- A szívinfarktus továbbra is a világ egyik vezető haláloka. Magyarországon is a szív- és érrendszeri betegségek felelősek a halálesetek közel feléért.
- Szívroham közben elhal a szívizom egy része és visszafordíthatatlan károsodás éri a szervet.
- A nőknél a menopauza után megnő a szívinfarktus esélye, de egészséges életmóddal tehetünk ellene.
Azt, hogy a szívinfarktusos beteg mellkastáji, a karba sugárzó fájdalmat érezhet, erősen izzadhat, sápadt lehet, a legtöbben jól tudjuk. Azt viszont már kevesebben, hogy ezek a tünetek elsősorban a férfi betegek vezető tünetei, és nők esetében ezektől egészen eltérő jelek is utalhatnak arra, hogy nagy baj van.
Mi történik infarktus közben?
A szívinfarktus – vagy köznyelvi megnevezésében nevén szívroham – egy igen súlyos állapot, amely során a szívizom egy része elhal. Szívinfarktus akkor következik be, amikor a koszorúerek, amelyek a szívizmot oxigénben gazdag vérrel látják el, valamilyen ok miatt elzáródnak, és megszűnik a véráramlás egy adott szívizomrészhez.
Az elzáródás oka leggyakrabban a koszorúérben kialakuló vérrög, amely általában egy már meglévő érelmeszesedéses plakkon alakul ki. Az érelmeszesedés egy hosszú folyamat, amely során a koszorúerek falán előbb lerakódások képződnek, melyek idővel egyre szűkítik, vagy akár teljesen elzárják az ér keresztmetszetét és akadályozzák a vér szabad áramlását.
Amikor a véráramlás megszakad, az érintett szívizomsejtek nem jutnak elegendő oxigénhez és tápanyaghoz. Az idő előrehaladtával a sejtek kezdenek elhalni, ha pedig kezeletlen marad a folyamat, a sejtpusztulás folytatódik, ami végül a szívizom egy jelentős részének elvesztéséhez vezethet. Ez az izomvesztés drámai hatással lehet a szív működésére.
Az infarktus által érintett terület nem tud megfelelően összehúzódni, így a szív pumpafunkciója csökken, ami szívelégtelenséghez vezethet. Súlyos esetekben, szívritmuszavarok alakulhatnak ki, amelyek azonnali életveszélyt jelentenek.
A szívinfarktus az egyik legrettegettebb betegség, mert bár vannak jelek, amik arra utalnak, valami nincs rendben (minden szívtájéki fájdalmat, indokolatlan fáradtságot haladéktalanul ki kell vizsgálni) hirtelen jelentkezik, gyakran súlyos, életveszélyes állapotot okozva.
Az infarktus következtében bekövetkező szívizom-károsodás visszafordíthatatlan,
és komoly, hosszú távú egészségügyi következményekkel járhat, emellett sajnos gyakran halálos kimenetelű, különösen akkor, ha a beteg nem kap időben megfelelő orvosi ellátást.
Az elmúlt évtizedekben ugyan jelentős előrelépések történtek a szívbetegségek kezelésében, a szívinfarktus továbbra is a világ egyik vezető haláloka. A fejlett országokban, így Magyarországon is a szív- és érrendszeri betegségek felelősek a halálesetek közel feléért.
Tudtad, hogy ez a gyakori alvásprobléma szívbetegséget jelezhet?
Infarktus és rizikófaktorok
Infarktus nőket és férfiakat egyaránt érinthet, előfordulhat egészen fiatal korban (hallunk már olyan tragikus esetekről, amikor kifejezetten fiatal sportoló vesztette szívrohamban az életét), de idős embereknél is. Vannak ugyanakkor olyan tényezők, amelyek növelik előfordulásának kockázatát.
A genetikai hajlam például jelentős szerepet játszhat a szívinfarktus kialakulásában. Ha valakinek a családjában előfordult szívbetegség, különösen ha az fiatal korban (50 éves kor alatt) következett be, az illetőnél szintén nagyobb lesz a kockázat a szívinfarktus kialakulására. Bizonyos
genetikai mutáció is növelheti a hajlamot, például az, amelyik a vér koleszterinszintjét szabályozza.
Az életmódbeli tényezők közül a dohányzás az egyik legnagyobb kockázati tényező. A dohányzás károsítja az érfalakat, elősegítve az érelmeszesedés kialakulását, és növeli a vérrögképződés esélyét is. A magas vérnyomás szintén jelentős kockázatot jelent, mivel tartósan megterheli a szívet, és károsítja az ereket is.
A magas vérzsírszint, különösen az LDL-koleszterin (úgynevezett „rossz” koleszterin) szintje szintén hozzájárul a koszorúér-betegség kialakulásához. Az egészségtelen étrend, amely gazdag telített zsírokban, transzzsírokban és finomított szénhidrátokban, szintén növeli a szívinfarktus kockázatát. A rendszeres fizikai aktivitás és a kiegyensúlyozott, gyümölcsökben, zöldségekben, teljes kiőrlésű gabonákban és egészséges zsírokban gazdag étrend azonban csökkentheti a kockázatot.
A cukorbetegség, különösen ha nem megfelelően kezelik, szintén jelentős kockázati tényező.
A cukorbetegek körében ugyanis gyakrabban fordul elő érelmeszesedés, és az infarktusok gyakran súlyosabbak esetükben, mint azoknál, akik nem szenvednek ebben a betegségben.
