A dohányzás világszerte jelentős közegészségügyi problémát jelent. A legfrissebb adatok szerint Magyarországon a felnőtt lakosság körülbelül 25-30%-a dohányzik rendszeresen, ez pedig azt jelenti, hogy nagyjából 2,5-3 millió ember használ dohánytermékeket az országban. A dohányzás Magyarországon évente hozzávetőlegesen 30-35 ezer ember haláláért felelős, azaz a dohányzással összefüggésbe hozható (például szív- és érrendszeri, tüdő-, rákos) megbetegedések a teljes halálozás körülbelül 20-25%-át teszik ki.
A nikotin egy, a dohánytermékekben és a dohányzást helyettesítő termékekben megtalálható alkaloid vegyület, mely természetesen módon jelen van a dohánylevelekben és ki is vonható azokból. Kémiailag a piridin csoportba tartozik, és erős hatással van az emberi idegrendszerre. A nikotinra való rászokás fő indikátora, hogy az anyag gyorsan felszívódik a szervezetben, és viszonylag rövid idő alatt eufórikus érzést, valamint stresszcsökkenést eredményez, emellett (Nemzeti Dohányboltok ide vagy oda), széles körben hozzáférhető.
A nikotint először Jean Nicot, egy francia tudós-diplomata fedezte fel a 16. században. Nicot – akiről később a dohánylevelekben megtalálható hatóanyagot elnevezték – Portugáliából vitt dohányleveleket Franciaországba, és bár a növényt az amerikai őslakosok jó ideje használták rituális célokra, ő gyógyászati célokra ajánlotta. A többi már sötét történelem: ma világszerte több mint egymilliárd ember dohányzik rendszeresen, a leggyakoribb nikotinforrások a dohánytermékek, a cigaretta, szivar, pipa és rágódohány. Az utóbbi években a nikotinos e-cigaretták, valamint a nikotinpótló terápiák (pl. rágógumik, tapaszok) is elterjedtek, amelyek szintén nikotint juttatnak a szervezetbe.
A nikotin hatásai
A nikotin meglehetősen komplex hatást gyakorol az emberi szervezetre. Egyrészt stimuláns hatású, azaz növeli a figyelmet és a koncentrációt. Sok dohányos úgy érzi, hogy a nikotin segít neki jobban összpontosítani, különösen stresszes helyzetekben. A nikotin emellett rövid távú szorongáscsökkentő hatással is bír, ezért sokan élnek vele stresszoldó hatása miatt. A nikotin ugyanakkor egy erősen addiktív anyag, amely gyorsan kialakítja a függőséget. A dohányosok gyakran tapasztalnak elvonási tüneteket, ha megpróbálják csökkenteni vagy abbahagyni a dohányzást.
A nikotin emellett növeli a vérnyomást és a szívfrekvenciát,
amely hosszú távon megnöveli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Köztudott az is, hogy a dohányzás károsítja a tüdőt és más légzőszervi struktúrákat, ezáltal pedig olyan krónikus betegségekhez vezethet, mint például a COPD (krónikus obstruktív tüdőbetegség). És bár maga a nikotin nem karcinogén, a dohányzás során keletkező egyéb vegyületek, mint a kátrány, erősen rákkeltő hatásúak.
Nikotintúladagolás
A nikotintúladagolás meglehetősen ritka, de előfordul: 60 milligrammnyi nikotinadag potenciálisan halálos lehet egy felnőtt ember számára. Egy cigaretta átlagosan 10-12 mg nikotint tartalmaz, amelyből körülbelül 1-2 mg szívódik fel a véráramba egy-egy szál elszívásakor, tehát 30-40 cigaretta egyidejű (láncszerű) elszívása halálosan mérgező hatású lehet, de ennél kisebb mennyiség is okozhat súlyos mérgezési tüneteket. A mérgezés mértéke és az ahhoz szükséges nikotinmennyiség függ a fogyasztó egyéni jellegzetességeitől is. A leggyakoribb nikotin-elvonási szimptómák:
- hányinger és hányás
- szédülés
- fejfájás
- gyors vagy szabálytalan szívverés
- légzési nehézségek
- zavarodottság
- súlyos esetekben görcsök és eszméletvesztés
Fontos, hogy azonnal hagyjuk abba a nikotintartalmú termék használatát, és ha a fenti tünetek megjelennek, ha a tünetek súlyosak vagy rosszabbodnak, azonnal hívjuk a mentőket vagy keressünk orvosi segítséget, mert a nikotinmérgezés életveszélyes lehet, különösen nagy mennyiség bevitele esetén. Fontos, hogy ne próbáljuk hánytatni magunkat (hacsak nem kapunk erre utasítást), ugyanis a hánytatás további károkat okozhat. Ha a tünetek enyhébbek, pihenjünk és figyeljük az állapotunkat, igyunk vizet, és maradjunk nyugodt környezetben.
