.„Most kezdi, amikor minden iskolai nyomáson túl van?!” Ilyen és ehhez hasonló türelmetlen és elkeseredett hangú nyári levelek érkeztek tikkelő és más görcsös jelenségeket produkáló gyerekek családtagjaitól.

Sajnos még ma is általános értetlenség, az elfogadás teljes hiánya veszi körül a spontán megjelenő arcrángást, az indokolatlan grimaszolást, a környezet számára érthetetlen és bosszantó tikkelés jelenségét. Fontos megérteni, hogy a gyerek ezt nem „csinálja”! Ugyanolyan tehetetlenül áll ő maga is előtte. Legtöbbször nem is tud róla.
Miről is van szó? Az agykéreg alatti, a mozgások összehangolását vezérlő rendszerek aktivitásai ilyenkor feltörnek az agykéreg felszínére, ezek okozzák a szokatlan jelenséget. A neurológiai hajlamhoz feltehetően pszichés okok (alkalmi szorongás) is hozzáadódnak. Mondhatnám, felszorozzák.
De egy-egy elhúzódó megfázásból, torokfájásból is rögzülhetnek ilyen „maradványtünetek”. Arcrángásra való érzékenységünket jól mutatja, hogy amikor huzattól vagy az előző napi éjszakázás miatti megerőltetéstől szenvedünk, szemhéjunk többé-kevésbé folyamatosan remeg. Úgy érezzük, egyfolytában kacsingatunk.
Sajnos a köztudatban a mai napig elmebeli hiányosságra gondol a környezet, amikor egy gyerek vagy felnőtt arcán, testén görcsszerű izommozgásokat észlelni. Nem erről van szó.
A szülők számára az is érthetetlen, hogy a gyereknél akkor bukkan fel a tikk vagy a görcsös rángás, amikor semmiféle teher nem nehezedik rá, nem feszült. Felteszem, a gyerek ilyenkor enged ki. Érzelmileg is. Máskor, vagy ha nehéz feladatok sorát kell megoldania, témazárók, felelés és a többi, a jelenség „elbújik”. Más gyereknél éppen a feszültséggel járó helyzetekben sűrűsödik. Megint másnál akkor jelenik meg az arcon, amikor a gyerek önfeledten belemerül valamibe, vagy éppen egy vicces filmet néz. A szülők igaztalanul kritikusak azokkal a gyerekekkel, akiknél megfigyelik, hogy ha egyedül vannak, nem tikkelnek, de ha bárki tartózkodik körülöttük, elindul a tikk. Ez a szociális tikkelés.
Előfordul, hogy a tikket valamilyen hangadás kíséri, krákogás, köhintés, dünnyögéshez hasonló hang jár vele. Ekkor Tourette-szindrómáról beszélünk.

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő csak 500 forintért, vagy regisztrálj, és 1 héten keresztül minden előfizetői tartalmat megnézhetsz.
Próbáld ki most kedvezményesen!
Az előfizetés ára az első hónapban csak 500 Ft, ezt követően 1490 Ft havonta. Ha van már előfizetésed, lépj be .