fogorvos vizsgálat kiderül rólad

7 dolog, amit a fogorvosok azonnal megtudnak rólad, amint a szádba néznek

Fogaink – túl a nyilvánvalón – olykor hajmeresztő dolgokról képesek árulkodni egészségünkkel és szervezetünk állapotával kapcsolatban.

Elég egy pillantás a szánkba, hogy többek között a cukorbetegség, a szívbetegségek, a táplálkozási hiányosságok és a hormonális változások is felfedjék magukat sajátos tünetek, például fogínyvérzés, foglazulás, fogzománc-erózió vagy ínygyulladás formájában. Épp ezért nagyon fontos, hogy rendszeresen tiszteletünket tegyük a fogorvosnál, hiszen sosem tudhatjuk, milyen mögöttes betegségekre derül fény a vizsgálólámpa alatt.

De vajon azt gondoltuk volna, hogy egészségünk mellett életmódbeli szokásaink, sőt, rejtett krónikus problémáink is megmutatkoznak a figyelmes fogorvosoknak? Mutatjuk, mely dolgokat tudják meg rólunk azonnal, amint a szánkba néznek. 

Amiket eddig is sejtettünk

„Sok mindent megfigyelhetünk valakinek az általános egészségi állapotáról, ha csak a szájába nézünk – nyilatkozta Dr. Kami Hoss fogorvos, az If Your Mouth Could Talk című könyv szerzője, aki szerint több mint száz szisztémás állapotnak és számos más dolognak, például gyógyszereknek lehetnek orális megnyilvánulásai. Ez annyit tesz, hogy ami a szájban történik, az gyakran szélesebb körű egészségügyi problémára is ablakot nyithat és segíthet azonosítani a komplex problémákat, mielőtt azok tovább súlyosbodnának.

Használunk-e fogselymet, milyen a szájhigiéniai rutinunk, milyen ételeket és italokat fogyasztunk, vitaminhiánytól vagy cukorbetegségtől szenvedünk? Csak néhány szokás és probléma, melyekről fogaink mesélnek, de ezek első hallásra nem is tűnnek annyira meglepőnek. Talán egy fokkal izgalmasabb, hogy a szakértő szerint

egy fogorvosi vizit során kiderül rólunk, hogy étkezési zavarral küzdünk, melyről a zománc eróziója árulkodhat a szájüregbe feljutó gyomorsav miatt.

Ebből következik, hogy a gyomor- és bélrendszeri rendellenességeknek is vannak orális tünetei, például az íny duzzanata vagy a szájfekély, de még egy sor egyéb, igazán meghökkentő sajátosság is leszűrhető rólunk a fogorvosi székben ülve. 

Meglepő, de ezeket is tudják rólunk a fogorvosok

1. Ha rágjuk a körmünket

A fogorvos nem csupán abból sejti, hogy rágjuk a körmünket, ha lopva a kezünkre pillant. A fogak és az állkapocs állapotából is következtethet olyan káros szokásainkra, mint a körömrágás vagy egyéb tárgyak, kupakok rágcsálása. Ezek ugyanis fogkopást és aprócska repedéseket eredményeznek a fogzománcon, de hosszú távon az sem marad észrevétlen – felnőttként sem – ha gyerekként megnyugtatásképp szopogattuk az ujjainkat. 

2. Rákos megbetegedésünk van

A mindennapi tevékenységek jelein túl komoly betegségek tünetei is kiütköznek a szájüregben. Bizonyos rákos megbetegedések, például a leukémia vagy a szájüregben kialakuló rák korai jelei is megmutatkoznak, mivel gyakran az íny túlnövekedésével, vérzéssel, látható sérülésekkel, gyulladásokkal vagy kinövésekkel, foltokkal és duzzanatokkal járnak. Az ilyen tünetek észlelésekor már nagyon fontos, hogy a vizsgálaton túl biopsziát is végeztessünk.

fogorvos vizsgálat kiderül rólad

Fogaink és ínyünk egészségünk egyfajta indikátoraiként működnek, ezért is érdemes rendszeresen ellenőrzésre járnunk (Fotó: Canva)

3. Jobb- vagy balkezesek vagyunk

Bizony, az is kiderül rólunk, mialatt a fogorvosi székben fészkelődünk, hogy vajon jobb- vagy balkezesek vagyunk. A szakértők ezt nem abból állapítják meg, melyik kezünkkel nyúlunk az öblögetős pohárért, hanem abból, hogy melyik oldalon tisztítjuk kevésbé alaposan a fogainkat. A jobbkezesek gyakran elhanyagolják a jobb felső fogaik tisztítását, míg a balkezesek a bal felső fogaikat, így ezeken a területeken az íny duzzadtabbá, vörösebbé válik, és több lepedék halmozódik fel.

Reggeli előtt vagy után jobb fogat mosni? – Fogorvos tett igazságot.

4. Ha gyermeket várunk

A fogorvos előtt még az sem marad titokban, ha egy új élet növekszik bennünk, mivel a terhesség alatt egyeseknél élénkvörös csomók jelenhetnek meg az ínyen. Ezeket az apró, gyulladásos tumorokat terhességi daganatoknak vagy piogén granulomáknak nevezzük, de nem kell megijedni, mert ártalmatlanok, és szülés után nem sokkal el is múlnak. A terhesség során megnövekedett progeszteronszint miatt egyébként várandósság alatt ínygyulladás is kialakulhat, mivel a hormon elősegíti a baktériumok szaporodását. 

5. Stresszel és alvásproblémákkal küzdünk

Meglepődnénk, ha a mindenre kiható stressz épp a szájüreg egészségét nem befolyásolná, de az állandó feszültség miatt összeszorított fogak vagy a fogcsikorgatás sem marad nyomtalan. Ezek az akaratlan szokások károsíthatják a fogak felületét, a túlzott kopást pedig a fogorvosok is hamar észreveszik. Emellett az ínyszövet vagy a torok kivörösödése az alvási apnoé jele is lehet, tehát az is rögtön kiderül rólunk, ha éjjelente ehhez hasonló problémák gyötörnek. 

6. Vese-, máj- és csontproblémák kínoznak

Nem kizárólag a fogak és az íny, a leheletünk is megannyi információval szolgál egy szakember számára. A kellemetlen, halas szájszag és a krónikus szájszárazság például veseproblémákra vagy májelégtelenségre utalhat. Amennyiben röntgenvizsgálatra is sor kerül, a fogorvosok csontvesztést is felfedezhetnek, ami a csontritkulás korai tünete lehet. 

7. Ha autoimmun betegségünk van

Fentebb már felsoroltunk néhány kézenfekvő betegséget, melyeknek a szájüregben is megjelennek a tünetei, ám az autoimmun betegségekre csak kevesen gondolnak, pedig ezekre szintén fény derülhet egy fogorvosi rendelőben. Az autoimmun betegségek és gyulladásos állapotok (lupus, Crohn-betegség vagy Lichen Planus), szintén produkálhatnak vörös vagy fehér foltokat, sebeket és fekélyeket a szájban.

A fogászati ellenőrzések tehát nem pusztán azért fontosak, mert így felfedezhetjük és kezeltethetjük a helyileg jelentkező tüneteket, hanem azért is, mert szájüregünk egészsége mélyebben gyökerező problémákra is ráirányíthatja figyelmünket. 

És azt gondoltad volna, hogy a menopauza fogvesztéssel is járhat?

Kiemelt kép: Getty Images