szauna bőrfeszesítés tippek

Itt a bőrfeszesítő szauna szezonja! Így használhatod ki minden előnyét

Napok, hetek kérdése, és egyre jobban fogunk vágyni az olyan wellness-rituálékra, amelyek a lelkünkkel, a bőrünkkel és az immunrendszerünkkel is csodát tesznek. A finn szauna éppen ezt kínálja, úgyhogy most ahhoz adunk tippeket, mikor, hogyan, milyen gyakran élj a forró kabin előnyeivel.
  • A forróság, a gőz és a verejtékezés kikezdheti a bőrödet, ha nem ápolod szaunázás előtt és után megfelelően.
  • A bőr a testünk legnagyobb kiterjedésű szerve, egy védőfal a külvilág hatásaival szemben, de ha a szaunát jól használod ez a védekező funkciója is erősebb lesz.
  • A szauna akkor a leghatékonyabb, ha jégfürdőt sem hagyod ki utána.

Ismert tény, hogy az immunrendszer egyik hatásos fegyvere a bacilusok és vírusok ellen a láz. A szauna melege pedig gyakorlatilag mesterséges lázat idéz elő. A hő hatására megindul a verejtékezés, a méreganyagok elkezdenek kiürülni a szervezetből, miközben a meleg élénkíti a vérkeringést, javítja az anyagcsere-folyamatokat, pusztítja a vírusokat és a baktériumokat, erősíti a szervezet öngyógyító képességét.

A rendszeres izzadás segít meggátolni a káros anyagok, nehézfémek felhalmozódását, illetve lebontani a már elraktározódott salakanyagokat. Heti egy szaunázás beiktatásával nagyon sokat tehetünk az egészségünkért, az immunrendszer erősítéséért és a bőrünk szépségéért.

Szauna után szükséges a jégfürdő

A meleg-hideg váltakozás, az erek kitágulása, majd összehúzódása kondicionálja a keringést, regenerálja az ereket, az egész szervezetet, rugalmassá teszi a kötőszövetet, feszesíti, fiatalítja a bőrt. A meleg mellett az intenzív hőmérséklet-változás is része a szauna gyógyító hatásának. A mesterséges lázmeleg gyógyít, de egyhuzamban, hosszú időn át megterheli a szervezetet, ezért kell betartani a szaunázási időket, és minden benttartózkodás után visszahűteni a testet.

Mit szabad és mit nem a szaunában? Szaunaillemtan nem csak kezdőknek!

A forróság és a verejtékezés hatására a bőr felső hámrétege megduzzad, felpuhul, az elszarusodott bőrsejtek fellazulnak – ezt a második kör szaunázás alatt már könnyedén le lehet masszírozni dörzsölni a zuhany alatt.

A száraz bőrűeknek az izzadás miatt feszesebb, puhább lesz a bőrük,

de nagyon figyelni kell a belső és külső hidratálásra, hogy ez az ideális állapot így is maradjon. Szaunázás után gazdag, tápláló krémet használjunk az egész testünkre. A szaunázás a pattanások leküzdésében is hatásos lehet, mivel a melegben felpuhulnak, megnyílnak a pórusok, és a felolvadt faggyú könnyen tud távozni a verejtékkel. Nagyon zsíros bőr esetén szaunázás után tonikos vattával töröljük át az arcot, hogy megtisztítsuk a faggyútól, és összehúzzuk a pórusokat.

 

Nem karcsúsít, de feszesít

Biztosan mindenki hallott már olyanokról, akik szaunázással próbáltak lefogyni. Ez azonban csak önámítás, azt, hogy kevesebbet mutat a mérleg, az izzadással járó vízveszteség okozza. Ugyanakkor a rendszeres szaunázás az anyagcsere élénkítésével járul hozzá az egészséges testtömeg eléréséhez és megtartásához.

szauna borfeszesítés

A szaunázás része legyen a felpuhult, elhalt hámréteg ledörzsölése is (Fotó: Getty Images)

Figyeljünk a folyadékpótlásra!

Fél órával a szaunázás megkezdése előtt igyunk egy pohár vizet vagy gyógyteát, majd a szaunázást követően pótoljuk a veszteséget legalább fél liter folyadékkal. Mivel az izzadsággal értékes ásványi anyagokat is veszítünk, a plusz mennyiséget izotóniás italok vagy ásványi anyagokban gazdag ásványvíz formájában is fogyaszthatjuk.

A rendszeresen szaunázók szervezete megtanulja jól szabályozni a sóháztartást,

kevesebb ásványi anyag távozik a szervezetükből, mint azoknak, akik ritkán izzasztják magukat. A legjobb, ha kora ősztől tavasz végéig hetente legalább egyszer szaunázunk.

Erősebb a természet ereje

A szauna forró, párás közege felerősíti a természetes illóolajok erejét, belégzéssel és a bőrön keresztül is jobban érvényesül a gyógynövények hatása. Többféle módon is használhatod az olajokat: csepegtetheted a törölköződ sarkára, vízzel hígítva teheted szórófejes flakonba és magadra fújhatod, na és persze a szaunamesterekhez hasonlóan dézsából is merheted az olajos vizet a forró kövekre. Ez utóbbi esetben nagyon égető és túl erős lehet az olaj, főleg ha borsmentát és eukaliptuszt használsz.

A bőrnek különösen jót tesz az aromaterápia jolly jokere, a levendulaolaj.

A szauna veszélyes is lehet

Krónikus gyulladások esetén kifejezetten ellenjavallt a szaunázás, de a szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknek, a vesebetegeknek, a magas vérnyomással küzdőknek, a kisgyermekeknek, valamint a várandós nőknek is érdemes óvatosnak lenniük vele. Ér- és szívbetegség, trombózishajlam, visszerek és rozáceás bőr esetén mindenképp kérjük ki orvos véleményét a szanunázásról.

Ami a gőzben történik, az ott is marad – ismerd meg a budapesti gyógyfürdők titkait!

Kiemelt kép: Getty Images