emily párizsban helyett jobb sorozatok nőkről

Hiányzik az Emily Párizsban? 5 sokkal jobb sorozat, amit látnod kell

Amíg várjuk az Emily Párizsban új részeit, mutatunk néhány sorozatot, amelyek szintén nőkről szólnak, de még mélységük is van. Sorozatajánló.

Nemrég jött ki a Netflixen az Emily Párizsban új évada, vagyis annak a fele, mostanra valószínűleg már mindenki ledarálta az eddig megjelent epizódokat, már aki akarta. (A tavalyi, hollywoodi írósztrájk miatt a következő 5 részre ugyanis szeptember közepéig várni kell. )

Sokan, köztük mi is megírtuk, hogy az Emily Párizsban mennyire rossz sorozat. Egyet viszont nagyon tud – és emiatt csúsztak rá annyian –, ez pedig az, hogy az eszképizmus magasiskolája. Vagyis nem sok minden képes olyan jól kiszakítani a valóságból, mint egy bugyuta kis történet. Ami egyébként lehetne jó is, de ezt most inkább hagyjuk.

Amíg várunk Emily újabb kalandjaira, mutatunk néhány sorozatot, amely éppúgy képes lesz magába rántani. Közös bennük, hogy fiatal vagy nem is annyira fiatal nőkről szól, akik valamilyen válaszút előtt állnak vagy éppen újra kell definiálni önmagukat. Hogy vannak mellettük csodás barátok, akikkel minden akadályon átlendülnek. Ami pedig a legjobb az egészben, hogy ezek tényleg jó sorozatok.

A legjobb sorozatok nőkről, nem csak nőknek

Listánkon helyett kapott volna a The Bold Type is (rémes magyar címén Merész csajok) is, de a nem is olyan régen még a Netflixen elérhető epizódok eltűntek, jelenleg egyik streamingplatformon sem elérhető. Amennyiben azonban mégis sikerül egyszer belefutni, ne feledd, hogy ez lett volna az első tippünk!

Így járt a Younger (Fiatalabb) című sorozat is, ez sem látható most sehol hazánkban, pedig ez a 40 körüli főhősnőről szóló széria is kenterbe veri az Emily Párizsbant. Akárcsak Ilana és Abbi őrült duója a The Broad City című, sokszor már abszurdba hajló sorozatban, amelyben főhőseinknek szintén meggyűlik a baja a nagybetűs felnőtt léttel, és amelybe szintén érdemes belekukkantani, ha sikerül egyszer belefutnunk.

 Na de akkor lássuk, melyik szériákat nézhetjük itthon is:

1. Bolhafészek (Fleabag)

Ha van 30 körüli nőről szóló sorozat, amit mindenkinek látnia kellene, akkor az bizony a Fleabag, vagyis a Bolhafészek. Nagyon angol, nagyon vicces, nagyon valóságos és nagyon húsbavágó. Nincs benne glamúros lamúr, sem gyönyörű ruhaköltemények, csak a megkeseredett, ám nagyon vicces főhős, aki súlyos terhet cipel a vállán.

emily párizsban helyett jobb sorozatok nőkről

Jelenet a Bolhafészek (Fleabag) című sorozat második évadából (Fotó: BBC)

A Bolhafészek a hivatalos leírás szerint „vicces és megindító betekintést nyújt egy száraz humorú, szexőrült, dühös, gyásszal küszködő nő gondolataiba, aki próbál a felszínen maradni a modern londoni élet tengerében.” Ez egyébként egész jól vissza is adja, miről van szó. Ha eláruljuk, hogy a második évad szexi papját Andrew Scott alakítja, akkor pedig talán a kétkedőket is meggyőztük.

A sorozat írója és egyben főszereplője egyébként a díjnyertes forgatókönyvíró, Phoebe Waller-Bridge, aki a Megszállottak viadalát írta, illetve ő az egyike a Nincs idő meghalni című James Bond-film három forgatókönyvírójának is.
Hol nézhető? Prime Video

2. Szerelmesen (Love)

Nagy szerencse, hogy ez a 2016-ban indult széria most is streamelhető. A Love, vagyis Szerelmesen című sorozat első blikkre egy tipikus romkomnak tűnhet, de sokkal több annál. Az a Judd Apatow volt a producere, akihez a 40 éves szűz, a Felkoppintva, a 40 és annyi, a Staten Island királya és a Csajok is köthetők.

emily párizsban helyett jobb sorozatok nőkről

Jelenet a Love című sorozatból (Fotó: Netflix)

Egy párkapcsolat sorsa bontakozik ki a szemeink előtt, de a megszokottól eltérően nem a falu legszebb lánya jön össze a falu legszebb fiújával. Hanem a szép, de pancser és alkoholproblémákkal küzdő Mickey és a jólelkű Gus lesz a középpontban, de szerencsére

nem aköré szerveződik a történet, hogy a kevéssé jóképű, de belső értékeiben kimagasló srác képes összejönni egy gyönyörű nővel. 

A Love egy tényleg rendhagyó romkom függőségről, randizásról és két, máshogyan kedves és máshogyan szörnyű harmincasról, akik viszont egyformán jók abban, hogy keresztbe tegyenek saját maguknak. Kettejük kapcsolatának alakulásából pedig mi is gyakran magunkra ismerhetünk, így pedig akár még tanulhatunk is tőlük. Ja és még egy bónusz: ez a sorozat is olyan, hogy általában a férfiak is kedvelik!
Hol nézhető? Netflix

Dior, Balenciaga, Lagerfeld, avagy sorozatok divattervezők életéről.

