- A szellemi leépüléssel járó demencia világszerte az egyik leggyakoribb halálok.
- Mivel a folyamat nem visszafordítható, nagy hangsúlyt kell fektetnünk a megelőzésre.
- Mutatjuk, a kutatások szerint milyen ásványi anyag segíthet a demencia elleni küzdelemben!
Az utóbbi években a magnézium főként a pihentető alvás kapcsán vált népszerűvé, ám egy új tanulmány szerint azonban ennél – illetve a fentieknél – is többre lehet képes.
A Neuroimaging and Brain Lab 16 hónapon át tartó kutatásának célja az volt, hogy feltérképezzék a természetes forrásból származó magnéziumbevitel és az agytérfogat közötti összefüggéseket, különös tekintettel a kognitív hanyatlásban érintett szürke- és a fehérállományra. (Az Egyesült Királyságban végzett kutatást több mint 6000, kognitív szempontból egészséges, 40 és 73 év közötti megfigyelt alany segítette.)
Miután felmérték az egyének napi étkezési szokásait, a tudósok a magnézium neuroprotektív (vagyis idegsejteket védő) hatásait vették górcső alá az agy memóriáért és információfeldolgozásért felelő részeiben. Az eredmények pedig arra engedtek következtetni, hogy az agy biológiai életkora kevesebb volt azok körében, akik napi 550 mg, és magasabb azoknál, akik átlagosan ennél jóval kevesebb magnéziumot fogyasztottak naponta.
És ez mit is jelent pontosan? Dióhéjban,
ha rendszeresen fogyasztunk magnéziumban gazdag ételeket, nemcsak az agy öregedését lassíthatjuk,
de a demencia kialakulásának kockázatát is csökkenthetjük életünk későbbi szakaszában.
Vagyis minél hamarabb kezdjük, annál jobb. Sőt, a kutatók emellett arra is rájöttek, hogy a magnézium különösen előnyös lehet a menopauzában érintett nők számára, tekintve, hogy nagyszerű idegvédő és gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik.
A demencia 3 meglepő korai tünete, amelynek nincs közük a memóriához.
Napi magnéziumbevitel: mennyi az annyi?
Hogy pontosan mennyi magnéziumra van szüksége az emberi szervezetnek, az nemtől, életkortól és egészségi állapottól, illetve a szedett gyógyszerektől függően változik. Egy átlagos, egészséges felnőtt nőnek általánosságban napi 310-320 milligramm, a férfiaknak 400-420 milligramm, a kismamáknak 450 milligramm, a gyerekeknek kortól függően pedig 50-250 milligramm ajánlott naponta.
Ha emelnénk az adagunkat, illetve magnéziumhiánnyal küzdünk, használhatunk étrend-kiegészítőket is, de ideális esetben a magnéziumban gazdag élelmiszerek számítanak igazán hatásosnak. Íme, milyen élelmiszereket érdemes beiktatnunk az étrendünkbe:
- teljes kiőrlésű gabonafélék
- diófélék, magvak, olajos magvak, például mandula, mogyoró
- (legalább 70-85%-os) étcsokoládé
- holland kakaó
- hüvelyesek
- zsírosabb halfélék, például makréla, hering, ponty, pisztráng vagy lazac
- tofu
- gyümölcsök (banán, szeder, málna, ananász, avokádó)
- leveles zöldek, például spenót és kelkáposzta
- tejtermékek, köztük a natúr joghurt, a kefir és a kemény sajtok
Mivel a magnézium túladagolható (ami hányás, hasmenés, szédülés és alacsony vérnyomás formájában jelentkezik), az egyénileg ajánlott napi mennyiségről mindenképp kérjük ki kezelőorvosunk tanácsát!
Megelőzésen a hangsúly
A demencia napjainkban egy agyi leépüléssel járó népbetegségnek számít, világszerte az egyik leggyakoribb időskori halálok a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos megbetegedések mellett. A tájékozódás, a számolás, az ítélő- és emlékezőképesség fokozatos elvesztése, az életminőség romlása jellemzi, súlyos esetekben pedig személyiségbeli, érzelmi és viselkedésbeli változások következnek be, ami az egészségügyi rendszerek mellett a társadalomra, a közvetlen környezetre és az egyénre is súlyos terheket ró.
A kutatók úgy vélik, hogy a demenciával diagnosztizált emberek száma 2050-re a 2019-ben regisztrált 57,4 millióról 152,8 millióra emelkedhet globálisan. Mivel a betegség okozta agyi elváltozásokra, tünetcsoportokra (ilyen lehet az Alzheimer-kór is) jelenleg nincs konkrét gyógymód – vagyis nem visszafordítható a folyamat –, a megelőzésre kell nagyobb hangsúlyt fektetnie a társadalmaknak, melyben hatalmas segítségünkre lehet, ha tudatosan figyelünk arra, mi kerül a tányérunkra.
Tehát feldolgozott élelmiszerek helyett próbáljunk meg minél többet fogyasztani a fenti alapanyagokból! Ha jobban belegondolunk, ezek az ételek tulajdonképpen nem feltétlenül járnak lemondással, hiszen amellett, hogy táplálóak és egészségesek, még finomak is. Ha ránk törne az éhség, de nincs időnk hosszas főzésekbe kezdeni, kerüljük el jó messzire a gyorséttermeket, és bátran rágcsáljunk el egy kis spenótot, banánt, egy marék mandulát, mogyorót vagy egy kocka étcsokit! Ugye, hogy nem hangzik olyan rosszul?
Ami még segíthet: 4 memóriagyakorlat a demencia megelőzésére.
Kiemelt kép: Getty Images