A fiatal lány híres nagyanyja, II. Erzsébet nyomdokaiba kíván lépni, az azonban egyelőre kérdés, hogy ez tágabb értelemben mit jelenthet a királyi család számára.

A húszéves lány nem csupán a legfiatalabb, de minden kétséget kizáróan a legdiszkrétebb II. Erzsébet királynő unokái közül. Lady Louise Mountbatten-Windsor azonban egyre inkább előtérbe kerül a királyi reflektorfényben.

A brit királyi család rajongóit ugyanis módfelett érdekelni kezdte a szimpatikus lány, aki sokak meglepetésére feltűnt a nyári Trooping the Colour nevű zászló díszszemlén, ahol a királyi páholyban együtt integetett a család többi tagjával. Ráadásul a néhai királynőt is érintő hír látott napvilágot Eduárd wessexi gróf és Sophie (Zsófia) wessexi grófné elsőszülött gyermekéről. Lady Louise úgy döntött, hogy katonai pályára lép.

Ezzel a döntésével a fiatal lány nagyanyja nyomdokait követné, és

a brit korona történetében ő lenne a második nő, aki csatlakozni kíván a brit haderőhöz.

Louise jelenleg a skóciai St. Andrews Egyetemen pallérozza elméjét, ahol korábban unokatestvére, Vilmos herceg folytatta tanulmányait.

LinkedIn oldalán írt arról, hogy különösen érdekli a katonai, diplomáciai vagy jogi karrier. Ezt megerősíti az a tény is, hogy tagja a St. Andrews Egyetem Tisztiképző Testületének, amely katonai kiképzést nyújt a diákoknak.

Miért nem hercegnő Lady Louise Windsor?

A brit sajtó által előszeretettel II. Erzsébet kedvenc unokájának tartott Louise 2003-ban született a wessexi pár első gyermekeként. Testvére, James után a trónöröklési sor tizenhatodik helyén áll. Rájuk ugyanis még nem vonatkozik a 2015-ös törvény, amely már nem ad elsőbbséget a fiúknak.

lady louise windsor portré

Lady Louise szüleivel a szokásos évi zászlós díszszemlén (Fotó: Mark Cuthbert/UK Press via Getty Images)

Az archaikusnak és szexistának titulált utódlási jogszabály megváltoztatása Vilmos herceg gyerekeinek viszont nagyon is előnyös, hiszen Sarolta hercegnő megelőzi három évvel fiatalabb öccsét, Lajost a trónöröklési sorban.

Érdekesség, hogy noha technikailag megilletné a hercegnői cím, szülei döntését követően csak apja grófi címéből származtatott megszólítást használja. Ezért a hivatalos elnevezése nem Louise hercegnő, hanem Lady Louise Windsor.

A kis Louise szemtengelyferdüléssel született, emiatt 2006-ban megműtöttek. Állapota megváltoztatta édesanyja életét is, aki szenvedélyes kutatómunkába kezdett a vaksággal kapcsolatban. Számos jótékonysági szervezet figyelmét felhívta a látást érintő problémákra, állhatatos munkája pedig nem maradt láthatatlan. A wessexi grófnő lett ugyanis a vakság megelőzésével foglalkozó nemzetközi ügynökség nagykövete.

Erzsébet, az autószerelő hercegnő

Habár a királyi családban Anna hercegnő és Katalin hercegné is rendelkezik katonai címmel, ezek pusztán tiszteletbeli rangot jelentenek. Ha Lady Louise viszont komolyan gondolja ambícióját, akkor nagymamája után a második nő lesz a családban, aki a fegyveres erőknél szolgál.

Az utat a néhai királynő, II. Erzsébet törte előtte: még 1945-ben, a második világháború idején jelentkezett az Auxiliary Territorial Service-hez (Helyi Kisegítőszolgálat). Teljesítette a féléves katonai sofőri, szerelői és térképolvasói képzést is.

Szenvedélyesen rajongott az autóvezetésért, el is várta, hogy a családban mindenkinek legyen jogosítványa.

Könnyen elképzelhető, hogy az együtt töltött teázások idején a királynő nem az időjárásról vagy a tanulásról, hanem a haderőnél tapasztalt kalandjairól mesélt unokájának. Közeli kapcsolatuk nagyon is valóságos volt. Ingrid Seward királyi életrajzíró szerint Louise és öccse voltak a legsűrűbben látott unokák a királynőnél. A kislány állítólag kéthetente meglátogatta a nagyszüleit.

Lady Louise a nagyapjához is közel állt

Nagyapja ennek legalább annyira örült, mint a nemzet nagymamája. Sőt, Fülöp hercegnek személyes oka is volt a büszkeségre, Louise ugyanis az első királyi személy, aki hivatalosan viseli a Mountbatten-Windsor nevet, így továbbviszi nagyapja családnevét.

Fülöp herceg és Louise egy másik szenvedélynek is közösen hódoltak. Az edinburgh-i herceg aktív lovaspóló játékos volt, majd egy csuklótörést követően fogathajtó lett.

Elévülhetetlen érdemei voltak abban, hogy a tevékenység sportággá váljon a szigetországban.

Louise is lelkesedett érte, a páros hosszú órákat töltött fogathajtással.

lady louise windsor portré

Nagyapjához hasonlóan rajong a fogathajtásért (Fotó: Max Mumby/Indigo/Getty Images)

Nagyapja büszkén szurkolt neki 2019-ben, amikor a Royal Windsor Horse Show-n fogathajtásban Louise megszerezte a harmadik helyet. II. Erzsébet szíve pedig minden bizonnyal akkor szorult össze, amikor 2022-ben, egy évvel férje halála után Louise Fülöp herceg régi hintóját vezette nagyapja előtti tisztelgéseként.

A brit királyi család titkos fegyvere

Louise-t manapság lovasbemutatókon vagy királyi eseményeken lehet látni, ahol kifogástalan megjelenését is rendszeresen dicsérik. A bulvársajtó egyelőre csipkekesztyűvel bánik vele, igaz, nincs is mit leleplezni. A St. Andrews Egyetem méltó partner a diszkréció terén, hiszen az intézmény

mindig is konzervatív álláspontjáról volt híres a diákok magánéletét illetően.

Nem véletlenül járnak ide királyi családok és hírességek gyerekei, hogy kilépve a reflektorfényből kizárólag a tanulmányaikra összpontosítsanak.

Egyelőre nem tudni biztosan, hogy Lady Louise milyen hivatalt fog vállalni a királyi család jövőjében. Richard Eden királyi szakértő úgy véli, hogy Eduárd és Sophie gyerekeinek nagyon is fontos szerep juthat a későbbiekben, különösen Vilmos trónralépésekor. „Remélhetőleg Vilmos herceg felismeri, hogy a karcsúsított monarchia az állítások ellenére nem megvédi az intézményt, hanem annak halálához vezet” – nyilatkozta Eden.

Azt kevesen vitatják, hogy a monarchia némi vérfrissítésre szorul, és a küszöbön álló generációváltás egyik kulcsszereplője éppen Louise lehetne, akit sokan a királyi család „titkos fegyverének” tartanak.

A királyi család más tagjai is szeretnek saját lábon állni, hogy megvalósíthassák álmaikat.

Kiemelt kép: Max Mumby/Indigo/Getty Images