vietnámi kávé desszert

Egyszerre kávé és desszert – A krémes vietnámi kávé nyomában

Vietnámban egy utcában akár 10-15 kávézó közül is választhatsz, ha innál egy feketét. Ha erre most épp nincs lehetőséged, de szeretnéd a vietnámi kávérituálét kipróbálni, akkor ezt a négy receptet mindenképp készítsd el otthon!

Ahhoz, hogy megértsük a különleges és a világon egyre népszerűbb vietnámi kávékultúrát, érdemes elejétől megismerni a kávékultúra történetét. Miért olyan más a vietnámi kávérituálé a mi gyors, európai kotyogós-kapszulás-instant verziónkhoz képest? És ami még fontosabb, eddig miért nem hódított nagyobb teret magának ez az ital nálunk?

Ez utóbbira nem tudom a pontos választ, mert engem teljesen elvarázsolt a zen kávézás. Az izgalmas, jeges vietnámi kávéspecialitások pedig már-már olyan desszertélményt adnak, amiről nehéz nem elfogultan beszámolni.

A legnagyobbak között

A vietnámi kávé története egészen az 1890-es évekig nyúlik vissza, akkor vitték ugyanis a franciák az első kávécserjéket Vietnámba. Az arabica kávéfajta azonban cseppet sem érezte jól magát azon a forró, párás éghajlaton, ráadásul a kávét megtámadta egy olyan baktérium is, amit akkor még nem tudtak kezelni, kiirtani.

Nem sokkal később a robusztával kísérleteztek a kávétermesztők Vietnámban, ami szerencsére már bírta az ottani időjárást. Sőt olyannyira előnyös a robusztának a párás meleg, hogy az ázsiai ország ma már a második legnagyobb kávétermesztő a világon Brazília után. Az 1980-as évektől már egy kevés arabica is megterem ezen a területen, de Délkelet-ázsiában 95%-ban ma is robusztaültetvények vannak.

Mikor érdemes kávét inni? Szakértők elárulták, mi a kávézás tökéletes időpontja.

Mitől lesz csokiillatú a vietnámi kávé?

Érdemes jól megszagolni az őrölt vietnámi kávét, mert a szokásos, isteni frissen őrölt kávé illatát is felülmúlja. A vietnámi kávé sötét pörkölésű, de a pörköléskor vajat és szóját is adnak a kávébabok mellé. Darálás után érezni lehet egy kissé karamellás-kakaós illatot is a kávé aromája mellett. 

vietnámi kávé desszert

Vietnámi kávézás valóban rituálé, mindig kínálnak az ital mellé ropogtatni valókat is, például cukros mogyorót. (Fotó: a szerző)

Mindezt egyébként egy vietnámi kávékészítő workshopon tudhattam meg: a Khan étterem tulajdonosai bevezettek bennünket a vietnámi kávézás rejtelmeibe. Sőt, az étteremlánc italokat megálmodó egyik tulajdonosa, Nguyen Thuy Phuong még a sima vietnámi kávén kívül 3 különleges italváltozatot is megmutatott nekünk.

A sima, hétköznapi vietnámi kávé – amit reggel isznak – egy filteres, lassan lecsöpögő sűrű, forró ital.

Az itthon megszokott nagyi féle kotyogóson lefőzött kávénk sokkal vizesebb, hígabb, igaz gyorsabban is elkészül, mint az ázsiai változat… De vegyük úgy, hogy az egész vietnámi zen kávérituálé arra késztet bennünket, hogy a reggeli kapkodásban kicsit lelassuljunk. Ha ez nem fér bele az időnkbe hétköznap, akkor legalább hétvégén adjuk meg a módját a kávézásnak. Nézzük hát az autentikus kávérecepteket!

1. Klasszikus vietnámi kávé recept

Tegyél fel 2 dl vizet forrni, amíg melegszik a víz, addig forró víz alatt melegítsd át a fémfilter (phin filter névre hallgat, és kávés kiegészítőket árusító boltokban, webáruházakban beszerezhető) minden részét, majd a kávéscsésze aljára folyass egy ujjnyi cukrozott sűrített tejet. (Igen, olyat, amit gyerekkorunkban lopkodtunk a hűtőből!).

A filterbe tegyél 3 púpozott kiskanál kávéőrleményt. A kávéval megtöltött fémfiltert tedd a csésze tetejére, és először csak egy kevés, 1-2 kanálnyi forró vizet folyass rá. Ha az átment a szűrőn a kevés víz, akkor még kb 1-1,5 dl vizet önts a filterbe. Nagyjából 5 perc alatt fog teljesen lecsepegni a kávé.

A további három ital pedig olyan tömény (élvezet), hogy étkezés után, desszertként ajánljuk.

2. Matchahabos vietnámi jeges kávé

Ehhez a hideg kávéitalhoz használhatsz cold brew-t vagy csak simán főzd le filterrel a kávét, ahogy fent írtuk, de utána teljesen hűtsd le. Szükséged lesz egy kézi tejhabosítóra. Egy tálban tálban keverj össze egy kis matchaport vízzel, ezt keverheted egyből a tejhabosítóval, adj hozzá egy kis sűrített tejet és fél deci zsíros habtejszínt. Ezt az egészet habosítsd addig, amíg egy szép, sűrű, krémes egynemű, pasztellzöld habot nem kapsz.

vietnámi kávé desszert

Édes, krémes, hűs matchahabos vietnámi kávé (Fotó: a szerző)

Egy hosszú pohár aljára csorgass egy ujjnyi cukrozott sűrített tejet, tegyél a pohár háromnegyedéig jeget, önts rá egy adag kávét, majd kanalazd rá a matchahabot. A tetejére szórj egy kis matchaport, hosszú nyelű kanállal kínáld, mert bármilyen szép is ez a rétegzés, azért úgy a legfinomabb, ha összekevered az egészet.

3. Mungóbabos-lótuszmagos vietnámi jeges kávé

Egy evőkanál mungóbabot és néhány szem lótuszmagot darálj finomra. Ezt a port tejhabosítóval keverd össze sűrített tejjel, vízzel és egy kis tejszínnel. Egy hosszú üvegpohár aljára folyass sűrített tejet, tegyél rá sok jeget, majd öntsd rá a kávét, és végül kanalazd rá a mungóbabos keveréket. Szintén hosszú kanállal érdemes kínálni.

4. Tojáshabos vietnámi kávé

Ez a klasszikus ital szintén egy tömény, de isteni finom kávékülönlegesség, és mindenkinek legalább egyszer ki kellene próbálnia az életben. Ehhez a forróitalhoz a kávét a fent leírt módon kell lecsepegtetni. Amíg csepeg a sűrű, erős kávéd, addig egy tálban keverj össze tejhabosító segítségével egy tojássárgáját 2 kiskanál barnacukorral és egy kevés vaníliaesszenciával. Addig keverd, amíg gyönyörű, selymes, fényes, világos sárga habot kapsz. A forró kávé tetejére kanalazd rá a habos tojáskrémet!

Ha orvosságot szedsz, figyelj, mert ezt a 12 gyógyszert nem szabad kávéval bevenni!

Kiemelt kép: Getty Images