légiutas-kísérő repülő utazás

5 dolog, amit a légiutas-kísérők azonnal észrevesznek rajtad

Ha repülővel tervezünk nyaralni, ne gondoljuk azt, hogy csupán mi, utasok készülünk fel alaposan az indulásra – a légiutas-kísérők is kellően felvértezik magukat. Munkájuk részeként gyorsan, mindössze néhány másodperc alatt képesek fontos információkat leszűrni az érkezőkről.

Többek között figyelik az aggódó vagy szabályszegő utasokat, és azokat is, akiknek netán segítségre lehet szükségük. Mindezt persze elsősorban az utasok biztonsága és kényelme érdekében teszik, miközben olyan apró-cseprő dolgok is fontos üzenetet hordoznak számukra, mint például az öltözékünk.

Így amikor felszállunk a gépre, abban az egy dologban biztosak lehetünk, hogy a személyzet alaposan megfigyel bennünket – legalábbis a most következő sarkalatos részleteket biztosan. 

1. Ruhák, cipők és ékszerek

Korábban már írtunk róla, melyek azok a dolgok, amikről első látásra megítélnek bennünket az emberek, ám a légiutas-kísérőknek is megvan az az elsődleges apróság, melyet azonnal megfigyelnek rajtunk. Ez nem más, mint a ruházatunk, méghozzá főként azért, hogy kiszúrják azokat a darabokat vagy ékszereket, melyek vészhelyzetben balesetveszélyt jelenthetnek.

Ebből a szempontból a túlságosan laza vagy a kényelmetlen ruházat szintén problémás lehet, ahogy a magassarkú cipők és a szűk ruhák sem a legszerencsésebbek. A repülés során a legfontosabb, hogy a kényelmet – és közvetve a biztonságot – helyezzük előtérbe, ezért ha egy mód van rá, öltözzünk fel rétegesen, viseljünk rugalmas anyagból készült nadrágot és persze kényelmes cipőt. 

2. A poggyász

Ez szinte magától értetődő, hiszen tagadhatatlanul a poggyász körül akad a legtöbb mizéria, ezért a légiutas-kísérők is alaposan megfigyelik, amikor egy-egy utas csomagjával a kezében felszáll a repülőgépre. Elsősorban megbizonyosodnak róla, hogy a bőröndök és táskák még véletlenül sem túlméretezettek, de az is hangsúlyos, hogy megfelelően legyenek felcímkézve és ne okozzanak balesetet az utastérben. 

Természetesen az sem kerüli el a figyelmüket, ha valaki túl sok poggyászt próbál felvinni a gépre. Hogy ne fussunk bele a helyszínen ehhez hasonló kellemetlenségekbe, ellenőrizzük jóval az utazás előtt az adott légitársaság poggyászra vonatkozó szabályait, hiszen ezek betartása a minél gyorsabb és gördülékenyebb beszállást is segíti.

légiutas-kísérő repülő utazás

A kutya utazását előre le kell foglalni, melyért általában különdíjat számítanak fel (Fotó: Getty Images)

3. Ha csempészárut próbálsz felvinni

A poggyász mellett annak tartalma is jellemző dilemma, vagyis hogy mit és hogyan lehet felvinni a táskánkban a repülőre. S bár jó esetben nem gondolunk illegális dolgokra, azért nem árt tisztában lenni vele, mi számít mégis tiltottnak a fedélzeten.

Például nem érdemes kockáztatni azzal, hogy alkoholt viszünk fel a gépre, mert a légiutas-kísérők könnyen észreveszik, ahogy a mosdóban cigarettázni (elektromos- és füstmentes verziót egyaránt!) is szigorúan tilos, és súlyos büntetést von maga után. Ugyanígy a háziállatok csempészése sem megengedett: legyenen bármilyen aprócskák, kedvenceinket csak előzetes regisztrációval és jóváhagyott hordozóban vihetjük magunkkal, miután minden előírást betartottunk.

4 dolog, amit a szállodai takarítók észrevesznek a szobádon.

4. Egészségügyi jelek

Ha eddig úgy gondoltuk, csupán a tárgyaink lehetnek árulkodók, akkor most megosztjuk, hogy a légiutas-kísérők – bármilyen ügyesen is próbálkozunk – azt is észreveszik rajtunk, ha beszálláskor rosszul érezzük magunkat. Ugyanis célzottan figyelik az utasok fizikai állapotát, különös tekintettel a leggyakoribb betegségek tüneteire, mivel zárt térben könnyen szétterjedhetnek a kórokozók.

Ha valaki betegnek tűnik, a többiek biztonsága érdekében akár meg is tagadhatják tőle a repülést, ám ugyanígy az egészséges, erős utasokat is számon tartják, mivel szükséghelyzet esetén akár még segítséget is jelenthetnek. 

5. Ha ideges vagy a repülés miatt 

Akár betegek, akár részegek vagyunk – igen, ez is azonnal feltűnik a légiutas-kísérőknek – a nyilvánvaló jelek nem kerülhetik el a személyzet figyelmét, de az aggódó utasok egyaránt feltűnést kelthetnek. Olyan tünetek, mint az indokolatlan babrálás, a sápadtság vagy a légszomj első ránézésre egyértelmű üzenetet közvetítenek a stewardessek és stewardok felé, akik elől egyébként nem is érdemes eltitkolni rosszullétünket. Érdemes őket mielőbb tájékoztatni, hiszen éppen ők azok, akik segíthetnek kényelmesebbé tenni az utazást, hogy a lehető legnyugodtabban érezzük magunkat.

Hogyan segíthetjük a légiutas-kísérők munkáját?

A felsoroltakból is látszik, hogy saját érdekünk betartani a repülőtéren és a fedélzeten érvényes előírásokat, így a kézipoggyász méreteit és súlykorlátait, vagy épp a személyes feltételeket. Ám nem elég csupán az, ha nem okozunk különösebb problémát.

Arra is érdemes odafigyelnünk, hogy szükség esetén nyitottak legyünk a váratlan helyzetekre és észrevegyük, ha valakinek szüksége van a segítségre. Utóbbit mindig jelezzük a légiutas-kísérőknek, hogy még időben reagálhassanak, de ha kényelmetlennek érezzük ezt, már az is elég, ha egyszerűen udvariasak maradunk és együttműködünk a személyzettel. 

Négy dolog, amit elvihetünk a szállodai szobából és négy, amit nem.

Kiemelt kép: Getty Images