A tiszta étkezés minden jó szándéka és nemes célja ellenére valódi károkat is képes okozni a fizikai és a mentális egészségünknek. Az orthorexia napjaink meghatározó étkezési rendellenességévé nőtte ki magát, nem kis részben a közösségi médiának köszönhetően.

Mindannyian vágyunk a karcsú testre, szeretnénk, ha rendszeresen tudnánk sportolni és egészségesen táplálkoznánk is. Amióta eszünk, azóta léteznek különböző étrendek és diéták, amelyek gyors fogyást, méregtelenítést, teljes megújulást hirdetnek.

Az elmúlt években tényleg csúcsra járattuk az étkezési kultúra fogaskerekeit: a vegántól kezdve a ketodiétán át a gluténmentes táplálkozásig gyakorlatilag mindenki be tudja magát sorolni valahova. Lassan az a furcsa, ha valaki azt mondja, hogy mindenből eszik, amit megkíván.

Napjainkban a tiszta étkezés a legmenőbb

Az úgynevezett tiszta étkezés külön kategóriát alkot, hiszen alapjaiban intéz kihívást a hagyományos táplálkozási módokkal szemben. A közösségi médiában megjelenő, megkérdőjelezhetetlennek tűnő állításokkal operáló irányzat népszerűbb, mint valaha.

Mint nevéből is kiderül, a tiszta táplálkozás középpontjában a teljes értékű, nem feldolgozott ételek állnak. Jól hangzik, igaz? Ki ne cserélné le a bolti készételt az otthon frissen főzött ebédre?

A lelkesedés részben érthető, hiszen egyre több kemikália és műanyag van az életünkben, akár sejtszinten is, ami drámai jövőképet fest fel. Természetes igényünk, hogy ha lehet, megpróbáljunk minél tisztábban étkezni. De vajon tényleg minden olyan tiszta, amit beviszünk vagy egy újabb étkezési őrületbe kergetjük magunkat?

Orthorexia – Az egészség álcája mögé bújt szorongás

A szakértők először akkor kongatták meg a vészharangot, amikor egyre több egészségesnek, fittnek tűnő ember jelentkezett az orvosánál különféle tünetekkel. Edzés okozta túlterhelés, menstruáció elmaradása, irritábilis bél szindróma, hogy csak néhányat említsünk. A tiszta étkezés felszíne alatt először rajzolódott ki a később orthorexiának nevezett étkezési zavar.

A beszámolók alapján kiderült, hogy valamennyi beteg megszállottan figyelte, ellenőrizte, hogy mi kerül a tányérjára, sokan pedig azt dokumentálták is a közösségi médiában. A tisztán táplálkozók kényszeresen felügyelték, hogy hova ülnek be enni, és világossá vált az is, hogy a sportolási szokásaik szintén átalakultak. Sokan naponta akár többször is elmentek edzeni, hogy elérjék a tökéletes testet.

orthorexia tünetei veszélyei

A kényszeres étkezési szokások kihatnak az élet minden területére (Fotó: Getty Images)

Steven Bratman alkotta meg 1997-ben az orthorexia nervosa kifejezést. A görög eredetű szóban az ortho helyeset jelent, az orexi pedig az étvágyat. Az amerikai orvos a túlzottan diétamániás pácienseivel kapcsolatos megfigyeléseire alapozta az étkezési zavar körülírását. Úgy fogalmaz: az orthorexiában szenvedők számára „az egészséges táplálkozás extrém, rögeszmés, pszichológiailag korlátozó és olykor fizikailag veszélyes rendellenességgé vált”.

Milyen tünetek esetén beszélhetünk orthorexiáról?

A tünetek természetesen személyenként változnak, de vannak olyan általános jelek, amelyekre érdemes figyelni:

  • fogyás
  • gyengeség érzése
  • fáradtság, alacsony energiaszint
  • alultápláltság.

Utóbbi tünetre talán sokan felkapják a fejüket: hogy lehet alultáplált valaki, aki ennyire odafigyel?

Az orthorexiások akár egész élelmiszercsoportokat kivágnak a táplálkozásból abbeli hitükben, hogy káros az egészségükre nézve.

Ez sokszor azt jelenti, hogy megfosztják a szervezetet a számára nélkülözhetetlen, alapvető tápanyagoktól.

