- A legújabb fitnesztrend a szódabikarbónás víz ivása, ami fokozza a teljesítményt edzés közben és megkönnyíti a regenerálódást is.
- A szódabikarbóna tartós fogyasztása azonban nem mindenkinek jó és szervezet lúgosodásához vezet.
- A szódabikarbónás víz hosszú távon például keringési problémát és magas vérnyomást okozhat.
Eddig is tudtuk, hogy a szódabikarbóna sok dologra hazsnálható, nemcsak gyomorégésre jó, de csökkenti a paradicsomos ételek savasságát, sőt még takarításhoz is lehet használni. Van, aki házi készítésű dezodort készít belőle, mert jól semlegesíti a szagokat, és a fürdőbombák alapanyaga is ez a vegyület.
A legújabb fitneszőrület szerint azért jó szódabikarbónás vizet inni, mert felgyorsítja az izmok regenerálódását. A szódabikarbóna az izomsavasodást semlegesíti, így állítólag fokozhatjuk vele az izmok terhelését, és hamarabb túl leszünk általa a legrosszabb izomlázon is.
Attól, hogy természetes, még árthat
Mint mindig, ezúttal is körültekintően kezdjük el új csodaszereket és sokat ígérő italokat inni. A szódabikarbóna is egy vegyület (nátrium-hidrogén-karbonát), amit átgondoltan kell használni, hiszen kölcsönhatásba lép a szervezetünk minden elemével. A felborult kémia pedig képes nem várt hatásokra is…
A szódabikarbóna egy lúgos vegyület, ami a szervezetünk normál pH-ját felboríthatja.
Az emberi test normál pH-tartománya 7,35 és 7,45 között van (vérből megállapítva), de egyes testrészeknek és anyagoknak saját pH-értékük van – például a gyomorsav erősen savas: 1 a pH-ja. Ha túl sok szódabikarbónát fogyasztunk, amelynek pH-ja 8,3, akkor felborul a sav-bázis egyensúly a szervezetünkben.
Az izmaink a sav termelődésével és az ebből adódó fájdalommal azt jelzik, hogy a teljesítőképességünk határára értünk. Az izomsavadás okozta fájdalom éppen azt jelzi, hogy ne erőltessük túl a testünket. Ha csak néha toljuk ki kicsit az izomkapacitást segítséggel, azzal nincs baj, de rendszeres nem szabad túlterhelni.
Meleg van, de sportolnál? Ezeket az edzéseket nem ajánljuk nyáron?
Mégsem olyan új trend?
A szódabikarbóna izomműködésre és teljesítményre gyakorolt hatását már 1980-as évek óta vizsgálják. Az már korábban kiderült, hogy az anaerob mozgások esetén ez a vegyület növeli a teljesítményt azáltal, hogy leállítja a savasodás.
Majd 2021-ben készített a Nemzetközi Sporttáplálkozási Társaság egy friss, átfogó tanulmányt a témában. A szódabikarbóna bevétele 1-2 órával edzés előtt javíthatja a teljesítményt akár 12 perces, nagy intenzitású tréningek esetében is. Ilyen mozgás például a hegyi kerékpározás, a tempós futás, az evezés vagy a boksz – ezek olyan mozgásformák, amelyek egyszerre kívánnak erőteljes izommunkát és jó állóképességet.
Azok a vizsgált sportolók, akik szódabikarbónát fogyasztottak egy erőnléti edzés előtt, több ismétlést tudtak végezni egy-egy gyakorlatból enyhébb izomfáradással, mint a placebót ivó csoport.
A szódabikarbóna veszélyei
Annak, akinek eleve kevés a gyomorsava, sokat árthat, ha tovább lúgosítja. (A gyomorsavhiány tüneteiről és kezeléséről korábban írtunk már.) Valamint terhesen sem szabad túlzásba vinni, és a szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknek sem ajánlott a fokozott szódabikarbóna fogyasztása, mert a vegyület a magas nátrium tartalma miatt veszélyes – ahogy egyébként a konyhasó is.
1 teáskanál szódabikarbóna több mint 1200 milligram nátriumot tartalmaz,
ami majdnem az ajánlott napi nátrum-bevitelt fedezi. A szív- és érbetegeknek, magas vérnyomásban szenvedőknek 1500 mg nátriumot lehet fogyasztani maximum. Egy egészséges felnőttnek pedig 1500 és 2300 mg közötti mennyiség ajánlott.
Mennyi szódabikarbónát lehet szedni naponta?
Az orvosok ajánlása szerint testsúlykilogrammonkénti naponta 0,2-0,5 gramm szódabikarbóna a biztonságos adag. Vagyis egy 60 kg-os felnőtt napi egy teáskanál szódabikarbónát ehet. Semmiképp ne használjuk hosszú távon, mert az a szervezet lúgosodásához vezethet.
A szervezet ellúgosodása a lúgos 7,45 pH-nál magasabb értéket jelenti. Ez az állapot károsíthatja a szívet, csökkentheti az agy vérellátását, mentális zavart okozhat és akadályozza az oxigén eljutását a testszövetekhez.
Szódabikarbóna ide vagy oda, az a lényeg, hogy legyen az edzéshez kedved! Íme 5 motivációs tipp a rendszeres sportoláshoz.
Kimelt kép: Getty Images