Az alkoholizmus vagy más néven alkoholhasználati zavar (angolul AUD – Alcohol Use Disorder) világszerte népbetegség. Ez a krónikus és progresszív kór – amelyet az alkoholfogyasztás kontrollálásának nehézsége és/vagy túlzott alkoholfogyasztás jellemez – milliók életét keseríti meg közvetlen vagy közvetett hatásaival. Az alkoholizmus komoly egészségügyi, anyagi és pszichés problémákhoz vezethet, és hosszú távon súlyos következményekkel járhat a szenvedő egyén és környezete számára egyaránt.
Kialakulásáért több tényező együtt állása felel, és a függőség többnyire genetikai, környezeti és pszichológiai hatások kombinációjának eredménye. Az alkoholizmus világszerte több száz millió embert érint különböző formáiban.
2020-ban körülbelül 283 millió ember szenvedett alkoholhasználati zavarban
(az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint), ami a világ felnőtt lakosságának mintegy 5,3%-át jelenti. Az alkoholizmus különösen magas azokban a régiókban – így például hazánkban is –, ahol a szociális, kulturális vagy gazdasági tényezők is kedveznek a túlzott alkoholfogyasztásnak.
Egy 2020-as felmérés szerint a felnőtt magyar lakosság körülbelül 10%-a szenved valamilyen fokú alkoholproblémától. Ez azt jelenti, hogy
Magyarországon csaknem egymillió ember érintett fogyasztóként az alkoholizmusban,
és akkor még nem beszéltünk azokról a családtagokról, ismerősökről, kollégákról, akiket szintén befolyásol az egyén betegsége. A magyarországi alkoholfogyasztás mértéke különösen magas a férfiak körében, és ez a jelenség számos társadalmi problémához vezet, beleértve a családon belüli erőszakot, a baleseteket és a munkahelyi teljesítmény csökkenését.
Alkoholizmus és funkcionális alkoholizmus
Van, hogy az egyén alkoholbetegsége környezete és maga számára is nyilvánvaló. Ha az alkoholfogyasztás lehetetlenné teszi a konstruktív életvezetést, ha komoly egészségügyi problémákhoz vezet, a diagnózis hamar készen áll. De nem minden eset ennyire egyértelmű.
Funkcionális alkoholizmusnak azt az állapotot nevezzük, amelyben az érintett személy rendszeresen és vagy nagy mennyiségben, esetleg alkalmanként, de kontroll nélkül fogyaszt alkoholt, de
látszólag képes fenntartani életvitelét anélkül, hogy súlyos külső jelei lennének az alkoholproblémának.
A funkcionális alkoholisták gyakran megtartják munkahelyüket, képesek kezelni a családi és társadalmi kötelezettségeiket, és nem is tűnnek tipikus alkoholistának. A funkcionális alkoholista ember – bár rendszeresen iszik, és függővé is vált az alkoholtól – még képes megfelelni a társadalmi elvárásoknak, és sokszor úgy tűnik, mintha az ivás nem is befolyásolná életének fontos területeit. Azonban hosszú távon az alkoholizmusnak még a jól funkcionáló szenvedélybetegek esetében is súlyos egészségügyi és érzelmi következményei lehetnek.
Nehéz felismerni
A funkcionális alkoholizmus felismerése rendkívül nehéz, az érintett betegek ugyanis gyakran nem mutatják a szokásos alkoholproblémákhoz társuló viselkedési jegyeket. Mint említettük, nem szenvednek látványos munkahelyi problémáktól, nem veszítenek el kapcsolatokat, és az alkohol iránti függőségük látszólag nem teszi tönkre életük külső aspektusait. Sok kultúrában, így például hazánkban is az alkoholfogyasztás – különösen a szociális helyzetekben – teljesen elfogadott, sőt olykor kívánatosnak számít.
A funkcionális alkoholisták így gyakran másokkal együtt isznak, és alkoholfogyasztásuk nem tűnik ki annyira, hogy bárki is aggódjon miatta. Sok funkcionális alkoholista nem is érzi magát függőnek, és a látszólag konstruktív életvezetés tényével támasztja ezt alá. A felismerést nehezíti az is, hogy az alkoholizmus nem egyik pillanatról a másikra, hanem hosszú idő alatt, lépésenként alakul ki, így
a betegek környezetében élők nehezebben veszik észre, hogy valami nincs rendben.
