szifilisz nemi betegség

Ezek a szifilisz tünetei nőknél: a betegség most is terjed

A nemi betegségekről ritkán beszélünk, hiszen nehezen tudnánk elképzelni szégyenletesebb fertőzést. Ám akármit is gondoljunk róla, a szifilisz a mai napig terjed, azért érdemes tisztában lenni a tüneteivel.

A szifilisz nevű betegség vérbaj vagy bujakór, esetleg franc (igen, a káromkodásunkban is fennmaradt) néven évszázadok óta jelen van. Magyarországon már a 15. században leírták, de Európában is minden ország megküzdött vele. S persze mindenki a szomszédját hibáztatta érte. Az olasz orvosok francia kórnak nevezték (ennek rövidítése a franc), a franciák olasz kórnak, az oroszok a lengyeleket, a hollandok a spanyolokat, a törökök a keresztény hódítókat hibáztatták érte.

Ennek megfelelően a betegség neve is folyamatosan változott. Hazánkban Ady Endre nevéhez kötjük, hiszen ebbe halt bele, de szifilisszel küzdött Munkácsy Mihály, Henri de Toulouse-Lautrec, Charles Baudelaire, Gustave Flaubert, Arthur Schopenhauer, Lenin, Rettegett Iván, Friedrich Nietzsche, Cesare Borgia, Al Capone és Paul Gauguin is.

A szifilisz tünetei

A betegség gyakran fájdalommentes sebek formájában kezdődik, amelyek a megfertőződés helyén, a nemi szerveken, a végbélen vagy a szájban jelennek meg. Ne gondoljunk nagy, feltűnő tünetre, van, akinél egyetlen seb alakul ki a hüvelyben, és az is heteken belül spontán gyógyul. A szifilisz baktériuma a sebek közvetlen érintkezésével terjed. A leggyakrabban védekezés nélküli szexuális aktus során kaphatjuk el, de terhesség és a szülés során, valamint néha a szoptatással is átadható.

szifilisz nemi betegség

A szifilisz nevű nemi betegség egy vérvétellel diagnosztizálható (Fotó: Getty Images)

Évekig tarthat, mire komoly bajokat okoz

Miután a fertőzés megtörtént, a szifilisz baktériumai sok éven át a szervezetben maradhatnak anélkül, hogy tüneteket okoznának. A fertőzés azonban bármikor újra aktívvá válhat. Ha nem ismerik fel és nem kezelik, a nemi betegség károsíthatja a szívet, az agyat vagy más szerveket, és igen, halálhoz vezethet. Ha a kezdeti, a fertőzést jelző seb begyógyult, kiütések jelennek meg a testen, amelyek sokszor nem is viszketnek. Ezt a második stádiumban szemölcsszerű sebek követik a szájban vagy a nemi szervek területén.

Előfordulhat hajhullás, láz, torokfájás, fogyás, izomfájdalom is.

Amint ezek végül elmúlnak, a beteg a tünetek nélküli rejtett stádiumba lép, és azt hiheti, nincs is semmi baja. Eközben a baktérium sajnos dolgozik, és kialakul a késői szifilisz, ami már károsítja az agyat, a szemet, a szívet, a belső szerveket, a csontokat és ízületeket is. Vakság, rohamok, idegrendszeri leépülés, demencia, bénulás, gyakran gummák (puha, tumorszerű, a testből kiemelkedő nagy csomók) megjelenése keserítik a beteg életét.

A szifilisz kezelési lehetőségei

A korai szifilisz antibiotikummal még gyógyítható. Éppen ezért olyan fontos, hogy rendszeresen megnézessük magunkat a nőgyógyásznál és a bőrgyógyásznál is, hiszen egy egyszerű vérvétellel kiderülhet, hogy megfertőződtünk, de ki is lehet kezelni a kórt. Mivel a terhesség során a baba is veszélyben van, sok országban a terhes nőket automatikusan szűrik.

A szifilisz sok országban bejelentési kötelezettség alá tartozó megbetegedés, így az Európai Unióban is. Ez azt jelenti, hogy ha kiderül, hogy szifiliszesek vagyunk, az orvos köteles tájékoztatni a közegészségügyi hatóságokat, akik értesítik a partnereinket. Ezt azonban magunktól is erősen ajánlott megtennünk, hiszen egy súlyos betegségről van szó, amit mielőbb gyógyítani kell.

Hogyan előzhetjük meg?

A szifilisz ellen nem létezik védőoltás. Csak úgy óvhatjuk meg magunkat a megfertőződéstől, hogy nem csókolózunk és szexelünk fertőzött személlyel. Ez azonban a tünetek változatossága és a látencia miatt nem feltétlenül könnyű feladat. Ha felelősen gondolkodunk, akkor nemcsak magunkat teszteltetjük rendszeresen nemi betegségekre, de a partnerünket is.

Az óvszer védelmet nyújthat a baktérium ellen, de nem csökkenti nullára a fertőzés esélyét.

Ráadásul ha már elkaptuk a betegséget és kigyógyítottak belőle, nem leszünk immunisak, azaz újra megfertőződhetünk. 

A szifilisz ráadásul nem csak a fiatalok betegsége, egyre több idősebb korú beteget diagnosztizálnak. 

Kiemelt kép: Getty Images