Jövő hét szerdán startol a 2024-es paralimpia, aminek örvén ismét az érdeklődés középpontjába került egy a sport világát jelentősen megosztó szabályozás, és annak égbekiáltó igazságtalansága. A közelgő esemény kapcsán a napokban megint sok szó esik arról, hogy a tetoválások kérdését az olimpiai bizottságok (az Nemzetközi Olimpiai Bizottság és a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság) eltérő módon szabályozzák az ép és a parasportolók esetében. Míg az ép sportolók testién viselt tetoválásaira nem vonatkoznak szigorú szabályok, a parasportolók esetében akár kizárás is lehet a vége egy nem megfelelően elfedett tetoválásnak.
Precedens
Josef Craig brit paraúszót kizárták a férfi S8-as 100 méteres gyorsúszás döntőjéből a szakág 2016-os úszó Európa-bajnokságán. Annak ellenére, hogy Craig akkor tökéletes teljesítménnyel megnyerte a futamát, diszkvalifikálták tetoválása (ráadásul az olimpiai karikákat ábrázoló tetoválása) miatt. Az esete akkor komoly visszhangot váltott ki és most, több más sportoló kapcsán újra élénk az érdeklődés.
Rudy Garcia-Tolson amerikai parasportoló bal vállára tetováltatta az ötkarikát, miután aranyérmet nyert 200 méteren. Amikor ezután részt vett a 2012-es londoni paralimpián, a tetoválást tiltó a szabály először volt érvényben, de ekkor még nem érvényesítették szigorúan. Elmondása szerint a karikákat filccel lesatírozta, de mire beugrott a medencébe, a fedés már lekopott. Ennek ellenére nem zárták ki, és megtarthatta az ezüstérmét, most viszont aggódik, mi lesz, ha idén is hasonló dolog történik. „Természetesen követni fogom a szabályokat, hiszen nem akarom ezt a sok kemény munkát beletenni, hogy aztán kizárjanak egy butaság miatt” – mondta el. Arról is beszélt, hogy az amerikai olimpiai úszócsapatban hagyomány is, hogy az aranyérmesek magukra tetováltatják az ötkarikát, ami összetartozásukat is jelképezi. A szabályozás már csak azért is háborít fel sokakat, mert a sport világában ezzel ismét hátrányba kerülnek azok, akik a szólamok szintjén azonos megítélés alá esnek.
Az olimpiai ötkarika minden sportágban a játékokon való részvétel szimbólumává vált, és ez az a minta, amit sok atléta magára is tetováltat, hiszen sok sportoló számára élete egyik legfontosabb pillanatát jelképezi. Ugyanakkor, míg az ép sportolók esetében nem vonatkozik szigorú szabály a tetoválásokra, a parasportban az úgynevezett testreklám „semmilyen módon nem megengedett, az olimpiai ötkarikát ábrázoló tetoválás pedig annak minősül. Ha egy sportoló nem visel fedést, diszkvalifikálhatják” – magyarázta el korábban a Paralimpiai Bizottság szóvivője. Azt is hozzátette, hogy „Minden csapatot tájékoztattunk a versenyek előtt egy technikai értekezleten a reklámpolitikáról, így soha nem volt olyan, akit ne emlékeztettünk volna a szabályokra” – tette hozzá.
Sokak szerint viszont nem is ez a lényeg, és még csak nem is az, hogy olyan nagy „macerával” járna a tetoválások elfedése. Inkább azt vetik fel, hogy a szabályozás önmagában problémás (valóban furcsa arról olvasni, hogy az olimpián tiltott az olimpia reklámozása, vagy hogy egy tetoválás bármilyen formában reklámnak minősül), és még inkább az, figyelembe véve, hogy csak a parasportolókra vonatkozik. Ennek okán egyre több az olyan hang, ami a szabályozás megváltoztatását szeretné elérni. A Paralimpiai Bizottság álláspontja ugyanakkor az, hogy egyszerűbb a tetoválások általános tilalmát szabályozni, mert így nem marad tér annak, hogy egy-egy konkrét minta kapcsán vita alakuljon ki arról, hogy az reklámnak minősül-e vagy sem.
Változó világ, változó szabályok
Az olimpiai játékok szabályzatai egyébként sokat változtak az évek során, és korábban számos olyan szabály volt érvényben, amelyeket mára már eltöröltek vagy megváltoztattak. Az ókori olimpiai eszme szellemében például hosszú ideig csak amatőr sportolók vehettek részt az olimpiai játékokon. Ez azt jelentette, hogy a sportolók nem kaphattak fizetést vagy szponzori támogatást a sporttevékenységükért. Az 1980-as évek végére ez a szabály fokozatosan enyhült, majd megszűnt, és ma már a hivatásos sportolók is részt vehetnek az olimpián.
Az olimpiai játékokon korábban szigorúan tiltották a politikai véleménynyilvánítást, és bár a szabályok még ma is korlátozzák a politikai megnyilvánulásokat, ma már nagyobb rugalmasság figyelhető meg, és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság is megengedőbb ezekkel szemben. Korábban több sportágban nem engedélyezték, hogy nők versenyezzenek, vagy jelentős korlátozások voltak érvényben a versenyzésükkel kapcsolatban: meghökkentő, de igaz, hogy maratonfutásban például az 1984-es Los Angeles-i olimpián indult először női mezőny. Ezeket a korlátozásokat mára megszüntették, és a nők szinte minden sportágban részt vesznek.
Ezeknek a szabályok változása jól mutatja, hogyan alakultak át az olimpiai játékok a modern kor követelményeinek megfelelően. Ez előrevetítheti azt is, hogy lassan a tetoválós paralimpiai szabálynak is leáldozhat.
Egyébként pedig: ismered az olimpia és a paralimpia magyar bajnokait?
Kiemelt kép: Getty Images