- A történelem során milyen külső hatások érték a magyar nyelvet?
- Teljesen természetes folyamat, ha idővel változik a hétköznapi szóhasználat.
- Tudod, hogy mit jelentenek a régi magyar szavak? Töltsd ki kvízünket, és derítsd ki!
Te is elgondolkodtál már azon, hogy hogyan változott és fejlődött a magyar nyelv az idők során? Hogyan alakul, formálódik generációnként a szókincs, és miként merülnek feledésbe bizonyos szavak és kifejezések?
Amikor a történelem során különböző kultúrák kapcsolatba léptek egymással, idővel a nyelv is alkalmazkodott ezekhez a változásokhoz. Részben ezek a kölcsönszavak, jövevényszavak is tükrözik, hogy mennyiféle külső hatás ért egy országot.
Mivel a magyar nyelv az uráli nyelvcsalád tagja, azon belül pedig a finnugor nyelvek egyike, legősibb szavaink is innen származnak (például a fa és a ház). Nyelvünkben főként az Oszmán Birodalom és a török népek hatása (paszuly, csődör, tőzeg, csákány, ökör, gyertya, bársony, és még sorolhatnánk), a kereszténység és a latin nyelv (király, templom), a szláv népek közelsége (például rozs, zab, gabona) és a Habsburg uralom (abcúg, echt, spriccel) is mind-mind nyomot hagyott.
Kvíz: ismered jiddis jövevényszavaink jelentését?
Manapság pedig az olyan modern nyelvek jövevényszavai, mint az angol, szintén fellelhetőek hétköznapi szókincsünkben (például internet, szoftver), sőt, még a szlengben is (erről ide kattintva egy szórakoztató Nők Lapja kvízt is kitölthetsz).
Amit nem használunk nap mint nap – ha nem is tűnik el teljesen –, lassacskán kikopik a mindennapi szóhasználatból. A globalizációhoz, az urbanizációhoz, a fejlődő technológiához és a média hatásához a nyelvek is alkalmazkodnak, ami egy teljesen természetes folyamat.
Nők Lapja kvíz: Ismered a furcsa, népies magyar szavakat?
Nők Lapja kvíz: Ismered a régies magyar szavakat?
Mivel jó néhány magyar szó (legyen is bármilyen az eredete) mára szinte teljesen kikopott a nyelvhasználatból, érkezzen egy Nők Lapja kvíz, melyben a régi korok egykor aktívan használt szavait idézzük fel. Derítsd ki, hogy ismered-e őket!
Nők Lapja kvíz: Mennyire ismered a régi magyar szavakat, mondásokat?
Kiemelt kép: Fortepan / Gara Andor
Tesztfotó: Fortepan / Nagy István