Beatrix királynő – Hollandia
Egy tragédia vezetett a lemondáshoz
Hollandiában 1980-ban került a trónra Beatrix királynő, és több mint három évtizeden keresztül tett eleget az ezzel járó elvárásoknak. 2013-ban azonban a visszavonulás mellett döntött, és idősebb fiának, Vilmos Sándornak adta át a koronát.
A királynő nem tervezte a lemondását, azonban amikor 2012-ben a középső fia, Friso herceg balesetet szenvedett, Beatrix nem bírta tovább elviselni a koronával járó terhet. Friso a családjával együtt síelt Ausztriában, amikor letért a kijelölt pályáról. A férfit maga alá temette egy lavina, csak húsz perccel később tudták kiszabadítani a hó alól. Bár sikerült újraéleszteni, a kórházban mesterséges kómába helyezték. Az orvosok hetekkel később azt mondták a feleségének és az anyjának, hogy nincs már esély arra, hogy Friso valaha magához térjen.
Beatrix 2013. április 30-án mondott le, és onnantól kezdve szinte minden napját a beteg fiával és annak feleségével, gyermekeivel töltötte. Friso herceg 2013 augusztusában hunyt el.
Hollandia uralkodója jelenleg is Vilmos Sándor, a nyolcvanhat éves Beatrix pedig immár „csak” hercegnőként él a család egy aprócska faluban található kastélyában. A hercegnő továbbra is számos szervezet pártfogója, és mint minden nagymama, neki is örömteli program, ha találkozhat az unokáival, vagy valamilyen családi ünnepséget szervezhet.
I. János Károly – Spanyolország
Száműzetésben él
János Károly 2014-ig uralkodott, de idővel annyi botrány vette körül, hogy nem tehetett mást, nyugdíjba vonult. Hivatalosan a megromlott egészségi állapota miatt mondott le a trónról – valójában azért, mert túlságosan fényűző életet élt; titkos szeretőjének, Corinna zu Sayn-Wittgenstein német üzletasszonynak egy madridi luxusvillát ajándékozott; elefántokra lövöldözött Botswanában; és vejével és lányával együtt ő maga is korrupciós ügybe keveredett.
Egyébként az I. János Károlyról szóló dokumentumfilmben két egykori titkosszolgálati munkatárs is arról számolt be, hogy a nyolcvanas évekbeli híres puccsot sem a Franco-hívő csapat szervezte meg, hanem ő maga, hogy a nép előtt stabilizálja a szerepét.
És most írhatnánk azt, hogy János Károly az unokái körében, egyik villájában piheni ki az elmúlt ötven évet, de ez nem lenne igaz. Egyik offshore-botránya miatt ugyanis vizsgálatot indított ellene a spanyol legfelsőbb bíróság, hogy felderítsék, kapott-e jutalékot az exkirály, amiért egy spanyol konzorcium nyerte el egy nagy sebességű vasútvonal építését Szaúd-Arábiában. Az ügy még 2011-ben robbant ki, csakhogy akkor még államfőként büntetőjogi mentességet élvezett. Ám tíz évvel ezelőtti lemondása után a vizsgálatot 2015-ben el tudták indítani.
Hogyan él most az idős exkirály? Nos, „önkéntes száműzetésbe vonult”, az Egyesült Arab Emírség lett az új hazája. Felesége nem hajlandó vele fotózkodni. Legutóbb tavaly tért vissza Madridba, mindössze hét órára, amikor unokája, a trónörökös Leonóra hercegnő tizennyolcadik születésnapját ünnepelték. VI. Fülöp király, Leonóra apja azonban nem engedte meg a nagypapának, hogy részt vegyen a hercegnő eskütételén a parlamentben.