Nikotintúladagolás esetén mindig jobb a biztonságosabb utat választani, és orvosi segítséget kérni.
Nikotinmegvonás
A nikotinmegvonás első tünetei már a dohányzás abbahagyását követő néhány órán belül jelentkezhetnek, és a legerősebbek az első három nap során. A tünetek a következők lehetnek:
- erős dohányzási vágy
- ingerlékenység, hangulatingadozás
- szorongás
- koncentrációs nehézségek
- alulmotiváltság
- fokozott étvágy, súlygyarapodás
Ha erős elvonási tüneteid vannak, bevethetsz nikotintartalmú készítményeket, de megpróbálkozhatsz természetes módszerekkel is, hogy csökkenjen a sóvárgás. Igyál például sok vizet, gyógyteát vagy frissen facsart gyümölcslevet, mert a hidratálás segít a méreganyagok gyorsabb kiürítésében és így csökkenti a sóvárgást. A rendszeres testmozgás jelentősen csökkenti a stresszt, javítja a hangulatot, és segít leküzdeni a sóvárgást: ha nagyon rágyújtanál, próbáld ki, enyhül-e az érzés például egy kiadós séta hatására.
Kerüld a cukros ételeket és italokat, mivel (noha ezt kevesen tudják) ezek felerősíthetik a nikotin iránti sóvárgást.
Az olyan ételek, mint a zöld leveles zöldségek, a fokhagyma, a gyömbér és a kurkuma segítenek a méregtelenítésben, ami gyorsíthatja a nikotin kiürülését a szervezetből ezért érdemes kísérletezni velük.
A mély légzés, meditáció, a légzőgyakorlatok rendszeres végzése sokat segíthet a szorongás és a stressz kezelésében. Próbálj ki relaxációs technikákat, emellett pedig azonosítsd és kerüld azokat a helyzeteket vagy szokásokat, amelyek nikotin iránti vágyat idézhetnek elő. Beszélj a barátaiddal, családoddal a sóvárgásról, és kérd a támogatásukat, mert egy támogató közösség jelentősen csökkentheti a visszaesés esélyét. A megfelelő pihenés hozzájárul az idegrendszer regenerálódásához és javítja a stressztűrő képességet, ezért az alvás szintén fontos fegyver lehet a függőség elleni küzdelemben. Az olyan gyógynövények, mint a kamilla, citromfű, vagy a valeriána, nyugtató hatásúak lehetnek, és segíthetnek az elvonási tünetek enyhítésében.
Nikotin és leszokás
Nincs olyan egészségügyi szakember, aki ne buzdítana a dohányzás elhagyására. A legjobb módszer mindig a dohányzás egyszerű (valójában persze nagyon is nehéz, nekem például csak terhességem során sikerült) elhagyása. Ez történhet fokozatosan, napról napra csökkentve az adagot, de akár drasztikus, egyik napról a másikra módszer is működhet.
Ha ez valamiért nem lehetséges, érdemes lehet megpróbálkozni a nikotintartalmú rágógumik, tapaszok, orrspray-k bevetésével, amelyek fokozatosan csökkentik a nikotinbevitelt, és segítenek enyhíteni a megvonási tüneteket. Egyes vényköteles gyógyszerek szintén segíthetnek a nikotinfüggőség kezelésében, erről háziorvosunknál érdemes érdeklődni.
A pszichológiai támogatás és tanácsadás megint csak sokat segíthet az érzelmi és mentális függőség leküzdésében.
A leszokást támogató csoportok, ahol más hasonló helyzetben lévőkkel lehet megosztani a tapasztalatokat, szintén hasznosak lehetnek mindenkinek, aki meg szeretne szabadulni a nikotinfüggőségtől.
A nikotin egy erősen addiktív anyag, amely bár rendelkezik néhány rövid távú előnnyel, hosszú távon súlyos egészségügyi problémákat okozhat. A dohányzásról való leszokás nehéz, de a megfelelő módszerekkel és támogatással elérhető.: a nikotinpótló terápiák, a gyógyszeres kezelések, valamint a viselkedésterápia egyaránt hatékony eszközök lehetnek ebben a küzdelemben.
Ebben a cikkben részletesen is írtunk a nikotinfüggőségről.
Kiemelt kép: Getty Images