A közvélemény minden évben érdeklődéssel figyeli, ki lett a Time magazin címlapján az év embere, 2020 óta viszont az év gyereke kategóriában is meghirdetik a díjat. Ennek legfontosabb célja, hogy az emberekben tudatosítsák: a gyerekek is képesek felmutatni figyelemre méltó kutatási eredményeket, melyek követendő példaként szolgálnak.
Etiópiából a világ tetejére
2024-ben az etióp születésű Heman Bekele lett az év gyermeke, aki idejét egy fairfaxi középiskola osztályterme és a Johns Hopkins Egyetem laborja között osztja meg. Az utóbbi helyszínen dolgozik azon a szappanon, amely reményei szerint egy nap képes lesz kezelni a bőrrákot.
„Teljesen hihetetlen arra gondolni, hogy egy nap az én szappanom majd hatással lesz valaki más életére”
– nyilatkozta Bekele a Time magazinnak. „Ez az oka annak, hogy egyáltalán elkezdtem ezt az egészet”.
„Úgy neveltek fel, hogy mindig feltehetek kérdéseket, hogy legyek kíváncsi és próbáljak a lehető legtöbbet tanulni” – tette hozzá a kamasz, aki a sok kérdezősködés hatására végül a tudomány területén kötött ki.
Az Etiópiában született Bekele négyévesen érkezett családjával az Egyesült Államokba. Elmondása szerint kutatómunkáját részben az ihlette meg, ahogy látta a munkásokat szülőhazájában dolgozni a tűző napon, UV védelem nélkül. A kisfiú, aki már gyerekként is azzal szórakoztatta magát, hogy különböző, mosogató alatt talált vegyszereket kevert össze, azon gondolkodott, hogyan tudna segíteni.
Mindenki használ szappant
„Mi az a dolog, ami nemzetközi szinten hatásos ötletként tudna működni, amit mindenki használhatna társadalmi osztálytól függetlenül?” – tette fel magának a kérdést Heman Bekele. Rájött, hogy a tisztálkodáshoz szinte mindenki használ szappant és vizet, ezért valószínűleg a szappan lenne a legjobb megoldás.
Így aztán a kamaszfiú két évvel ezelőtt újrakezdte a kísérleteit, ezúttal azonban a korábbiakhoz képest más metódust alkalmazott, amikor összekeverte a kemikáliákat. A kezeléshez vezető útját számos olvasztott szappan övezte.
Kísérletei közben ismerte meg az imiquimod alapú terápiás kezelést, ami hatékonynak bizonyult a bőrrák gyógyításában. Az ára ugyanakkor 180 dollárra is rúghat Amerikában azoknak, akiknek nincs biztosítása, Etiópiában pedig még drágább lehet a krém.
Bekele egy olyan keveréket dolgozott ki, amely tartalmazza a gyógyszeres krémet, kókuszolajat, valamint shea vajat, hogy a
hatóanyag valóban behatoljon a bőr szöveteibe, mint egy hidratáló és ne ázzon le fürdés közben.
Habár Bekele nagyon lelkes lett az otthoni kísérlettől, tisztában volt vele, hogy egy valódi laborra lesz szüksége. Ezért tavaly jelentkezett egy fiatal tudósokat érintő megmérettetésre, ahol a zsűri színe elé vitte az ötleteit.
Az Amerika legjobb fiatal tudósa cím mellett Bekele elnyerte a díjjal járó 25 ezer dollárt is, de az igazi jutalom az volt, amikor egy februári szakmai eseményen találkozott Vito Rebeccával, a Johns Hopkins egyik professzorával, aki hallott a sikereiről.
Azóta Bekele és új mentora laboratóriumi egereken tesztelik a szappant, és remélik, hogy munkájuk eredménye egy szabadalom lesz, ami lehetővé teszi a rákos megbetegedések korai stádiumától kezdve a lehetséges gyógymód alkalmazását.
Heman Bekele pedig abban is bízik, hogy példájából más fiatal tudósok is meríteni fognak, akik jobbá akarják tenni a világot.
5 tudós, aki híresen rossz volt matematikából.
Kiemelt kép: Weiss Eubanks/NBCUniversal via Getty Images