- Az öregedés természetes folyamat, de nem feltétlenül jelenti a legrosszabbat.
- Sokszor félrevezető álhírekből tájékozódunk, érdemes több forrásból tájékozódni.
- Mindig hallgassunk saját testünk jeleire, üzeneteire!
A kor előrehaladtával egyre fontosabbá válik az egészségünk, természetes, hogy minden forrás érdekel minket, ahonnét információt szerezhetünk. A közösségi médiában elharapózó álhírek és hamis értesülések miatt azonban egyre több mítosz lesz népszerű.
A közkeletű vagy kevésbé ismert tévhitek azonban komolyan gátolhatják, hogy a megfelelő tudást birtokában éljük az életet. Különösen idősebb korban hajlamosak az emberek elhinni a fals infókat, ezért fontos, hogy ha az egészségünk a tét, akkor kizárólag szakértővel konzultáljunk.
Tévhitekkel romboljuk a saját egészségünket
Összeszedtünk néhány példát, hogy melyek azok a népszerű vélekedések, amelyek makacsul ellenállnak a tényeknek.
Felesleges a mozgás
Az egyik legnagyobb tévhit az időskori edzés köré összpontosul.
Sokan úgy vélik, hogy a korral mindenképpen erőtlenné, gyengévé válunk,
könnyen megsérülünk, szóval nem érdemes bajlódni a mozgással.
Ez a hozzáállás azonban nem a sérüléseket, hanem pont hogy a hosszú, egészséges életet képes megakadályozni. A rendszeres fizikai aktivitás ugyanis elengedhetetlen az izomtömeg, a csontsűrűség, az egyensúly és a mentális jólét fenntartásához – csupa olyan tényező, melyek kritikusak az életkor előrehaladtával.
A jó erőnlét, fizikai állapot segít csökkenteni a krónikus betegségek kialakulásának kockázatát, javul a test mobilitása és még a kognitív funkcióknak is jót tesz. Fontos tehát, hogy semmiképp ne zárkózzunk el a mozgástól. Aki teheti, járjon úszni, sétáljon vagy jógázzon, és hetente akár többször végezzen erősítő gyakorlatokat is.
6 ok, ami miatt a nordic walking a legjobb sport 50 felett.
Elkerülhetetlen a depresszió
Habár világszerte járványként söpör végig a magány érzése a társadalmakon, és különösen az idősebb korosztályt tartják érintettnek, ez nem feltétlenül van így. Egyrészt a depresszió nem tekinthető az idősödés természetes részének, másrészt egyre jellemzőbb a fiatal korosztály körében.
A társadalmi izoláció nem elhanyagolható szempont az időseknél, főleg amiatt, hogy növeli egyes betegségek kockázatát.
Számos depressziót leíró tünet azonban megtévesztő,
mert például a fáradtság, koncentrációzavar vagy hangulatingadozás krónikus betegség jelei is lehetnek.
A magas koleszterinről a sok zsír tehet
Tévedés azt gondolni, hogy minden esetben a helytelen táplálkozás tehető felelőssé a magas koleszterinszint miatt. Számos, amúgy egészségesen táplálkozó egyén laborvizsgálata után kiderült, hogy kiugró a vérzsír szintje.
Amíg a telített és transzzsírok túlzott bevitele valóban hozzájárulhat a magas koleszterinszinthez, a genetikai tényezők óriási szerepet játszanak. Olykor a legnagyobb erőfeszítés ellenére is magas a vérzsír, ezért érdemes szakorvoshoz fordulni, mielőtt önként kivonunk valamit az étrendünkből.
Az életmódváltás megold minden egészségügyi bajt
Noha sosem késő elkezdeni egészségünk érdekében az új szokások bevezetését, a rosszak elhagyását, az is mítosz, hogy ez minden fizikai problémánkra megoldást kínál. Hiszen nagyon fontos a kiegyensúlyozott étrend, a mozgás és a jó alvás, ám a genetikai tényezőket és adottságokat nem lehet figyelmen kívül hagyni.
Nagy az egyetértés a szakértők körében, hogy
az étrend kiegészítők szedése kombinálva az életmódváltással nem mindig elegendő,
hiszen bizonyos állapotok orvosi beavatkozást igényelnek. Függetlenül attól, hogy hetente négyszer vörös húst eszünk, vagy kétszer halat és csirkét.
Ezért bármennyire is jól érezzük magunkat és büszkén hirdetjük például a mediterrán diéta áldásos hatásait, legyen a kezünkben szakértői dokumentum arról, hogy milyen állapotban van a szervezetünk.
Kikerülhetetlen a memória hanyatlása
Sokan úgy vélik, hogy a memóriavesztés is az öregedés elkerülhetetlen velejárója, de ez sem feltétlenül igaz. Tény, hogy a kognitív funkciók hanyatlhatnak az életkorral, ne vegyük készpénznek a memória hanyatlását. Számos tényező befolyásolja a folyamatot, gondoljunk csak a huszonéves stresszes lányunkra, aki néha úgy tűnik, mintha elhagyná a fejét. Vagy a nyolcvanas professzor ismerősünkre, aki arra is emlékszik, amire nem akar. Természetesen ez esetben is meghatározó a genetika, de
ahogy a testünket átmozgatjuk, úgy az elménk is igényli az edzést.
Legyen szó rejtvényről, új hobbi elsajátításáról vagy valamilyen társadalmi tevékenységben való részvételről, minden aktív tevékenység segít fejleszteni a kognitív képességeket.
Ne higgyük el, hogy ha átlépjük az ötvenet, akkor le kell húzni a rolót. Bármit is sugall a külvilág, a média, a kor nem jelent automatikus hanyatlást. Ne dőljünk be a mítoszoknak, inkább figyeljünk a testünk jelzéseire, ha pedig kérdésünk, észrevételünk van, forduljunk szakemberhez.
Ötven felett is meg kell próbálni kortalanul élni.
Kiemelt kép: Getty Images