Funkcionális alkoholisták emellett gyakran képesek napokig, akár hetekig is tartózkodni az alkoholfogyasztástól, ha a helyzet úgy kívánja, például ha fontos munkahelyi események vagy családi összejövetelek esedékesek. Ezzel megerősítik önmagukban és másokban is azt az érzést, hogy nem függők, hiszen bármikor le tudnak állni.
A funkcionális alkoholizmus következményei
A funkcionális alkoholizmus látszólagos ártalmatlansága mellett hosszú távon igen súlyos következményekkel járhat. Az alkohol, még ha látszólag nem is zavarja meg az élet különböző területeit, szinte mindig súlyosan károsítja a testi egészséget. A túlzott alkoholfogyasztás hosszú távon májbetegségeket, szívproblémákat, magas vérnyomást és rákos megbetegedéseket is okozhat. Emellett pszichológiai problémák, depresszió, szorongás és alvászavarok is gyakran társulnak hozzá, és a családi, baráti kapcsolatokra is súlyosan negatív hatással lehet az alkoholprobléma.
Hogyan ismerjük fel a funkcionális alkoholizmust?
A nehézségek ellenére van mód rá, hogy felismerjük, hogy bennünket vagy családtagunkat érinti-e a funkcionális alkoholizmus. Olyannyira, hogy ha ilyen gondolat egyáltalán felmerül bennünk, akkor nagy valószínűséggel érdemes megvizsgálni az alkoholhoz fűződő viszonyt…
Dr. Iqbal Mohiuddin pszichiáter szakorvos szerint emellett mindössze négy egyszerű kérdést kell feltennünk magunknak, ha kétségeink támadnának afelől, hogy funkcionális alkoholistának számítunk-e. Ha ezek közül egyre vagy kettőre pozitív választ adunk, az már erősen arra utal, hogy problémánk lehet az alkohollal, ha pedig mind a négy kérdésre igen a válasz, érdemes lehet szakember segítségével további válaszokat keresni. A kérdések pedig:
- Gondoltál már arra, hogy csökkentened kellene az alkoholfogyasztásodat?
- Előfordult már, hogy bosszankodtál vagy dühös lettél, amikor az emberek az alkoholfogyasztás veszélyeiről beszélgettek?
- Érzel bűntudatot az ivás miatt, vagy annak valamilyen rád vagy más emberekre gyakorolt hatása miatt?
- Előfordul, hogy úgy érzed, hogy meg kell innod valamit ahhoz, hogy megnyugodj vagy jobban érezd magad?
A fenti négy kérdés persze inkább orientál, mintsem azonnal diagnosztizálna. A kulcs inkább a tudatosság, és az, hogy időben észre vegyük, ha nem jó irányba mennek a dolgok. Sok alkoholbeteg életében olyan súlyos krízis hoz csak felismerést, mint a szeretett családtag vagy munkahely elvesztése, esetleg valamilyen balesetet. Nem érdemes megvárni, amíg idáig fajulnak a dolgok.
Az alkoholizmus kezelése
Az alkoholizmus, beleértve a funkcionális alkoholizmust is, kezelhető állapot, de ehhez elsősorban az egyén felismerésére és elköteleződésére van szükség. Első lépésként fel kell ismerni, hogy probléma van. Kezdetnek jó intézkedés lehet, ha a beteg naplózni kezdi alkoholfogyasztási szokásait. Ezzel ő maga is rögtön tisztábban lát, és ha orvoshoz kell fordulni, jegyzetei nagy segítséget nyújtanak a szakembernek.
A leszokáshoz nagyon fontos észben tartani, hogy az alkoholmegvonás fizikai tünetei súlyosak lehetnek, ezért orvosi segítség szükséges a biztonságos leszokáshoz. A kognitív viselkedésterápia és más pszichoterápiás módszerek sokat segíthetnek az alkoholproblémák mögötti okok feltárásában és kezelésében, ez
utóbbit pedig nem lehet megúszni, ha az ember nemcsak száraz alkoholista, hanem valódi felépülő függő szeretne lenni.
Az Anonim Alkoholistákhoz hasonló támogató csoportok szintén nagyon hasznosak lehetnek azoknak, akik függőségi problémákkal küzdenek, és a stresszkezelési technikák, a rendszeres testmozgás és a szociális támogatás is segíthet a hosszú távú felépülésben. Érdemes minél előbb lépni.
Ebben a korábbi cikkünkben az alkoholizmus egy másik fajtájáról írtunk.
Kiemelt kép: Getty Images