- Egyre több időst érintenek a nemi úton terjedő fertőzések.
- A szifiliszes esetek száma az 55 év felettiek körében hétszeresére, a gonorrheás esetek közel ötszörösére, a chlamydiás esetek pedig több mint háromszorosára nőttek az elmúlt 10 évben.
- Ez a korosztály különösen veszélyeztetett, hiszen gyengébb az immunrendszerük.
A Centers for Disease Control and Prevention jelentése szerint az elmúlt 10 évben hétszeresére nőtt a 55 évnél idősebb, szexuális úton terjedő fertőzésekkel (chlamydiával, gonorrheával vagy szifilisszel) diagnosztizált emberek száma. Bár a vizsgálat az Amerikai Egyesült Államok területére korlátozódott, a tanulságokat hazánkban is levonhatjuk belőle.
A kutatók szerint rengeteg szó esik a dohányzás ártalmairól, a diétáról és a testmozgásról, az időskori szex viszont továbbra is tabu. Ami hatalmas hiba, hiszen ami a HIV-fertőzéses esetek számát illeti, a kutatók adatai arra engednek következtetni, hogy az 50 évnél idősebb nők nagyobb kockázatnak vannak kitéve, mint fiatalabb társaik.
Ezért sok az idősek között a nemi beteg
Hogy mi állhat a meglepő adatok hátterében, az több tényezőtől is függ. Egyrészt a mai kor emberei hosszabb ideig élnek az előző generációkhoz képest, és szexuálisan is aktívabb életmódot folytatnak a 60-as, 70-es és 80-as éveikben.
A Michigani Egyetem felmérése szerint a 65 és 80 év közöttiek 40%-a szexuálisan továbbra is aktív, és bár a menopauza és az andropauza (férfiklimax) valamennyire mérséklik a szexualitást, mégsem szűnik meg teljesen a szexuális aktivitás.
A menopauza tüneteit enyhítő hormonpótló terápiák, illetve a merevedési zavarokra szedett gyógyszerek ráadásul tovább növelik a vágyat mindkét félnél – tévhit tehát, hogy az időseknek nincs igényük az összebújásra.
Hogy hányféle öregedéssel kapcsolatos tévhit kering még a köztudatban, arról a linkre kattintva olvashatsz részletesen!
Másrészt a ’30-as, ’40-es és ’50-es évek oktatási intézményeiben kevésbé volt bevett gyakorlat a szexuális edukáció és prevenció, így az idősebb felnőttek nem rendelkeznek annyiféle ismerettel, mint a mai kor fiataljai, ami szintén tovább növeli a nemi úton terjedő fertőzések kockázatát.
De ugyanígy ludas lehet a kommunikáció hiánya és a szégyenérzet is. Mivel az időskori szexualitás tabu, az érintettek sokszor nemcsak kortársaik, de a kezelőorvos előtt sem mernek megnyílni. Aztán ott vannak az óvszerhasználatra vonatkozó szabályok is, melyeket nem mindig egyszerű betartani remegő kéz vagy erekciós zavar esetén.
Tekintve, hogy a legtöbb idős a mai statisztikákhoz képest jóval fiatalabb korban házasodott meg, és nagyobb valószínűséggel élt egyetlen partner mellett, míg meg nem özvegyült, sokan nem gondolnak arra, hogy óvszert használjanak egy új kapcsolatban – különösen azért, mert a terhesség kockázata sem ad okot aggodalomra.
A nyugdíjas otthonok (és persze az internethasználat) emellett az ismerkedésre is lehetőséget adnak, ahol az adatok szerint jóval több nő él, mint férfi. A biológiai tény pedig, miszerint a nők átlagosan hosszabb ideig élnek, mint a férfiak, arra is lehetőséget teremt, hogy valaki több partnerrel érintkezzen, ami védekezés hiányában szintén tovább növelheti a szexuális fertőzések terjedésének kockázatát.
Mindenkinek joga van az intimitáshoz
Bár a nemi úton terjedő betegségek minden korosztály számára egészségügyi kockázatot jelentenek, az idősebbek nehezebben tudnak megszabadulni a fertőzésektől, vagy eleve fogékonyabbak rájuk a szakértők szerint. Hiszen az immunrendszerük gyengébb, nők esetében a posztmenopauza idején (amikor a menstruációs ciklusok teljesen megszűnnek) pedig a hüvely nyálkahártyája is sérülékenyebb, így mindezek együttesen növelik tovább az esetleges fertőzések kockázatát. Ugyanakkor
életkortól függetlenül mindenkinek joga van a kielégítő intimitáshoz,
ezért is lenne fontos ledönteni az időskori szexualitást övező tabukat, és többet beszélni arról, hogy miként lehet igazán biztonságos a szex nyugdíjasként.
Szexualitás 60 felett: mutatjuk, melyik pózt ajánlják a szakértők!
Kiemelt kép: Getty Images