A szilva az egyik legkedveltebb gyümölcs Magyarországon, hiszen termesztése és fogyasztása több évszázados múltra tekint vissza. Idén hamarabb jön a szezonja.

Besztercei, penyigei, debreceni muskotályos… Tudtad, hogy a szilvának idehaza is tucatnyi fajtáját termesztik? Ez a hihetetlenül sokoldalú, és talán lehet ilyen mondani, kifejezeten magyaros gyümölcs a legkülönfélébb ételek alapja lehet – fajtájától függően frissen, aszalva – befőttnek, lekvárnak, csatninak, és persze gatyaszaggató pálinkaként is fogyaszthatjuk.

Bár elvileg szeptember közepén érik, az időjárás változásával párhuzamosan egyre hamarabb van szezonja. Ma három egyszerű receptet hozunk, csupa olyat, amiben a gyümölcs igazi íze a főszereplő!

1. Rumos, mazsolás, fahéjas szilvalekvár 

Rumos, mazsolás, fahéjas szilvalekvár (Recept és fotó: Nagy Tünde)

Hozzávalók 4 darab 3 dl-es üveghez:

  • 1,5 kg szilva (magozott mennyiség)
  • 15 dkg mazsola
  • 2 evőkanál rumaroma vagy rum
  • 2 teáskanál őrölt fahéj
  • 50 dkg 3:1 arányú befőzőcukor

A szilvát megmossuk, megtisztítjuk, kimagozzuk, feldaraboljuk, összeturmixoljuk. Hozzákeverjük a rumot, a mazsolát, a fahéjat és a befőzőcukrot. Forrástól számítva 8-10 percig főzzük. Sterilizált üvegekbe töltjük, majd a tetejét lezárva pár percre fejre állítjuk. Visszafordítjuk, így hagyjuk kihűlni. Sötét, hűvös helyen tároljuk. 

2. Szilvás morzsasüti

Hozzávalók 4 személyre: 

  • 50 dkg szilva
  • 15 dkg liszt
  • 10 dkg cukor
  • 10 dkg vaj
  • pici só

A szilvákat megmossuk, felezzük és egy tepsibe fektetjük (a tepsit nem szükséges vajazni, lisztezni, ha szereznénk, tehetünk sütőpapírt az aljára, de ez sem létkérdés. A lisztet a vajjal és a cukorral elmorzsoljuk, és az így létrejött morzsát/masszát a tepsiben lévő szilvára morzsoljuk/csepegtetjük. Nem kell, hogy egyenletesen fedje. 180 fokra előmelegített sütőben fólia alatt 30 percig, majd a fólia nélkül további 20 percig sütjük. A tepsiből tányérokra kanalazzuk. Langyosan a legfinomabb, vaníliafagylalt vagy joghurt is illik hozzá. 

3. Fahéjas szilvakrémleves mandulával 

Fahéjas szilvakrémleves mandulával (Recept és fotó: Terei-Vigh Krisztina)

Hozzávalók 4 személyre:

  • 1 kg magozott szilva
  • 5-10 dkg cukor (a szilva édességétől és ízléstől függően)
  • 4 rúd fahéj (helyettesíthető 2 teáskanál őrölt fahéjjal)
  • 2 darab csillagánizs
  • 4 evőkanál szeletelt mandula

A magozott szilvát a cukorral, kb. 1,2 liter vízzel és a fűszerekkel együtt feltesszük főni. Kb. 20 percig főzzük. Amikor a szilva megpuhult, kivesszük a fűszereket, összeturmixoljuk a levest. Hűtőben kihűtjük, hidegen tálaljuk szeletelt mandulával. (Aki szeretné, száraz serpenyőben kissé megpiríthatja a mandulát, intenzívebb íze lesz.)
Tipp: Turmixolás után adhatunk hozzá 2 dl főzőtejszínt. Fahéj helyett reszelhetünk bele fél tonkababot is.

Miért pont szilva? 

Nem csoda, hogy a szilva az egyik legkedveltebb gyümölcs Magyarországon, hiszen termesztése és fogyasztása több évszázados múltra tekint vissza, és különösen a 18-19. században vált meghatározóvá: ekkor jöttek létre a Szatmárban és a Duna-Tisza közén ma is jelentő szilvaültetvények. A szilva rendkívül sokoldalúan felhasználható gyümölcs. Kiváló snackként vagy salátákba, lehet belőle lekvár vagy aszalvány is, utóbbi formájában remek energiaforrás, és akár édesítőként is használható cukormentes desszertekhez.

Pálinkának is kiváló, és jó szolgálatot tesz húsok kiegészítőjeként is. A szilva alacsony kalóriatartalmú, ám tápanyagokban gazdag gyümölcs, magas C-vitamin tartalommal rendelkezik, emellett A-vitaminból és K-vitaminból is sok van benne. Kiváló káliumforrás, ami fontos a szív és az izmok egészségéhez, magas rosttartalma miatt pedig elősegíti az emésztést és hozzájárul a bélrendszer egészségéhez. Na mi az? Még nem indultál el a piacra? 

Múlt heti hétvégi gasztrónkat olvastad már?

Kiemelt kép: Getty Images