- Az évszakok változása a hajunkra is hatással lehet.
- Nemcsak csillivilli hajápolókkal segíthetünk hajunkon, de néhány házi szer is segítségünkre lehet.
- Megmutatjuk, hogyan használd az almaecetet, a rozmaringolajat vagy éppen a teafaolajat.
Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy amit jól megvilágított polcokon, kellemes környezetben, szép flakonban árulnak, az csak jó lehet. A hajunk ápolásával kapcsolatban is bedőlünk az üzletek marketingjének, pedig az igazán hatásos, természetes hajápoló szerek ott lapulnak a kamrában vagy a kertben. Csak akkor nyúlj a polcon a flakon felé, ha ezeket már kipróbáltad!
Természetes hajápolás: almaecet
Az almaecet javítja a fejbőr egészségét, erősíti a hajat és fokozza annak fényét. Természetes fertőtlenítőszerként segíthet az ősszel kíméletlenül támadó korpásodás ellen. Segíthet megfékezni azokat a baktériumokat vagy gombákat, amelyek fejbőr- és hajproblémákhoz, például kisebb fertőzésekhez vagy viszketéshez vezethetnek. Savas kémhatásával egészséges egyensúlyba hozza hajszálainkat, így azok többé nem tűnnek tompának, törékenynek vagy szállósan göndörnek.
Akadnak benne vitaminok és ásványi anyagok, például magnán, kalcium, C- és B-vitamin is. Egyesek szerint az almaecet az almában megtalálható alfa-hidroxisavat is tartalmazza, amely segít hámlasztani a fejbőrt.
Így használd hajra az almaecetet!
Ennek ellenére nem szabad töményen használni, mindig hígítsuk fel alaposan meleg vízzel, és az utolsó hajöblítésnél zúdítsuk a hajunkra. Hagyjuk állni pár percig, majd menjünk át a hajunkon újra a zuhannyal. A jellegzetes szag a hajszárítással távozik, ha mégis zavarónak találnánk, tegyünk pár csepp illóolajat az almaecetes vízbe.
Mindenképpen figyeljük, hogyan reagál a bőrünk és a hajunk: ha pár ilyen kezelés után rosszabbodik a helyzet, hagyjuk abba használatát és forduljunk bőrgyógyászhoz. Arra is ügyeljünk, hogy az almaecetes víz ne menjen a szemünkbe, mert nagyon csíp.
Természetes hajápolás: rozmaringolaj
A rozmaringolaj igazi csodaszer a hajnak, serkenti a növekedését, megelőzi a hajhullást. Emellett antioxidáns, gyulladáscsökkentő és antimikrobiális, támogatja a sebgyógyulást, javítja a vérkeringést. Keressünk minél nagyobb tisztaságú illóolajat, és ezt is csak higítva alkalmazzunk a hajunkon és a fejbőrünkön, egyfajta pakolásként.
Kísérletekben még az egerek szőrének minőségén is javított, így a mi hajunk is fejlődhet tőle minőségben és mennyiségben egyaránt. Androgén alopeciában, azaz férfias kopaszodásban szenvedőknél is ígéretes eredményeket mutat. Ha ez nem lenne elég, a rozmaringolajat a korai őszülés és a korpásodás megelőzésére is használják.
Így használd hajra a rozmaringolajat!
A rozmaringolaj segíthet a viszkető fejbőrön, no és megfiatalíthatja a fejbőr idegeit is. Heti egy-két alkalommal masszírozzuk a fejbőrünkbe a kókuszolajjal erősen higított hajápoló olajat: az arány egy teáskanál hordozóolajhoz öt csepp rozmaringolaj legyen. Legalább 5-10 percig hagyjuk hatni, majd nagyon kímélő samponnal tisztítsuk meg a bőrt és a hajat.
Az is nagyszerű trükk, ha az illóolajat hozzákeverjük a szokásos samponunkhoz és balzsamunkhoz, majd jól összerázzuk.
A házi készítésű, szódabikarbóna-alapú samponokban is abszolút helye van a rozmaringnak, arra azonban ügyeljünk, hogy ne használjuk nagyon töményen, mert akkor irritációt válthat ki, és persze szembe se kerüljön.
A természetes olajok a hajnövekedést is serkentik!
Természetes hajápolás: teafaolaj
A Melaleuca alternifolia növény leveleiből nyert olaj segíthet bőrfertőzések, pattanások, gomba és más gyulladásos betegségek esetén. Segít megtisztítani a hajat, erősen tartja azt, és csökkenti a korpásodást, a hajhullást. Még egy nagyon fontos előnye van, ez pedig az elhalt bőr és a vegyi anyagok eltávolítása.
Ha sokféle hajápoló terméket használsz vagy gyakran fested a hajadat, akkor nagyobb eséllyel töredezik és hullik ki.
Kivéve, ha beveted a teafaolajat, ami visszafordíthatja a károsodásokat. Így a hajad egészséges és hidratált marad. Ezt sem szabad töményen használni, egy kutatásban már öt százalékos higításban is képes volt majdnem a felére csökkenteni a korpásodás mértékét. A résztvevők azt is elmondták, hogy a sampon javította a fejbőrük viszketését és zsírosságát, és nem tapasztaltak semmilyen mellékhatást.
Így használd a teafaolajat hajra!
Keverd a teafaolajat a samponodhoz, vagy készíts házi pakolást teafaolaj és mandulaolaj 1:10 arányú keverékével. A legjobb eredmény elérése érdekében használd minden nap. Arra azonban nagyon figyeljünk, hogy a teafaolaj nem játék.
Először is mindig teszteljük higítva a bőrünkön, nem okoz-e irritációt, allergiát.
A másik fontos dolog a használat és a tárolás: a szemünkből még ki tudjuk mosni, de ha véletlenül lenyeljük, annak legrosszabb esetben kóma is lehet a vége. Nagyon figyeljünk, hogy gyerek kezébe semmi olyan ne kerüljön, amiben teafaolaj lapul.
Ha autoimmun betegségben szenvedünk, kemoterápiát kapunk, előbb konzultáljunk a hajápolónkról orvosunkkal. Terhes és szoptató nőknek is ajánlott előbb egy orvosi konzultáció.
Így ősz elejére mindannyiunknak száraz, napszítta szénakazal ül a fején: ezek a hajápolási tippek segítenek visszaadni a ragyogást.
Kiemelt kép: Getty Images