly? (Fotó: Getty Images)

Mosolyoghatunk azért is, hogy elfedjük valódi érzelmeinket, sőt, egyszerűen azért is, mert egy-egy adott helyzetben ez az elvárás felénk. Bár parancsra mosolyogni nem jó érzés, bármi váltsa is ki, a mosoly nemcsak egészségessé, de széppé is tesz. 

Mosoly és szépség

Kezdjük a szépséggel. Egy széles mosoly azonnal széppé varázsol, ugyanis rögtön fiatalosabbá és élettelivé teszi az arcot. Ennek egyik oka, hogy a mosoly serkenti az arc vérkeringését, ezáltal hozzájárul ahhoz, hogy az üdébb, életteli színt kapjon – mindenféle smink nélkül. A másik ok, hogy amikor mosolygunk, az arcunk izmai – különösen a szem körüli izmok – megfeszülve megemelik a bőrt, és kisimítják például az orr melletti mély barázdákat,

illetve megemelik, és volumennel töltik fel az arccsont fölötti részt, amitől arcunk azonnal fiatalosabbnak hat.

A mosoly emellett aktiválja az arc számos izomcsoportját, köztük az arc középső részén található, nagy járomcsonti izmot, és az orbicularis oculit, azaz a szemüreg bemenetét lezáró körkörös, lapos izomlemezt, amely (legalábbis a mosoly idejére) felemeli a szemöldököt és kisimítja a szarkalábakat.

Ezen izmok rendszeres használatával az arc tónusosabb és fiatalosabb marad. Arcunk izmainak direkt edzése segíthet, hogy a hatás még szembeötlőbb legyen. Figyelembe véve, hogy ahogy egyre többet tudunk arcizmaink működéséről, egyre népszerűbbek a különböző arctorna- és arcjóga-kezelések is a bőrápolásban. Most már tudjuk, hogy a mosoly a szépség megőrzésének egyik méltatlanul alulértékelt összetevője.

Mosoly és jóllét

A mosoly emellett közvetetten is hat a szépségünkre. Mivel a mosolytól (ennek részleteit hamarosan kifejtjük) testileg és lelkileg is jobban érezzük magunkat, hatására pozitív irányban változik a kisugárzásunk is. Ez az egyik legjobb szépítőszer! Tudtad például, hogy a mosoly önmagában javítja a hangulatot? Kutatások kimutatták, hogy agyunk még a szándékosan felöltött mosolyt is annak jeléül veszi, hogy valami jó dolog történt velünk. Ez pedig pontosan ugyanazt a hormonválaszt váltja ki, mint a valódi örömteli események.

A mosolygás emellett (megint csak kutatási adatok szerint) segít a stressz kezelésében, mivel a közben felszabaduló endorfin és dopamin csökkenti a stresszhormonok szintjét, ezáltal pedig nyugodtabbá és kiegyensúlyozottabbá teszik a mosoly viselőjét. A mosoly emellett egyből megnyeri nekünk a másik embert, hiszen mind hajlamosabbak vagyunk pozitívabban reagálni azokra, akik mosolyognak, mert vonzóbbnak és megközelíthetőbbnek látjuk őket.

A hab a tortán: amikor mosolygunk, megnő az önbecsülésünk és egyből jobban is érezzük magunkat.

A mosolygás számos egyéb módon is hozzájárul az életminőség javításához. Kutatások azt is kimutatták, hogy azok az emberek, akik gyakrabban mosolyognak, legtöbbször pozitívabb életszemlélettel rendelkeznek és hosszabb életet élhetnek, a mosolygás emellett segít erősíteni a szociális kötelékeket és megkönnyíti az új kapcsolatok kialakítását is.

