bütyök bütykös láb

Bütyök bajok – Mi legyen a bütykös lábbal?

A bütykös lábbal nem az a fő probléma, hogy nem esztétikus, hanem az, hogy fáj. Szakértőkkel azt jártuk körbe, miért alakul ki a bütyök, kiket érint, mikor elég a gyógytorna, és mikor elengedhetetlen a műtét ahhoz, hogy úgy fussunk, mint régen.

A hallux valgus, hétköznapi nevén bütyök gyakori probléma, főleg a nők körében. Azt viszont kevesen tudják, hogy ahogyan egy térdállás, bokadőlés vagy lábméret, úgy a bütyökre való hajlam is örökölhető. Emellett a környezeti tényezők is hatással lehetnek a kialakulására, úgymint a sok állás vagy hegyes orrú, magassarkú cipők gyakori viselése.

„A bütyök az egyes lábujj laterális (kifelé) irányú elfordulása, az egyes lábközépcsont és alapperc ízületről a kettes ujj felé fordul, melynek oka a harántboltozat süllyedése – magyarázza dr. Molnár Péter, a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő ortopéd-traumatológusa. – Bizonyos lábtípusoknál gyakoribb a bütyök kialakulása. Széles előláb esetén például az ujjat mozgató ín elősegítheti az ujj kóros elfordulását.”

Gyulladás és bütykös cipő

Kezdetben csak a nagylábujj melletti duzzanatot látjuk, később azonban az egész lábujj elfordulhat. „Az I-es lábujj tövénél lévő duzzanat fölött azért piros a bőr, mert nyomja a cipő, itt van egy gyulladt bursa (tömlőcske) – folytatja az ortopéd-traumatológus. – A bütykös láb mellett gyakran előfordul hosszboltozat-süllyedés, befelé irányuló bokadőlés vagy harántboltozat-süllyedés, azaz lúdtalp. Ilyenkor kóros a talajfogás, így a lábtőcsontok nem megfelelően állnak, ami lábszár-, térd-, csípő- vagy deréktáji fájdalmat okozhat.

Tapasztalatom szerint a betegek akkor fordulnak orvoshoz, ha a bütyök fájdalommal jár, vagy ha nem találnak már megfelelő cipőt, főleg, ha csak az egyik lábat érinti a probléma. Ilyenkor a láb csak szélesebb cipőbe fér bele, mert a szűk lábbeli belső oldala dörzsöli a csontot, és folyamatosan nyomja azt.

Jó megoldás lehet az egyedileg gyártott cipő, illetve léteznek úgynevezett »bütykös« cipők is, melyek a bütyöknél rugalmas vászonnal vannak kialakítva: így könnyebben belefér a láb, és a cipő nem nyomja a bőrt és a csontozatot. A bütyökhúzó és más lábujjkorrigáló eszköz jó megoldásnak tűnhet, de ezek csak kiskamaszkorig alkalmazhatók, amíg rugalmasabbak a kötőszövetek, a szalagok, az inak, és még növekedésben van a csont.

Emellett felnőttkori műtét után alkalmazhatók néhány hónapig, a megfelelő hegesedés kialakulásához. Később viszont, az évek óta tartó kóros lábujjállás miatt nem segít megszüntetni a bütyök deformitását, mert az ok a lábközépcsontok legyezőszerű szétterülése, lesüllyedése. A bütyökhúzóval pedig csak a lábujjat próbáljuk visszahúzni a kóros helyzetű lábközépcsont fejére – sikertelenül.”

Bütyök: Torna, cipő, betét

Lúdtalpbetétet főleg akkor érdemes csináltatni, ha a munkánkból, életmódunkból adódóan sokat állunk, mert a tartós állás megterheli a lábat. Betéttel a deformitás fokozódása bütyökre való hajlam esetén is lassítható, vagy akár meg is állítható. A megelőzésben kulcsszerepet játszik a megfelelő cipő kiválasztása is. „A legfontosabb szempont a masszív sarokágy, hogy a sarokcsont jól beleüljön a cipőbe, hiszen ott terheljük a lábunkat a testsúlyunk 60 százalékával – magyarázza dr. Molnár Péter. –

Emellett fontos a kemény cipőkéreg, főleg bokadőlés esetén, a rugalmas talp, a cipő bőrből, velúrból vagy más szellőző anyagból készüljön, és ne legyen szűk az orra. Tartós álláshoz, túrázáshoz, sportoláshoz is ilyen cipőt válasszunk.”

