Hőségben a légkonditól és az estére hirtelen lecsökkenő hőmérséklettől is percek alatt náthás lehet az egész család. A legtöbb kórokozó azonban az óvodából, iskolából érkezik, ahol a gyerekek vígan pingpongoznak a vírusokkal, bacilusokkal. Nem kell sokat várni a szipogásra, a csöpögő orrokra, a lázra, fül- és torokfájásra, köhögésre.
Végtelen körforgás indul be, aminek majd csak április környékén lesz vége. Addig viszont használjuk ki a módszert, amivel Ázsiában ősidők óta két teljes nappal lerövidítik a megfázás időtartamát.
A gyerek megfázásának hatékony kezelése
Egy tanulmány bebizonyította, hogy a régi, jó öreg sós víz két nappal csökkentheti a nátha időtartamát a kisgyerekeknél, sőt megelőzheti azt is, hogy a vírus továbbterjedjen az egész családra. A sós oldatot tartalmazó cseppek és sprayk széles körben elérhetőek, de azt kevesen tudják, hogy az ilyen típusú orröblítést vagy gargalizálást Dél-Ázsiában régóta, minimális eszközökkel, gyakran használják az emberek.
A tanulmányban a nyugati orvosok arra voltak kíváncsiak, tényleg hatásos-e a módszer, s legnagyobb örömükre kiderült, hogy igen.
A kutatócsoport 407, legfeljebb hatéves gyereket vont be a vizsgálatba, akik a nátha kialakulásakor vagy sóoldatos orrcseppet kaptak naponta minimum négyszer, vagy a szokásos kezelést, ami jellemzően láz- és fájdalomcsillapítókból állt. Az eredményekből kiderül, hogy a sós vizes kezelés két nappal lerövidítette a náthát (ami így is hat napig tartott), és a gyerekeknek kevesebb gyógyszert kellett adni a betegség alatt.
Miként hat a só?
A só nátriumból és kloridból áll. A kloridot az orrot és a légcsöveket bélelő sejtek arra használják, hogy a sejteken belül hipoklórsavat termeljenek, ezzel védekeznek a vírusfertőzés ellen. Ha több kloridot adunk, a sejtek több hipoklórsavat termelnek, ami nem engedi szaporodni a vírusokat. A tanulmány azt is kimutatta, hogy a szülők biztonságosan elkészíthetik és beadhatják az orrcseppeket gyerekeiknek, azaz ha nem engedhetjük meg magunknak a gyógyszertári tengervizes orrsprayket, akkor sem maradunk eszköztelenek.
Erre figyeljünk az oldat készítésénél
A patikákban, drogériákban kapható sprayk kiválasztásánál olyat keressünk, amiben nincs tartósítószer, kizárólag só és víz. Ezt akárhányszor alkalmazhatjuk a megfázás alatt, az egyik legjobb módszer az, hogy a nagy nehezen kifújt orrba jókora adagot juttatunk, majd egy perc múlva porszívóhoz csatlakoztatott eszközzel vagy elektromos orrszívóval
kiszedjük a bent ragadt váladékot, amit a spray pluszban fellazított.
Meglepő mennnyiségű plusz takony kerül ilyenkor elő az orrjáratokból. Ha magunknak készítjük otthon a sóoldatot, ahhoz is kaphatunk a gyógyszertárban kis tasakokban sót, amit meghatározott mennyiségű vízzel kell feloldanunk. Így nem kell azon aggódnunk, elég tömény vagy híg-e az oldat.
Alapszabályok az otthoni kezeléshez
Arra azonban nagyon figyeljünk, hogy csakis felforralt és lehűtött vízzel keverjük a sót, nehogy a csapvízzel baktériumokat juttassunk az amúgy is elgyötört orrjáratokba. Akármekkora a káosz otthon, az ehhez használt eszközöket, orrcsepegtető flakont vagy orrmosó készüléket rendszeresen, naponta többször fertőtlenítsük. Ne hagyjuk, hogy a gyerek hozzáférjen a sóhoz, ami töményen, játék közben vizsgálgatva igen kellemetlen például lenyelve vagy a szembe szórva. Ha bizonytalanok vagyunk az oldat elkészítése közben, kérjünk tanácsot a gyerekorvostól.
Ez a természetes módszer is segít a megfázások kezelésében.
Kiemelt kép: Getty Images