Negyvenesek, ötvenesek mosolya

A mosoly minden életkorban fontos, de különösen nagy jelentősége lehet életünk nehezebb szakaszaiban. Negyvenes-ötvenes éveink például határozottan ezek közé tartozhatnak, hiszen ezekben az években a nagy munkaterhelés mellett a családi életünk átalakulásával is meg kell küzdenünk. Sokunk életében ez az időszak az első nagy veszteségek kora is, az a néhány év, amikor egyszerre gondoskodunk gyerekekről és néha már szüleinkről, miközben legtöbbször irreális szépségideáloknak is próbálunk megfelelni. Csoda, ha lehervad rólunk az a mosoly?

Hozzáértők azt mondják, illesszük fel arcunkra újra, ugyanis épp a mosoly segít az ilyenkor egyre gyakoribbá váló mentális betegségek megelőzésében: csökkenti a stresszhormonok szintjét, amivel érzelmi jóllétet eredményezhet. A stressz kezelése negyvenes éveinkben azért is kiemelkedő fontosságú, mert a hosszú távú stressz ekkorra komoly érrendszeri betegségekhez is vezethet, így a mosoly közvetve ezek ellen is védhet. Ráadásul a pozitív érzelmek és a mosoly erősíthetik az immunrendszert is, tehát még egy ponton védenek a betegségek ellen.

szepseg-mosoly-hatasai

Gyakorold a mosolyt, nem fogod megbánni! (Fotó: Getty Images)

Mivel a mosolygás javítja a szociális kapcsolatokat is, kiemelkedő jelentősége van egy olyan életszakaszban, amikor a szociális háló minden korábbinál fontosabbá válik az egészség megőrzése szempontjából. És végül: a mosolygás pozitív visszajelzéseket generál, ami növelheti az önbizalmat és az önbecsülést, azaz az életkor előrehaladtával egyre gyakrabban fellépő önértékelési problémák ellen is hatékony módszer lehet.

Így láss neki!

Ha azt szeretnénk, hogy többször legyen mosoly az arcunkon, muszáj egy kicsit dolgoznunk is érte. A legjobb, ha már a nap elején nekilátunk a mosolyprojektnek.

  1. Ha szeretnéd kiélvezni a mosoly nyújtotta előnyöket, kezdj el mosolyogni már a nap elején! Amikor reggel a tükörbe nézel, mosolyogj magadra körülbelül egy percig! Ez először furcsának tűnhet, de idővel természetessé válik, és a végén valódi mosolyt csal az arcodra. 
  2. Ha bal lábbal kelsz is fel, próbálj meg olyan tevékenységeket illeszteni a reggeli rutinba, amelyek egyből mosolyt csalnak az arcodra. Hogy nálad mi válik be, azt persze neked kell kitapasztalnod. Hallgathatsz például vidám zenét, olvashatsz vicces történeteket, vagy megnézhetsz egy rövid, humoros videót is, hogy egyből jó kedvre derítsd magad. Ha engem kérdezel, 5 perc tánc a kedvenc dalodra szintén jó ötlet lehet, csakúgy, mint valamelyik reggeli rádióműsorra tekerni.
  3. Minden reggel szánj néhány percet pozitív gondolatokra! Gondolj hálával az élet jó dolgaira (az például nem is rossz, hogy itt vagyunk negyvenes-ötvenes éveinkben, és nemcsak, hogy élünk, de virulunk is, és arcunk szépsége olyan ügy, amivel van kapacitásunk foglalkozni), és állíts fel pozitív célokat az adott napra. 
  4. Kezdd a napot pozitív szociális interakciókkal! Beszélgess családtagokkal vagy barátokkal, és próbálj mosolyt csalni az ő arcukra is! A pozitív interakciók visszahatnak ránk, és növelik a saját jóllétünket is.
  5. A jóga és a meditáció szintén segíthetnek a stressz csökkentésében és a pozitív érzelmek előmozdításában.

És ne feledd: „Az a nap, amelyik mosoly nélkül telik el, elvesztegetett idő.”

Arató András a leghíresebb, a mosolyáról ismert magyar. Olvasd el vele készült interjúnkat!

Kiemelt kép: Getty Images