A hosszú távú stressz és a rossz mentális egészségi állapot, például a depresszió, szintén növeli a szívinfarktus kockázatát. A stressz hatására ugyanis emelkedik a vérnyomás, és nő a véralvadási hajlam is, ami elősegíti a vérrögképződést. A stressz továbbá olyan egészségtelen szokásokhoz vezethet, mint a túlzott alkoholfogyasztás, a dohányzás, vagy az egészségtelen táplálkozás.
Az infarktus tünetei
A szívinfarktus klasszikus tünetei közé tartozik a mellkasi fájdalom vagy nyomásérzés, amely gyakran a bal karba, állkapocsba vagy hátba sugárzik. Ez a fájdalom általában tartós, és nem enyhül pihenésre sem. Emellett gyakori tünet a légszomj, izzadás, szédülés, és az általános gyengeség is. A kutatók csak az utóbbi évtizedekben kezdtek behatóbban foglalkozni a női szívinfarktus tüneteivel, az infarktust ugyanis sokáig tipikus férfibetegségnek gondolták. Előfordulása valóban gyakoribb a férfiak körében, de ez csak egy bizonyos életkorig igaz.
50 éves kor alatt több férfi érintett, mivel a nőket a menopauza előtt valamennyire védi a magasabb ösztrogénszint.
A menopauza utána azonban ez a védő hatás megszűnik és a nők is egyre nagyobb arányban vannak kitéve a betegségeknek, különösen azóta, hogy köztük is egyre nagyobb számban vannak olyanok, akik dohányoznak, vagy épp nagy stressznek vannak kitéve.
A nők szívinfarktusa gyakran különbözik a férfiakétól mind a tünetek jellege, mind azok intenzitása tekintetében. Míg a férfiaknál a mellkasi fájdalom dominál, a nőknél a tünetek gyakran kevésbé specifikusak, és könnyen összetéveszthetők más betegségek tüneteivel is.
Az infarktus tünetei nőknél
Mivel a nők szívinfarktusának tünetei gyakran nem tipikusak, sokan nem ismerik fel időben a veszélyt. Ez késleltetheti a sürgősségi ellátást, ami növeli a halálozás kockázatát. Kockázatot jelent, hogy a nők hajlamosak alábecsülni a tüneteiket, emiatt sokszor elmarad az azonnali segítségkérés.
A diagnózis felállítása azért is nehéz, mert gyakran az orvosok is kevésbé gondolnak szívinfarktusra női páciensek esetén, különösen, ha a beteg nem számol be klasszikus mellkasi fájdalomról.
A nőknél a fentiek mellett, helyett az alábbi tünetek fordulhatnak elő. Nagyon fontos, hogy figyeljünk rájuk!
- Gyakran előfordulhat hányinger, hányás, vagy egy általános rossz közérzet és emésztési panasz, ami könnyen összetéveszthető egy egyszerű gyomorrontással.
- A nők gyakran jelentős, akár hetekig tartó fáradtságról számolnak be a szívinfarktust megelőzően, anélkül, hogy bármilyen különösebb okot találnának erre.
- Gyakran lép fel náluk légszomj, ami nem feltétlenül kapcsolódik fizikai aktivitáshoz, hanem akár nyugalmi állapotban is megjelenhet.
- Az állkapocs, a hát és a nyak fájdalma szintén gyakori, ám ezek a fájdalmakat gyakran nem hozzák összefüggésbe a szív betegségeivel.
Szűrővizsgálat és infarktus
Az időben történő felismerés kulcsfontosságú a szívinfarktus megelőzésében. A rendszeres orvosi ellenőrzések során ellenőrzik a vérnyomást, a vércukorszintet, a koleszterinszintet, és szükség esetén további vizsgálatokat is végeznek, mint például a terheléses EKG-t vagy a szívultrahangot.
Mivel a nők esetében a szívinfarktus tünetei gyakran nem tipikusak, fontos, hogy a szűrővizsgálatok során ne csak a hagyományos módszerekre támaszkodjanak az orvosok. A nőknél gyakran szükség lehet további vizsgálatokra, például koszorúér-CT elvégzésére, amely pontos képet adhat az erek állapotáról. A menopauza utáni nők esetében különösen fontos a szív-érrendszeri állapot folyamatos nyomon követése, mivel az ösztrogénszint csökkenése növeli a szívbetegségek kockázatát.
A megelőzés érdekében elengedhetetlen az egészséges életmód fenntartása is. Ez magában foglalja a kiegyensúlyozott étrendet, a rendszeres testmozgást, a dohányzásról való leszokást, és az alkoholfogyasztás mérséklését is. Emellett a stressz kezelése és a mentális egészség ápolása is fontos szerepet játszik a szívinfarktus megelőzésében.
A szívinfarktus komoly veszélyt jelent mind a férfiakra, mind a nőkre nézve, ugyanakkor a nők esetében a tünetek gyakran kevésbé tipikusak, ami nehezíti a felismerést és a gyors beavatkozást. Ezért különösen fontos, hogy a nők tisztában legyenek a szívinfarktus kockázati tényezőivel és tüneteivel, és rendszeresen részt vegyenek a szükséges szűrővizsgálatokon. Az egészséges életmód és a rendszeres orvosi ellenőrzés jelentősen csökkentheti a szívinfarktus kockázatát és javíthatja az általános életminőséget is.
És azt tudtad, hogy egy népszerű vitamin megvédhet az infarktustól?
Kiemelt kép: Getty Images