- Ma már a kamra művészi rendszerezése a lakberendezés fontos területe lett, trendi a tiptop spejz.
- A bio, öko és egyéb természetes élelmiszerek nem tartalmaznak tartósítószereket, így azonban a tárolásukra sokkal nagyobb figyelmet kell fordítani.
- Azt gondolod, az olaj, az ecet, a sok cukor és a só bármilyen körülmények között tartósít? Tévedsz!
Az esztétikus, egységes, csatos üveg, műanyag, textil- és fa tárolók beszerzése nemcsak azért jó befektetés, mert így megvédheted az élelmiszereket a kártevőktől. Ezekkel frissen tarthatod az ételt, és még szuperül is néznek ki. A kamra polcai így átláthatóak, rendezettek, főzés közben könnyen megtalálunk benne mindent, és ha kicsi a lakásunk, akkor megtehetjük, hogy nem takarjuk el a polcokat, hiszen az enteriőr dizájn része.
A kamrára egyrészt azért van szükség, mert így felhalmozhatunk egy kis tartalékot, nem kell minden áldott nap bevásárolni, másrészt ennél is fontosabb funkciója, hogy a sötétben védettek a lekvárok, befőttek, savanyúságok, gabonák a fénytől, levegőtől és hőtől, így nem kezdenek el idő előtt oxidálódni, vagy szaporodni bennük a kórokozók.
6 élelmiszer, ami megromlik a kamrában
Ezeknek az élelmiszereknek egy része bontatlanul még jól érzi magát a kamrában, de felnyitás után mindenképp a hűtőben tárold, mert úgy akár egy évig is megőrzik frissességüket.
1. Kamrából hűtőbe: juharszirup
A már felbontott juharszirupot jó ötletnek tűnhet visszatenni a kamrába (hiszen bontatlanul is ott volt…), de valójában a hűtőszekrényben kellene tárolni. A penész és más mikroorganizmusok szeretnek meleg és sötét környezetben szaporodni, a fény és az oxigén hatására pedig a juharszirup elveszítheti finom ízét, selymes állagát és tápanyagtartalmát.
2. Kamrából hűtőbe: bio mogyoróvaj
A jó minőségű, natúr, tartósítószermentes mogyoróvaj (vagy a mandula-, kesu- vagy a pisztáciakrém) nagyon hamar bepenészedik és/vagy megavasodik, ha nem hűvös helyen tároljuk. Felbontás után tedd mindig hűtőbe, mert sokáig finom íze lesz, ráadásul az olaja sem fog kiválni így.
3. Kamrából a hűtőbe: olajos magok, csonthéjasok
A diófélék telített zsírtartalma miatt nagyon gyorsan, akár pár hét alatt képesek megromlani, ha nem jól tárolod. A magokat tedd jól záródó csatos üvegben vagy légmentesen záródó műanyagtasakban a hűtőbe. A darált dió, mák és mandula még gyorsabban megromlik, ezeket akár teheted egyből a fagyasztóba.
4. Kamrából a hűtőbe: pita, tortilla, szeletelt kenyér
A pékáru akkor penészedik be, ha nedvességet kap és túl meleg környezetben tároljuk. A legjobb, ha beteszed a hűtőbe a kenyérféléket, lepényeket, de ha nem szereted, hogy így kicsit megváltozik így az állaga, akkor szerezz be kenyérzsákot és -dobozt, és tárold ezekben hűvös, száraz helyen.
Egyszerű és egészséges tartósítási technikák otthon, hogy mindenféle jóval legyen tele a kamra.
5. Kamrából a hűtőbe: avokádót
Van egy olyan elterjedt mém, ami azt figurázza ki, hogy lehetetlen éppen jó avokádót venni: az egyik percben még kőkemény gyümölcs a következő momentumban már barna és túlérett. Az avokádó esetében tényleg csak 1-3 napos időablak áll rendelkezésünkre, amikor pont jó, lágy és krémes. Ha éretlen termést veszel, tedd 1-2 napra a kamrába, ha azonban már puha avokádód van, akkor hűtőben kell tárolni és egy napon belül elfogyasztani.
6. Kamrából a hűtőbe: liszt és egyéb gabonák
A fény, a nedvesség és a hő hatására a búzaliszt (és egyéb gabonák) megpenészedhet és vonzza a bogarakat, ezért a legjobb, ha kisebb mennyiségben vásárolunk lisztet, hogy gyorsan fel tudjuk használni. Addig is tárold légmentesen záródó edényben a lisztet a hűs kamrában, de a legjobb, ha a fagyasztóba teszed felhasználásig.
Na de mi legyen a kamrában? Ilyen egy jól felszerelt kamra Martha Stewart szerint!
Kiemelt kép: Getty Images