A bütyök megelőzéséhez és kezeléséhez ajánlott a rendszeres gyógytorna is, mely a láb struktúráját, statikáját az izmok megfelelő tornájával és kezelésével segít normál helyzetben tartani, vagy elváltozás esetén helyreállítani.

butyok-butykos-lab

A bütyök minden mozdulatot fájdalmassá tehet (Fotó: Unsplash)

„A torna célja a láb struktúrájának és statikájának, azaz a lábboltozatot, illetve a lábat, bokaízületet alkotó izmos, szalagos és csontos képletek prevenciója és rehabilitációja – folytatja Nagy Dorka, a Physiomed gyógytorna- és masszázsstúdió tulajdonos-gyógytornásza, manuálterapeutája. – A puhább, egyenetlenebb felszínen végzett gyakorlatokkal jól fejleszthető a proprioceptív rendszer, amivel az idegrendszer-izom kapcsolatokat támogatjuk. Ez rendkívül fontos a terheléssel járó állás, járás, futásmozgások során.

Emellett kiemelten fontos a boka- és lábujjízületek minden irányú mobilizációja, a láb tartórendszerének izomerősítése,

továbbá a lokális (helyi) gyulladáscsökkentés és az elváltozás környező területein esetlegesen kialakuló izomfeszülések oldása különböző lágyrészlazító technikákkal is. A gyógytorna mellett foglalkozni kell az elváltozást kialakító tényezők felderítésével és kezelésével is. A bütyök kialakulásában fontos szerepet játszik az egész test tartófunkciójának megváltozása a helytelen statikai terhelések miatt, amiket manuálterápiás kezelésekkel tehetünk rendbe.”

Bütykös láb: Ha csak a műtét segít

A bütyköt akkor kell megoperálni, ha a betegnek akadályozza a megszokott életvitelét, vagyis nem tud konfekciócipőt viselni a nagy deformitás miatt, vagy fájdalmai vannak. „A műtéttel a bütyök kialakulásának okát szüntetjük meg – ismerteti dr. Molnár Péter. – A kóros állású I-es lábközépcsontot át kell vágni (el kell törni mesterségesen), vagyis úgynevezett osteotómiát végzünk a nyak, a test vagy a bázis magasságában.

Mint egy óra mutatóját, elforgatjuk és közelebb helyezzük a II-es lábközépcsonthoz, amit csavarral, drótokkal vagy lemezekkel rögzítünk.

A lábujjat be lehet állítani a megfelelő állásba, ezáltal megszűnik a deformitás, a lábközépcsont közel a fiziológiai helyére kerül, így a páciens jobban tudja terhelni a lábat. A rehabilitáció viszont hosszú, mert a láb nehezen gyógyul. Még ülve is pang benne a vér, mert a szívünkhöz képest egy méterrel mélyebben van a talajon, még ülő helyzetben is.

Képzeljünk el egy méteres véroszlopot hidrosztatikai nyomással, ami az erekben fut.

Ez feszíti a lábat, amit csak úgy tudunk tehermentesíteni, ha a műtét után 8–12 napig minél többet fekszünk felpolcolt lábbal, hogy megnyugodjon a lágyrész. A műtét után néhány hétig egy speciális kezelő cipőt kell viselni, ami a gyógyulási szakaszban tehermentesíti a lábközépcsontot. Hat hét után kontrollröntgenen megnézzük, összegyógyult-e a csontozat. Ha igen, a láb ismét teljesen terhelhető lesz.”

A cikk a Nők Lapja Egészség 2021. augusztus-szeptemberi számában jelent meg.

Hogyan javíthatunk a testtartásunkon, ha irodában dolgozunk?

Kiemelt kép: Unsplash