3. Káprázatos Mrs. Maisel

A Káprázatos Mrs. Maisel annyiban kilóg a sorból, hogy nem napjainkban játszódik, hanem az 1950-es, 60-as években, ahol a nők életét a maiaknál is sokkal igazságtalanabb és szörnyűbb társadalmi elvárások nehezítették.

emily párizsban helyett jobb sorozatok nőkről

Jelenet a Káprázatos Mrs. Maisel című sorozatból (Fotó: Prime)

Főhősünk, Mrs. Maisel egy tiptop háziasszony, megvan mindene, amire (azt hitte legalábbis), hogy vágyott:  férj, két gyerek, hatalmas, elegáns Upper West Side-i lakás. De az élete egyszercsak hatalmas fordulatot vesz (nem árulunk el nagy meglepetést, hogy a tökéletes asszonyt megcsalja a férje), a sokktól vezérelve

főhősünk egy üveg borral, enyhén ittasan magához ragadja a mikrofont, és bebizonyítja, hogy a jóisten is standuposnak teremtette.

Ez azonban az 1950-es évek, a standup műfaja pedig szinte kizárólag a férfiak  játszótere (mert a nők nem viccesek ugyebár…). Amy Sherman-Palladino volt a show producere, de írta és rendezte is (akárcsak a Szívek Szállodáját), így nagyjából borítékolhatók a pörgős és parádés dialógusok. Egyszerűen felemelő nézni, ahogy a jó feleség, a kedves lány a szellemességével utat tör, és önálló, erős nővé válik, vagyis azzá, aki alapjáraton is lett volna. És a szereposztás is kiváló.
Hol nézhető? Prime Video

4. Csajok

Hihetetlen, de listánk legrégebbi darabja már már több mint 12 éves: 2012-ben debütált, és igazi kultsorozattá vált. Adott négy New York-i barátnő, akik közül a sorozat alkotója, Lena Dunham karaktere, a szigorú értelemben vett főszereplő írásból próbál megélni, amihez kapcsolataiból, szexuális kalandjaiból meríti az ihletet.

emily párizsban helyett jobb sorozatok nőkről

Jelenet a Csajok című sorozatból (Fotó: HBO)

Ismerős?

Nem véletlenül illették sokan az Y generációs Szex és New York névvel,

noha sokkal több különbség van a két sorozat között, mint amiben hasonlítanak. (Azt természetesen az alkotók is elismerték, hogy a Szex és New York nélkül a Csajok sem jöhetett volna létre.) De a Csajoké egy sokkal valóságosabb világ (noha még ez is privilegizált világ). Hőseink nem méregdrága dizájnerdarabokban járnak, és nem a város leggazdagabb részeink laknak. És ahogyan telnek az évadok (6 van belőlük) egyre reálisabb képet mutatnak a harminc körüli fiatalok nagyon is valós problémáiról.

A mellettük felbukkanó férfikarakterek sem egydimenziósak (véletlenül sem utalunk az Emily Párizsban szívtipróira), hanem összetett figurák, akikben a legszörnyűbb tulajdonságaik mellett is vannak jó vonások, akárcsak a való életben. Ha eddig kimaradt volna, mindenképpen érdemes tenni vele egy próbát, főleg, ha Adam Driver rajongó vagy. Ebben a sorozatban volt ugyanis a mára szupersztárrá avanzsált színész egyik első, nagyobb szerepe.
Hol nézhető? Max

Az elmúlt 10 év 5 legjobb nyomozós sorozata.

5. Girlboss

2006-ban járunk, nincs még Facebook, mindenki a MySpace-en nyomul. Sophia abból él, hogy jóval áron alul szerez be régi, márkás cuccokat, majd valós értékükön felül adja el őket az interneten, és miután az a biznisz befuccsol, saját site-ot indít Nasty Gal Vintage néven.

emily párizsban helyett jobb sorozatok nőkről

Jelenet a Girlboss című sorozatból (Fotó: Netflix)

Miközben az üzlete egyre jobban fejlődik, meg kell tanulnia megbirkózni a saját főnökeként való élettel.

Ha az első részen túllendülünk (ez nem lett túl erős), a maradék 12 x fél óra már sokkal szórakoztatóbb lesz, és az Emily Párizsban világával ellentétben tényleg beletáthatunk abba, hogyan is működik a divatvilág, tanúi lehetünk annak, hogyan lett egy a gimnáziumban még bukdácsoló lány a világ egyik leggyorsabban fejlődő kereskedelmi vállalatának alapítója és elnöke.

Egyébként ha ismerős a Nasty Gal név, az bizony nem a véletlen műve: a sorozat Sophia Amoruso 2014-es önéletrajzi könyvén, a #Girlboss – Egy sikeres nő történetén alapul, amely elmeséli, hogyan alapította meg a Nasty Galt, miközben a San Franciscó-i Academy of Art University campusának biztonsági hostjaként dolgozott. 
Hol nézhető? Netflix

7 nosztalgikus sorozat, amivel egy csapásra őszi hangulatba kerülsz.

Kiemelt kép: Netflix/Canva/nőklapja.hu