gyerek iskola reggel alvás korán kelés

Így szoktasd vissza fokozatosan a gyereket a korai keléshez!

Tombol az augusztusi hőség. Nehéz elhinni, hogy egyszer vége lehet, és normalizálódik majd a hőmérséklet. Még nincs őszi hangulatunk, ez azonban nem jelenti azt, hogy nem közeledik a szeptember villámsebesen. A gyereket pedig vissza kell szoktatni az iskolai menetrendhez – és a korai keléshez.

A legkisebbek kivételével, akik szinte élvezik, hogy hajnalban már kukorékolhatnak, az óvodás, iskolás gyerekek nyáron egészen más napirend szerint élnek. Nincs is ezzel semmi baj, hiszen hosszabbak a nappalok, rengeteg kültéri program, utazás, kirándulás színesíti a napokat, és szülőként is lazítunk a gyeplőn. Lehet, hogy nekünk el kell indulnunk a munkába reggel hétkor (vagy még hamarabb), de a gyerekek ilyenkor még az igazak álmát alusszák.

A lefekvési idő kitolódik, így a szükséges alvásmennyiséget csak így tudják megszerezni.

Ez most még kényelmes. De hamarosan vissza kell térnünk ahhoz a mókuskerékhez, amit egyébként egyáltalán nem a gyerekek igényeihez szabtak.

Reggel korán kelés, iskola – majd ott alvás?

Ha hagynánk, hogy a gyerekeink a maguk természetes ritmusában aludjanak, egyikük sem kelne korán. Minél idősebbek, annál inkább csak kilenckor vagy tízkor ébrednének fel és este tovább fent maradnának. Kamaszkorra ez az eltolódás nagyon hangsúlyossá válhat, sok gyerek ekkor nem tud elaludni este – akkor sem, akkor főleg nem, ha kényszerítik rá – cserébe délelőttig, délig alszik.

Nem direkt csinálja, egyszerűen ilyen bioritmust okoznak a hormonok.

Alapvetően az iskolás gyerekek sem a reggel hetes kelésre optimalizáltak. Számukra a kilenc vagy tíz órai iskolakezdés lenne az ideális, így tudnának eleget aludni, aztán pedig figyelni az órákon. S hogy ez mennyire komoly dolog, arról (Vekerdy Tamás mellett) az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia is tájékoztat bennünket. 

gyerek-iskola-reggel-alvas-koran-keles

Rendszeres látvány ez ősszel – de valójában egész évben is (Fotó: Getty Images)

A szakemberek arra hívják fel figyelmünket, hogy a serdülők alváshiánya rossz tanulmányi teljesítményt okozhat, és komoly közegészségügyi problémát is jelent. Közlekedési balesetek, depresszió és elhízás lehet a következménye a kialvatlanságnak, a túl korán kezdődő iskolák pedig hozzájárulnak a problémához. A reggel nyolc óránál később kezdődő általános és középiskolai órákon a diákok általában kevésbé álmosak, kevesebbet késnek, kevesebb a figyelemzavar és jobb a tanulmányi teljesítmény is.

Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia azt ajánlja, hogy az iskolák ne kezdjenek fél kilencnél korábban.

A National Center for Education Statistics szerint jelenleg az amerikai állami középiskoláknak csak 14%-a felel meg ennek az irányelvnek.

Gyerek vs korán kelés

Sokszor Magyarországon is felmerül, hogy jobb volna átállni a későbbi iskolakezdésre, hiszen a gyerekek pszichés és fizikai jóléte is múlik azon, hogy ki tudják-e aludni magukat. Csakhogy a munkahelyek nem elég rugalmasak ehhez, a legtöbb család pedig nem engedheti meg magának, hogy bébiszittert fogadjon arra az időre, amikor ők már nincsenek otthon, de a gyereket el kéne indítani az iskolába.

Kialakult egy patthelyzet, ami kicsit sem optimális a gyerekeink számára, de jelenleg úgy tűnik, egy bizonyos jövedelmi szint alatt nem lehet vele mit tenni. A home office, a rugalmas munkahelyek segíthetnek a jövőben. Addig pedig marad az a módszer, hogy fokozatosan visszaszoktatjuk a gyereket a korai keléshez. Ha most elkezdjük, akkor szeptember másodikán talán nem egy „zombit” kísérünk be az iskolába, és kevesebb lesz a keserves sírás és tiltakozás is.

Így lehet kipihentebb a gyerek!

Mindenekelőtt tegyük a napi programokat korábbra, ne estére! A késő esti étkezéseket is érdemes felszámolni, a vacsora után pedig már ne kapjanak a gyerekek se édességet, se cukros üdítőt, ami felpörgethetné őket. Emellett iktassunk be több sportolási lehetőséget, hogy napközben fizikailag kifáradjanak. Így könnyebben szenderülnek álomba már kilenckor.

Nagyon fontos az okostelefon, számítógépes játékok, tévé visszaszorítása, a képernyő ugyanis akár éjfélig (vagy tovább) is ébren tarthatja őket. 

Ne engedjük, hogy este ezeket nézzék, a játékidőt, telefonozást tegyük át délutánra! Estére jöhetnek a mesekönyvek, társasjátékok, történetek, amelyek könnyebb elalvást biztosítanak. A lefekvés előtti utolsó órákban óvjuk őket a kék fénytől, teremtsünk félhomályt, használjunk sólámpát, a sárgás, megnyugtató fények a naplemente érzetét keltik és segítenek az álmosságot okozó hormon, a melatonin termelődésében.

Az iskolára való felkészülés messze nem merül ki az alvási szokásokban. Olvass tovább, mit tehetsz még a gördülékeny váltásért!

Kiemelt kép: Getty Images