- Évezredek óta fogyasztjuk a tejet, az egyik legnépszerűbb italunk.
- Mára megváltoztak a tejivási szokások, egyre többen választják a növényi alapú termékeket.
- A különböző tejfajták másképp hatnak a szervezetünkre.
A tej és tejtermékek ősidők óta az étrendünk egyik alapját képezik sokoldalúságuk és a bennük lévő tápanyagok miatt. Már a gyerekek is tudják, hogy a tej az egyik legjobb kalciumforrás, ami elengedhetetlen az erős csontokhoz és fogakhoz.
A benne lévő fehérjetartalom pedig nagyban segíti a növekedést és az izomépítést. Ezenkívül fontos vitaminokat és ásványi anyagokat, például D-vitamint, káliumot és foszfort tartalmaz, amelyek hozzájárulnak az általános egészséghez.
Magas A-vitamin tartalmának köszönhetően a bőr minőségének javulásával is összefüggésbe hozható,
víztartalmának és elektrolit-egyensúlyának köszönhetően pedig még a hidratálást is elősegítheti.
Változnak a tejivási szokások
Nem túlzás azt állítani, hogy a különféle allergiák, táplálkozási vagy egészségügyi célok miatt forradalmi változások zajlottak a tejivási szokásokban. Emellett a növényi alapú diéták térnyerésével és az ételintoleranciával kapcsolatos tudatosság növekedésével a tejkínálat is jelentősen bővült.
Természetesen egyénfüggő, hogy mi milyen tejet preferál a mindennapokban, de érdemes megismerni minél több fajtának az előnyeit, hogy egészségügyi szempontból a legideálisabbat válasszuk ki.
Melyik tej mire jó?
Legyen szó fogyásról, izomépítésről, az emésztés javításáról vagy a csontok optimális egészségéről, biztos, hogy mindenki talál az igényeinek megfelelő tejtípust.
1. Erős csontokhoz és fogakhoz: tehéntej
Kezdjük azzal, hogy egyre több olyan vélemény van (tudományos is), amely szerint az állati tej gyerekkorban még jó ötlet, felnőttként azonban jobb volna tőle tartózkodni. Ha az ásványi anyagok mennyiségét nézzük, és a csontok egészsége a legfontosabb cél, akkor a tehéntej a legjobb választás. Természetesen
gazdag kalciumban és D-vitaminban,
amely mindkettő nélkülözhetetlen a csontsűrűség fenntartásához. A foszfor és a fehérjetartalom ugyancsak fontos a csontok egészségéhez. Aki a zsírok miatt aggódik, az válasszon sovány tejet, ami ugyanazokat a tápanyagokat biztosítja kevesebb kalóriával.
2. Fogyáshoz: mandulatej
A mandulatej népszerű választás lehet azok számára, akik szeretnének leadni néhány kilót. Alacsonyabb a kalóriatartalma a tehéntejhez képest, de nyilván minden esetben a cukormentes változatról beszélünk. Nem tartalmaz telített zsírokat sem, így a mandulatej fogyasztása a szívünknek is jót tehet. Azzal viszont érdemes számolni, hogy alacsonyabb a fehérje- és kalciumtartalma, ezért szükség lehet az étrend kiegészítésére, ha máshonnan nem visszük be ezeket a tápanyagokat.
3. Izomépítéshez: szójatej
A szójatejre esküsznek sokan, akik elsősorban az izomnövekedést célozzák meg. Fehérjetartalma hasonló a tehéntejhez, ami döntő fontosságú az izomépítés és -fejlődés szempontjából. Ezenkívül
a szójatej mind a kilenc esszenciális aminosavat tartalmazza,
így teljes értékű fehérjeforrás is. Azok számára, akik növényi alapú étrendet követnek, vagy laktózérzékenyek, a szójatej kiváló alternatíva lehet.
4. Laktóz intolerancia esetén: laktózmentes tej
Ha laktózérzékeny vagy, de nem szívesen mondanál le a tehéntej ízéről, akkor természetesen a laktózmentes tej lesz számodra a legmegfelelőbb. Ma már gyakorlatilag minden boltban kapható, így a beszerzése is egyszerű. Ugyanazokat a tápanyagokat tartalmazza, mint a hagyományos tehéntej, beleértve a kalciumot és a D-vitamint, de laktózmentes, tehát nem okoz emésztési panaszokat.
5. A belek egészségére: zabtej
Egyre többen választják már a kávéhoz is a semleges ízű zabtejet, ami remek tejalternatíva azoknak, akiknek kiemelten fontos a belek egészsége. Magas a rosttartalma, ami támogatja és elősegíti a rendszeres bélmozgást.
A zabtej természetesen laktóz-, dió- és szójamentes
is, így a különféle ételérzékenységben szenvedők számára is alkalmas. Bár fehérjetartalma alacsonyabb, mint a tehén- vagy szójatejé, gyakran vitaminokkal és ásványi anyagokkal dúsítják, így nem kell lemondani a kalcium- vagy a D-vitamin tartalomról sem.
6. Tápanyagban gazdag: kecsketej
A kecsketej gyakran könnyebben emészthető, mint a tehéntej alacsonyabb laktóztartalma és kisebb zsírgömbjei miatt. Magasabb szinten tartalmaz bizonyos tápanyagokat, például A-vitamint és káliumot. A kecsketej gazdag közepes szénláncú zsírsavakban is, amelyeket a szervezet gyorsan fel tud használni energiaforrásként.
7. A szív egészségére: lentej
A tejmentes alternatívák feltörekvő csillaga a lentej, ami egyre népszerűbb szívbarát tulajdonságai miatt. Krémes állagú, enyhén diós ízű tejalternatíva, ami számos egészségügyi előnnyel rendelkezik.
Omega-3 zsírsavakban gazdag, ami hozzájárul a szív egészségéhez,
laktózmentes, ugyanakkor alacsony kalóriatartalmú, emellett kiváló minőségű fehérjeforrás.
A sokszínű kínálatnak köszönhetően ma már rendkívül könnyű megtalálni, hogy melyik a legjobb tej számunkra. Ha nincs egészségügyi problémánk, érdemes kísérletezni a különböző fajták között, hiszen könnyen lehet, hogy ezentúl a kávét is másfajta tejjel isszuk, esetleg a házi fagylalthoz fedezünk fel egy különleges ízvilágot.
A tej, amit valószínűleg még nem kóstoltál meg.
Kiemelt kép: Getty Images