Az észak-karolinai Duke Egyetem onkológusa, Dr. Nicholas DeVito folyamatosan találkozik rákos betegekkel, és ő is észrevette azt, hogy egyre fiatalabbak. Irodájában az a dolga, hogy beszélgessen a betegekkel, kikérdezze őket kórtörténetükről, életmódjukról, kezelési tervet vázoljon fel. Az összegyűjtött adatokat aztán elemzi, hátha kirajzolódik belőlük, mi a közös a fiatal rákbetegekben, mi okozhatja a betegség korai felbukkanását.
Ezért lesz rákos sok fiatal beteg
Dr. DeVito jelenlegi eredményei alapján úgy tűnik, hogy a táplálkozás a kulcs. Azon belül is a kényelmi ételek, amiket nem kell hosszan főzni, előtte meg alapanyagokért sorban állni a boltban, hanem készen vagy félig készen leemelhetjük őket a polcról. Az ilyen ételek pedig egyre nagyobb fogyasztói réteget találnak meg, hiszen időt és energiát spórolhatunk fogyasztásukkal,
csak épp az egészségünkre nem gondolunk.
Az Egyesült Államokban elfogyasztott élelmiszerek közel 75 százaléka ultrafeldolgozottnak számít, hemzseg az adalékanyagoktól és a potenciálisan káros összetevőktől. Ezek azok, amelyek, éljünk bárhol is, valószínűleg rákot okoznak.
Mi a baj az ultrafeldolgozott élelmiszerekkel?
Számos tanulmány összefüggést talált az ultra-feldolgozott élelmiszerek (angol rövidítéssel élve UPF-ek) fogyasztása és több mint 30 betegség, köztük többféle rákos megbetegedés és a korai halál között. Dr. DeVito szerint ahhoz, hogy kevesebben veszítsék el életüket daganatos betegség miatt,
ezeket az élelmiszereket egyszerűen vissza kellene szorítani.
Emiatt felszólította az iparágak és politikai pártok tisztségviselőit, hogy tegyenek többet azért, hogy megvédjék az embereket ezektől a káros termékektől. Ha a cigarettával sikerült megtenni, akkor a szintén egészségkárosító, feldolgozott ételekkel is sikerülhet.
Kényelem vagy egészség?
Persze az egyén felelősségét sem tagadhatjuk el. Mindenki maga a felelős azért, milyen anyagokat visz be a szervezetébe táplálkozása során. Ha egészségesebbek akarunk lenni, számtalan forrásból tájékozódhatunk, és több zöldséget, gyümölcsöt ehetünk. Az üdítőt lecserélhetjük vízre, a gyorséttermet pedig otthon, gyorsan összedobható, de egészségesebb fogásokra válthatjuk.
Ám az egyén felelősségét nem firtathatjuk anélkül, hogy szóba kerülnének az ultrafeldolgozott ételek gyártói.
Az ő marketingstratégiájuknak pont az a lényege, hogy a termékeiket minél több emberhez eljuttassák. Ennek érdekében online és offline reklámokat fizetnek és mindent megtesznek, hogy az ételeik csábítóak legyenek külsőre és belsőre is. Látványosak, jó illatúak, bárhol hozzáférhetőek, csak azt felejtik el közölni, hogy iszonyúan egészségtelenek. Aki pedig nem néz utána a reklámok állításainak, hogyan tudna jó döntést hozni az egészséges táplálkozásról?
Miként ártanak az ultrafeldolgozott ételek?
Minél több adalékanyagot adnak az ételünkhöz, minél több feldolgozási körön mennek keresztül a fogások, annál inkább károsítják a bélmikrobiomot, vagyis a szervezetünkben élő egészséges baktériumok gyűjteményét. A félkész vagy gyorséttermi ételek irritálják a bélfalakat és krónikus gyulladást okozhatnak. Ez pedig nagyban növeli a rák kockázatát. Az Amerikai Rákellenes Társaság tanulmánya szerint
az Egyesült Államokban a rákos megbetegedések 40 százalékát olyan kockázati tényezők okozzák, amelyek megváltoztathatók.
Azaz egészségesebb életmóddal kevesebb lenne a beteg. S hogy mire van ehhez szükség? Szokjunk le a dohányzás minden fajtájáról, ne igyunk több alkoholos italt és üdítőt, kezdjünk el végre tényleg rendszeresen mozogni és ne vegyünk több ultrafeldolgozott élelmiszert. Nem elég egy terméknél a kalóriára és a cukortartalomra figyelni, el kell olvasni az apróbetűs részeket, adalékanyagok után kutatva. Ha találunk, máris cseréljük le az adott ételt egy egészségesebbre.
Az öt a bűvös szám
Az ökölszabály nagyon egyszerű: ha az összetevők között öt vagy annál több tételt látunk, pláne ha azok hosszú és furcsa szavak vagy E-vel kezdődő számkódok, akkor az adott ételt ne vásároljuk meg és húzzuk ki az étrendünkből, nagyjából örökre. Ugyanis az ultrafeldolgozott ételek, adalékanyagok nemcsak rákot okozhatnak, de cukorbetegséget, szívbetegséget vagy kóros elhízást is.
Dr. DeVito az UPF-eket a dohánytermékekhez hasonlóan károsnak tartja az egészségünk szempontjából.
Csak előbbieket még nem tiltják. Ha az onkológuson múlik, akkor ez hamarosan meg is változik. Szerinte azon kell dolgoznia a döntéshozóknak, hogy minden településen legyenek megfizethető, egészségesebb választási lehetőségek a gyors és ultrafeldolgozott élelmiszerek helyett. Azt is javasolta, hogy ahogy elkülönítik a boltokban az alkoholtartalmú italokat, úgy az élelmiszerboltok is felcímkézhetnék és elkülöníthetnék az UPF termékeket, ezzel is felhívva a figyelmet arra, milyen károsak.
Muszáj főzni
A leghatékonyabban úgy tudjuk elkerülni az UPF-eket, ha helyettesítjük őket egészségesebb alternatívákkal. Azaz nem csak a pénztárcánkat visszük magunkkal reggel, hogy aztán péksütit reggelizzünk és hamburgert ebédeljünk, hanem kis dobozokban otthon csomagolt, egészséges ételt cipelünk magunkkal.
Pucolt zöldségeket, szeletelt gyümölcsöket, otthon főzött főételeket, házilag kevert müzlit és nem zacskós zabkását.
A bevásárláskor oda tudunk rá figyelni, milyen összetevőket teszünk a kosarunkba, a konyhában pedig ezekből fogunk főzni. Érdemes előre nagyobb adagokat készíteni, amiket egy evésnyi méretben lefagyasztunk, így reggel csak elő kell kapni és magunkkal vinni. Macerásabb, időigényesebb? Igen. Le kell mondanunk a kényelemről? Igen. Olcsóbban kijövünk hó végén? Nem feltétlenül. De nem kérdés, hogy megéri-e vigyázni arra, hogy megelőzzük a rákot és a többi súlyos betegséget.
A rák mögött az is állhat, hogy felgyorsult az öregedésünk. No de miért? Olvass tovább!
Kiemelt kép: Getty Images