A viselkedésben bekövetkező változások is komoly gyanúra adnak okot:

  • az élelmiszer címkék rögeszmés ellenőrzése
  • társasági helyzetek, például barátokkal való közös étkezés kerülése
  • élelmiszerek kiiktatása, megszállott étkezési tervezés
  • szorongás
  • bűntudat az egészségtelennek gondolt étel fogyasztásakor.

Az egyik legismertebb étkezési zavarral, az anorexiával ellentétben az orthorexia esetében a fókusz nem feltétlenül a fogyáson van, mint inkább a megfelelő étel bevitelén. Az élelmiszercsoportok kiiktatása azonban komoly alultápláltsághoz, fogyáshoz vagy csontritkuláshoz vezethet.

A mentális egészségügyi következmények nem kevésbé súlyosak. A megszállottság miatt az illető önbecsülése függővé válhat az étkezéstől, elszigetelődhet társas kapcsolataitól, és az étel, a betegség, illetve egészség miatti kényszeressége állandó szorongást válthat ki.

Az orthorexia okairól egyelőre kevés kutatási anyag áll a rendelkezésünkre, de a szakértők úgy gondolják, hogy bizonyos viselkedési formák növelhetik a rendellenesség kialakulásának kockázatát.

Erős kapcsolatot feltételeznek a kényszerbetegségben és az orthorexiában szenvedők között.

A kényszerbetegség (obszesszív-kompulzív zavar, OCD) legjellemzőbb tulajdonsága, hogy a beteg akaratán kívül betörő gondolatoktól, félelmektől szenved, amelyek meghatározzák a mindennapi életét. Az orthorexiás esetében ez például azt jelenti, hogy megszállottan elemzi az étlapot, a címkéket, lemondja a találkozókat és bármit, ami megzavarhatja az étkezési rutint.

orthorexia tünetei veszélyei

Nem a fogyás az elsődleges cél, de nem baj, ha megtörténik (Fotó: Getty Images)

Jó látni, ha más is hasonlóan gondolkodik

A közösségi médiának egyértelmű szerep jut a jelenség elterjedésében, hiszen a 24 órás hozzáféréssel folyamatosan ki vagyunk téve mások véleményének, miközben mi is állandóan posztolhatjuk, hogy éppen mit eszünk. Kell-e jobb megerősítés annál, hogy több százan lájkolják a kitett receptünket?

A közösségi média káros hatásairól szóló számos elemzés kimutatta már, hogy sokkal ártalmasabbak ezek a platformok azok számára, akik érzékenyebbek, sebezhetőbbek. Hiszen ők hajlamosabbak olyan viselkedésformák elsajátítására, amelyek evészavar kialakulásához vezethetnek.

Diagnózis egyelőre nincs

Bár az orthorexia jelenleg nem rendelkezik hivatalos diagnózissal, a szakértők nagy része úgy gondolja, hogy rendellenességnek kell minősíteni, hiszen kihat a fizikai és mentális egészségre. Komolyan megzavarhatja például a hormonrendszert, mert a tápanyaghiány kihat az ösztrogén-, illetve a tesztoszteron szintre.

Vitaminhiányos állapot mögött is állhat orthorexia, ha valaki például teljesen elhagyja a tejtermékeket, ráadásul úgy, hogy egyébként a szervezetének nincs problémája az élelmiszercsoporttal. A többi étkezési zavarhoz hasonlóan az orthorexia is károsan befolyásolhatja a mentális egészséget és a másokkal való kapcsolatot. Az ételválasztással, étkezési szokásokkal kapcsolatos állandó kritika rengeteg feszültséget okozhat, és próbára teheti a környezet türelmét.

A cél miatt nehéz a felismerés

Noha a felismerés az első lépés az orthorexia kezelésében, a rendellenességben szenvedőknél ez nehezebb lehet, hiszen nemes cél vezérli őket: a lehető legtisztábban tartani a testüket. Ezért elsődlegesen azt kell megérteni ilyenkor, hogy milyen motiváció húzódhat a kényszeresség mögött. Mi generálja az étkezési hiedelmeket és a megszállott szabályokat, amelyekből nehéz kitörni.

Az esetek növekvő száma is azt mutatja, hogy komolyan kell venni az orthorexiát, hiszen a káros következmények tartós fennállása esetén további betegségeket, rendellenes állapotokat idézhet elő. És akkor már rég nem az lesz a kérdés, hogy mennyire tiszta az a tányér húsgombócos spagetti.

Megelőzhető az anorexia? Van kiút a soványság csapdájából?

Kiemelt kép: Getty Images